Bombardier Transportation

BPO & Servicii

• Site: www.bombardier.com

Forum despre Bombardier Transportation

elz Joi, 23 Feb 2017

R23, cred ca tu, mai sus, ai ca scop prezentarea unui ideal, nu a unei realitati. Ca fapt divers, pe piata din Cluj a multinationalelor de renume mondial, doar 2-3 companii si-au activat profilul pe acest site. Evident, nu sunt obligate sa o faca. Si Emerson, spre exemplu, ofera suport din Romania altor "colegi" din alte BU aflate in alte tari. Printre altele. Referitor la nr. angajatilor, Bosch e de vreo 2 ani in jud. Cluj si se apropie de 2000 de salariati. Ei mai si produc ceva in RO, nu e o entitate doar pentru suport. "Naveta", asa cum te-ai exprimat, este ceva normal in multe locuri. Nu locul unde se afla sau de unde provine ceva da masura calitatii sau eficacitatii. Ca sa revenim la BT, cunosc indeaproape destule. Atatea incat sa iti dau dreptate ca "20 de manageri si alte zeci de Team Leaderi toti perfecti, toti cu 10 ani de experienta in people management" nu este posibil. Insa de aici pana la a nu recunoaste faptul ca exista destul de multe probleme de management in aceasta companie e cale lunga. Referitor la ce ai spus cu promovarea interna sa stii ca daca X este specialist in financiar nu il califica sa fie managerul altor specialisti asemenea lui. Promovarea pe criterii care tin de profesionalismul aratat pentru postul anterior si nu neaparat pentru cel actual. E un topic extrem de dezbatut in multe departamente de Corporate Governance la nivel mondial. Asa ca in BT s-a preferat sa se renunte la oameni capabili cand au cerut niste bani in plus s-au drepturi garantate in CIM si s-au angajat in locul acestora foste ospatarite si vanzatori de chiosc. O alta problema stringenta este faptul ca se lucreaza cu minim de personal, fapt care afecteaza enorm. Iar povestea cu recomandarile interne ma amuza. Cine stie cate ceva despre BT va rade cu siguranta. As mai putea enumera si alte gafe ale dep. de HR, insa ma opresc aici. Iti urez succes in activitatea ta in cadrul BT. Toate bune.
R23 Marti, 17 Ian 2017

1. "La Cluj, un account payable junior castiga 1500 lei net si bonuri." - da, poate fi real, pe pozitiile doar cu limba engleza si fara niciun alt bonus de limba.

2. "Dupa 3-4 ani, ajungi la stadiul de senior si salarul iti ajunge undeva la maxim 1800 lei" - extrem de fals, dupa 3-4 ani ajunsesem la 2500-2700 net, asta se intampla acum alti 3-4 ani.

3. "deci nu ai nici o sansa sa ajungi la salar mai mare, prefer sa renunte la tine si sa angajeze junior slab platiti." - wow, la ce nivel abereaza unii fara sa stie despre ce vorbesc! Atunci cum iti explici ca suntem o gramada care lucram in BT de 4-5-6-7 ani? La noi de ce nu s-a "renuntat"?

4. "Sunt convins ca managementul din afara nu este la current cu ce se intampla in Cluj" - nu mai fi asa convins, pentru ca managementul de afara e 100% up to date.

5. "pe de alta parte mai au contract si cu firma Salles consulting, firma pe care te angajeaza in primul an." - da, e adevarat, daca undeva la doi-trei oameni din 50 de noi angajati, sunt angajati pe Sales si asta e o drama, ok, asa sa fie. Si aia doi-trei sunt angajati pe Sales ca si additional headcount, sa-i ajute pe cei din echipe.

In rest, nu exista firma perfecta. E o firma foarte ok pentru piata din Cluj, un loc de munca mai mult decat stabil, nu lucram ca alte centre pentru clienti, ci chiar pentru firma noastra. Deci nu exista "clientul nostru-stapanul nostru" ci doar "colegii din alte tari" cu care lucram cot la cot si de la egal la egal. Nu stiu cate centre de servicii din Cluj se pot lauda cu asta. Pe langa asta, Bombardier in Cluj exista de vreo 8-9 ani si inca se extinde. Deci e un loc de munca de viitor. Daca iti faci treaba bine, daca vrei sa te dezvolti, daca iti concentrezi energia pe munca si dezvoltarea ta (nu pe barfe la colturi) si daca te duce un pic capul, poti ajunge departe.

