1&1 Internet Development

• Tel: 031.223.9101
    Site: www.1and1.ro

Forum despre 1&1 Internet Development

Emi Duminica, 10 Nov 2013

Buna ziua, Dupa citirea informatiilor de mai sus revin si eu cu Doua intrebari: 1. Care este salariul unui BI Analyst cu si fara experienta? 2. In cadrul interviului exista si o evaluate tehnica pentru aceasta pozitie pe langa interviul in sine- se poate sa-mi oferiti detalii cat Mai multe privind aceasta evaluare tehnica? Multumesc

un-ul Sambata, 09 Nov 2013

Lucrez aici de 1 an si jumatate ca Java dev.
Primele 6 luni le-am lucrat prin firma de recrutare, restul direct la ei.
Cand am trecut direct la ei, am renegociat salariul.

Salariul se mareste o data pe an la o data fixa pentru toata lumea, dar asta dupa primul an ca si angajat la ei - asta inseamna ca daca lucrezi 6 luni la contractor, si treci la ei la o luna dupa mariri, o sa mai stai aproape 2 ani pana ti se mareste salariul.

Beneficii gen summerfest, winterfest etc. nu le ai daca esti angajat prin contractor.

Pentru concediu trebuie doar sa vorbesti cu team lead-ul si bookezi intr-un tool intern. Poti sa iti iei si cu o zi inainte, sau daca vrei o jumatate de zi in ziua respectiva si nu ai treaba urgenta de facut, poti.

Overtime nu se face. Sau daca faci din proprie initiativa, nu esti platit pentru el. Rar sa te cheme ei in afara programului.

Unele lucruri depind si de departament, dar e o variatie mica.

Din cauza ca accese se dau foarte greu, iar cei de la IT sunt un departament separat, ii cam doare de deadline-urile tale, asta fiind unul din motivele nerespectarii deadline-urilor.

Insa ti se cere sa notezi intr-un tool intern activitatea zilnica: normal, nu poti sa treci ca astepti acces sau ca te joci, sau nu raspunde nimeni dintr-o anume echipa.

Iar managementul vrea sa se lucreze aglie. Very funny. Nu mai stii cum sa scoti camasa.

Nu exista proceduri standard pentru cum se face ceva anume, deci trebuie sa dai telefoane, mailuri etc. sa afli.

Se folosesc foarte multe tool-uri interne. Acestea, cat si multe aplicatii si framework-uri sunt putin spre deloc documentate.

Ca si promovare, poti sa promovezi, dar nu se va reflecta neaparat la salariu.

Salarii:
JS dev cu 1 an si ceva vechime: 2000 ron.
De senior nu stiu nimic.
De php nu stiu nimic.
Java dev (asta stiu sigur 100%): peste 3-4 ani experienta: majoritatea intre 4000 si 5000 ron, dar sunt cativa si cu salarii de 6000-7000-8000 ron.
Team leader-ul nu are beneficii prea speciale. Cel putin cand promovezi de la membru de echipa la team lead, nu ti se mareste salariul. Sau poate nu stiu eu destule exemple.

Proiectele sunt nedefinite total de la inceput. Nu stiu nici ei ce anume vor exact sa faca. Ti se dau specificatii si dupa predarea proiectului, nu doar cu cateva zile inainte.

Mediu de lucru si colegii sunt ok. Programul, cum ziceam, flexibil. Sucuri, Ape, Cafele la discretie.

O MASA de Ping-pong si UNA de fusball la peste 300 de persoane: trebuie sa fii norocos sa prinzi loc.
Bucatarii dotate da. Mari nu: pe un etaj (din 6) sunt 3, maxim 4 masute rotunde unde chinuiti pot manca 3 oameni. Drept urmare, multi mananca in oras, sau pe la 14-15 dupa-masa, pentru ca nu au loc la ora normal a mesei: 12 sau 13.

Ai IP de germania.
=>
-Nu poti sa vezi orice pe youtube spre exemplu. Multe site-uri te iau drept neamt, si afiseaza interfata in germana.
-Transfer lent. Vrei sa iti testezi aplicatia pe un server din germania? Ai rabdare... oricum trebuie sa ai multa rabdare la firma asta.

Sper ca v-am lamurit.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in 1&1 Internet Development
Hoegaarden Sambata, 09 Nov 2013

Intreb si eu ca si @gheorghe popescu, doar ca un pic mai nuantat:

In ce range poate fi salariul pentru:
1. Developer javascript senior
2. developer php senior
3. developer java senior
4. team leader

Multumesc mult!

gheorghe popescu Luni, 28 Oct 2013

Poate sa zica cineva care este salariul la firma aceasta ???

Pentru a vizualiza toate informatiile va rugam sa intrati in contul dumneavoastra .

dudei Duminica, 08 Sept 2013

Din cate stiu, intai trebuie sa fi fost un tester/programator ceva, apoi dupa 9-10 ani ...

EL Duminica, 11 Aug 2013

Pro: Mediu de lucru ok . Program flexibil. Colegi ...

ioana Marti, 06 Aug 2013

in ultimii ani s-a plecat foarte mult si s-a angajat putin...multe joburi se muta inapoi ...

Nelu Miercuri, 14 Nov 2012

Pentru BI lozul este 6000 RON, iar pentru product manager poti sa ajungi cam la 8000 RON

Nicoleta Vineri, 14 Sept 2012

Stie cineva in ce consta interviul pentru postul de Business Intelligence Analyst?

marius Miercuri, 12 Sept 2012

stiti cam cat se ia pt Business Intelligence ...

rialis Miercuri, 18 Apr 2012

conform http://cariere.1and1.ro: -initial trimiti CV-ul tau la career@1and1.ro ...

Locuri de munca Plan.net Technology SRL Senior Hosting Operations Engineer
Plan.net Technology SRL
Timisoara, Job national
Locuri de munca Ubisoft Romania Senior Applications Administrator
Locuri de munca Metro Systems Romania Senior System Engineer- Store Platform
Metro Systems Romania
Locuri de munca Microsoft Romania Sharepoint online Support Engineer with French - Canada Timezone
Microsoft Romania
Locuri de munca Ubisoft Romania Talent Acquisition & Employer Branding Specialist
Coordonator echipa
-Cultura organizationala-Oportunitati de dezvoltare profesionala-Oportunitati de invatare-Salariul ...
Analist credite
SalariuColectivBeneficii
Marketing Specialist
Post caldua pentru simpli muncitori.Provocari pentru cei carora le plac senzatiile tari.Bun pt ...
Reprezentant vanzari
Functionar administrativ