ZTE Romania

2.5
  • Site: www.zte.com.cn

Evaluari companie ZTE Romania

ZTE cunoscuta si ca Zero Technical Engineering

26.09.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
In afara sediului relativ ok ca si locatie si a faptului ca teoretic te poti lauda ca lucrezi intr o multinationala (re)cunoscuta la nivel mondial, nu prea mai ai ce spune de bine despre mareata firma. Da, e ok ca se plateau salariile la timp, da, este ok ca exista si o prima de Craciun si ceva miel de Paste, dar dupa cum merg lucrurile in curand o sa urmeze un mare lacat. Oh, stai asa ca deja numarul angajatilor chinezi il depaseste cu mult pe cel al romanilor! In rest, timp liber cat cuprinde, din pacate la ora 9 si la 18 trebuie sa pontati cu cardul, iar daca va ganditi la varianta in care rugati un coleg sa va ponteze nu prea merge. Au scanner facial si counter pt personal, raspunde la numele de "specialist resurse umane". Adica, cineva o sa va numere ca pe oi si o sa dea raportul mai departe catre conducere.
Ideea este ca nu munciti pe salariul minim, dar nici alte beneficii nu exista, decat ce se ofera in mod uzual, pe piata. Overall, din banii primiti vs munca prestata, rezulta un raport relativ ok daca aveti ani din viata si mai ales, nervi de pierdut.

Contra
Mi e si greu sa incep cu ceva anume: sa incep cu lipsa totala de neseriozitate a chinezilor, care mint cum respira, sau cu fatuca de la Hr care e dispusa sa faca absolut orice pentru a si mentine inca pozitia, tinand cont ca e deja la a 3 a firma pe care "o inchide". Ca idee, orice se promite pe perioada interviului o sa fie uitat inainte de a apuca sa se usuce cerneala de pe contractul de munca. Nu exista niciun curs de dezvoltare profesionala, desi se dau examene atat din domeniul tehnic cat si din vasta cultura a statului comunist chinez din 3 in 3 luni. Oricum, nu pune nimeni pret pe ele, decat in cazul in care conteaza la evaluarea managerului, caz in care o sa primiti raspunsurile la test.
Suport tehnic sau de orice fel? Ha, gluma mai proasta ca asta nu am vazut nici pe santier. Asa zisii experti au mari probleme in a nimeri userul si parola consolelor pe care se lucreaza, daramite sa mai fie in stare sa si fie mentori pt cineva. Norocul este ca internetul este rapid in Romania si pot intra remote colegii din China, caci altfel s ar auzi de primul caz in care clientul isi scoate in suturi vendorul.
Mai nou, dupa ce au rezolvat toate proiectele pe care le aveau in Romania (situatia la nivel global a zte ului este si mai tragica), in sensul ca au pierdut absolut toate contractele, singurii care inca mai se complica cu ei fiind cei de la RDS, Orange si Telekom scot echipamentele chinezilor mai repede decat au apucat ei sa le instaleze, s au apucat sa faca si restrangeri de personal. Aici, e deja distractiv cum au facut o si cred ca ITM ul ar avea un cuvant de spus la fel si cei de la biroul de imigrari, tinand cont de raportul dintre angajatii locali si asa zisii experti chinezi. Pe scurt au fortat demisia in ultimele 6 luni a majoritatii angajatilor romani, ramanand numai o mana de locali, iar restul de angajati sunt chinezi. Ce anume fac si care i rolul lor in companie, numai statul chinez stie, caci nici macar ei nu stiu cu ce anume li se ocupa colegii. BTW, au concediat inclusiv femeia de serviciu, care avea cea mai ingrata meserie :(
Ca sa nu o mai lungesc, ideea e ca nu mai exista nicio urma de colectiv, e fiecare pt el si impotriva tuturor, birourile sunt imputite la propriu si sunt transformate in dormitoare, magazii, bucatarie chinezeasca and so, ce i trecut in fisa postului nu are legatura decat teoretic cu activitatile desfasurate zilnic, posibilitatile de dezvoltare profesionala, tind cu succes catre zero.

Sfatul meu catre conducere: impusc...oricum nu asculta niciun sfat, lumina calauzitoare vine de la Rasarit, orice discutie cu managementul are rezultatul unei convorbiri dintre un surd si un mut.

Full time - Bucuresti

Multinationala cu atitudine comunista, poarta de intrare a chinezilor in spatiul Schengen si cam atat!

16.08.2018 - Fost angajat Full time Util (9)

Pro
Exista un potential imens prin prisma produselor competitive, spatiul de birouri este decent, salariile se platesc la timp, se acorda al 13 lea salariu ca bonus de Craciun, oportunitatea de a lucra pe proiecte externe

Management chinezesc: vaca de muls!

20.02.2018 - Angajat Full time Util (8)

Pro
Stress putin, locuri de parcare, locatie faina (Piata Presei), colegi romani super de treaba, un nebun de director general.

ZTE

24.02.2017 - Angajat Full time Util (17)

Pro
Mediu dinamic, challenging.

Echipa unita. Salariul pietei.

Am fost angajat in 2015 pe testare

14.07.2016 - Fost angajat Full time Util (0)

Pro
Invatai tehnologiile folosite, pot spune ca mi-a folosit pentru experienta, am plecat in Germania

Locuri de munca RCS&RDS Inginer Field 3G/4G
Bacau
Staff responsible
-program flexibil-traininguri
Programator senior
Masa asigurata (cantina proprie)Cafea asigurataParcare si spalatorie auto propriiColegi ok (cel ...
Locul unde e amplasat biroul, pentru ca e foarte accesibil, conditiile oferite, pentru ca sunt ok ...
Inginer productie
Electrician