Bineinteles, parerile sunt impartite. Pentru cine nu stie Bombardier Cluj a ajuns intre timp la 600 de angajati pe cele trei functii: Finance, HR si Procurement. La 600 de angajati ai 20 de manageri si de 3-4 ori mai multi Team Leaderi. Cine imi arata mie 20 de manageri si alte zeci de Team Leaderi toti perfecti, toti cu 10 ani de experienta in people management si etc, ca vreau sa-i vad si eu. Important e ca majoritatea sunt promovati interni, tocmai pentru a investi in oamenii din firma, nu in altii veniti din afara. Un mare plus din punctul meu de vedere. In acelasi timp insa, sunt si posturi de conducere care se ocupa din extern, depinde de situatie.

Cum ziceam, la 600 de angajati nu ii poti multumi pe toti in totalitate. Vad ca aici intra de regula "micii razbunatori", care au fost un fail total si bineinteles dau vina pe altii pentru incompetenta lor. Va garantez ca niciun TL nu isi doreste ca un om de-al lui sa nu performeze si va face tot posibilul ca acel om sa reuseasca. E extrem de costisitor din toate punctele de vedere sa incepi iar recrutate, training, etc. Deci cei care n-au reusit, au esuat strict pe "meritele" sau "capacitatile" lor. 95% din cei care pleaca, o fac spre firme din IT si pe salarii mult mai mari. Restul de 5% sunt aici pe forum :)

Numai de bine!

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Bombardier Transportation
EUROROM Miercuri, 12 Noi 2014

La Cluj, un account payable junior castiga 1500 lei net si bonuri. Dupa 3-4 ani, ajungi la stadiul de senior si salarul iti ajunge undeva la maxim 1800 lei, deci nu ai nici o sansa sa ajungi la salar mai mare, prefer sa renunte la tine si sa angajeze junior slab platiti. intradevar este un management rudimentar, fara experienta. Sunt convins ca managementul din afara nu este la current cu ce se intampla in Cluj, pe de alta parte mai au contract si cu firma Salles consulting, firma pe care te angajeaza in primul an.

R23 Marti, 14 Oct 2014

Draga Chris, desi mi-am promis sa nu mai raspund aberatilor pe de acest ...
Chris Sambata, 27 Sep 2014

Eu am aplicat pentru un internship in departamentul financiar la firma aceasta si am fost ...
rose Joi, 14 Aug 2014

Stii cineva ce salarii se ofera pt procurement analyst franceza?multumesc
mino Joi, 31 Iul 2014

in ce consta interviul pt partea de hr? am trecut de cel telefonic, si m-au chemat la un ...
Bibanul Marti, 22 Iul 2014

Salutare, care mai este atmosfera? a crescut numarul angajatilor?
Marina Joi, 10 Iul 2014

Cum se aplica pe site? Doar cu resume?
question Miercuri, 05 Mart 2014

Promovarile la cat timp se fac iar salariile cresc in functie de promovare? thanks
renata Miercuri, 26 Feb 2014

as dori sa intreb care sunt responsabilitatile unui Learning and Development ...
cucu bau Duminica, 09 Feb 2014

Da, orele suplimentare se platesc, daca sunt aprobate.Aprobarea e asa:- iei un formular ...
Mary Miercuri, 05 Feb 2014

Orele suplimentare sunt platite?
Radan13 Duminica, 26 Ian 2014

Salariile sunt de la 1600 - 2000 lei net pt proaspat absolventi, la 5500 lei pentru team ...
ovi Duminica, 26 Ian 2014

Am plecat din BT acum un an, a fost cea mai buna alegere pe care puteam sa o iau. M-am ...
AA Miercuri, 22 Ian 2014

Care este salariul pt un post de GTM Compliance Analyst? Va multumesc
Radu Duminica, 19 Ian 2014

Care este salariul mediu pentru un post de Analyst AP? Asta daca ai 2-3 ani de experienta ...
Deea Luni, 13 Ian 2014

Buna. Am vazut acum ceva post de expert pe financiar. Eu am experienta de mai bine de 5 ...
eu Miercuri, 18 Dec 2013

Da si sunt extrem de reusite ca de altfel fiecare petrecere sau iesire organizata, si ...
Maria Joi, 12 Dec 2013

Se organizeaza petrecere inainte de Craciun?

Locuri de munca The KPI institute Customer Service Specialist
Locuri de munca Echo ECHO KIDS - Coordonator cursuri copii
ECHO
Last update: 20.07.2017
Tehnician
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Reprezentant
Recrutor
  • Teambuildinguri / evenimente de relaxare oferite de catre companie
Miqtza 27.07.2017
JSM 27.07.2017
Buna ziua! Ce salarii sunt la Aerotec, in productie, logistica? Am auzit foarte multe cunostinte spunand ca: este foarte lejer dpdv al ...
Pokke 26.07.2017
Recruiter