AC&CA Consulting Services

• www.ac-ca.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Forum despre AC&CA Consulting Services

MarianaL Miercuri, 24 Ian 2018

Am aplicat pe ejobs la un post de consultant tehnic. Ma cheama la interviu unde aflu ca este foarte simplu ce am de facut. Se invata la firma, nu trebuie decit sa ai formatie de inginer. Se fac deplasari 50% din timp. Zic ok. Nici macar nu intreb de salariu. Acum ca toate sunt in regula avem un test pentru dvs. Aici am ramas putin surprinsa caci in anuntul de altfel foarte superficial, nu spunea nimic despre un test. Zic pai sa il facem.
Ce era testul? Nivelul era cam mediu spre greu. Erau 5-6 pagini cu intrebari grila de cultura generala, intrebari cu caracter psihologic amestecate cu intrebari de logica si matematica, anagrame, istorie etc. In timp ce faceai testul la aceeasi masa mai veneau si alti candidati, care mergeau la interviu apoi reveneau la masa si primeau testul. Mai erau 3 fraze in engleza de tradus in romana si trei fraze in romana de tradus in engleza. Bineinteles nu aveau legatura cu domeniul.
Ultima parte era tehnica. Pe 3 pagini erau insirate cam 10 poze pe mijloc, pe coloana libera din stinga trebuia sa identifici probleme de risc, iar pe cea din dreapta sa propui masuri de imbunatatire/eliminare a riscurilor.
Aici pentru mine a fost simplu caci mai facusem ceva asemanator.
Pe ansamblu nu cred ca era cineva la ei in firma care sa raspunda la toate intrebarile caci unele dintre ele nu aveau nici o legatura cu ce urma sa faci.
Dau testul si urmeaza sa primesc un raspuns dupa o saptamana. Trece o saptamana si nimic.
Ii contactez si imi dau mesajul standard pe telefon privind respingerea mea. Nu tu punctaj, nu tu o explicatie, nimic. Totusi cum ramane cu anuntul ca nu e nevoie sa stii tu nimic ca te invatam noi? Ce rost mai are testul atunci? Mai era o etapa ulterioara a interviului? Mie nu mi-a spus nimeni nimic. Sau a gresit secretara cind a dat copy-paste la mesajul de respingere? Cer lamuriri suplimentare dar ei nu mai raspund cu nimic...
Cred ca toata treaba era facuta la misto ca sa aibe si ei de lucru citeva zile. Pe site apare din nou anuntul de angajare.
Nu va mai pierdeti vremea. Este doar o alta companie fantoma.

Răspunde
Locuri de muncă