CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

BPO & Servicii

• Site: www.cgsinc.com

Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Roxana Miercuri, 23 Oct 2013

buna..... poate cineva sa-mi spuna ce salariu este pentru engleza si spaniola pentru o persoana fara experienta pe call center? te pun sa alegi intre tura de noapte sau de zi?

unu Luni, 21 Oct 2013

- chiar astea sunt salariile pe acolo?
(http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/187902.html)

# Invata olandeza daca vrei sa castigi 2.000 de euro pe luna
Suedeza, norvegiana sau olandeza? Sunt cateva din limbile straine pe care daca le cunosti te poti angaja din start cu minimum 1.500 de euro in call center-urile din Romania. Este una dintre cerintele viitorului pe aceasta piata destul de dezvoltata la noi.

In general, cele mai mari salarii ca incepatori (pozitii de entry level) in industria de call center din Romania le primesc vorbitorii de limbi nordice sau de olandeza: pentru acesti angajati, retributiile de start se situeaza, in medie, intre 1.450”“1.900 Euro brut pe luna, arata o analiza realizata de compania americana CGS, cel mai mare furnizor de solutii de outsourcing din Romania. In topul celor care au cele mai avantajoase salarii din call centere se afla, de asemenea, vorbitorii de germana, portugheza sau limbi central-europene, cu o medie de 850”“1.200 Euro brut pe luna.

"Salariile acordate angajatilor care cunosc limbile straine mentionate anterior ajung la acele niveluri in primul rand intrucat vorbitorii respectivi sunt greu de gasit pe piata muncii, iar noi avem cereri pe aceste segmente din partea companiilor-clienti pentru care furnizam serviciile de outsourcing. In plus, in general solicitam acelorasi angajati inclusiv dezvoltarea unui anumit set de competente suplimentare (cel mai adesea tehnice), pe baza trainingurilor sustinute in firma impreuna cu companiile beneficiare; desigur ca ajungem astfel la un profil de angajat care trebuie retribuit pe masura", a precizat Vladimir Sterescu, Country Manager CGS in Romania.

Companiile care doresc sa isi externalizeze o serie de servicii (precum suportul tehnic, relatiile cu consumatorii, vanzarile etc) devin clienti ai call centerelor, astfel incat pe functiunile mentionate lucreaza angajati care trebuie sa interactioneze cu persoane din intreaga lume. Angajarea vorbitorilor de limba germana pune cele mai mari probleme, intrucat standardele solicitate ca si cunoastere a limbii vorbite sunt foarte ridicate si trebuie sa fie completate de diferite aptitudini tehnice, asa incat selectia este foarte riguroasa. Cunoscatorii de poloneza, ceha, olandeza si suedeza sunt, de asemenea, in topul candidatilor greu de gasit pe piata muncii.

Ca si numar de angajati, call centerele au cel mai mare numar de posturi pentru vorbitorii de romana, engleza, franceza, germana si italiana. "Pentru proiectele pe limba romana, unde nu sunt solicitate competente tehnice avansate, salariile din call centere se situeaza in jurul salariului mediu pe economie si- conform performantelor fiecarui angajat- veniturile cresc adesea cu 20-30%, in functie de bonificatii. In ceea ce priveste limba engleza, media salariala se situeaza intre 450 - 750 Euro brut pe luna, in functie de proiect, tipul de call center, competentele tehnice ale angajatului etc", a aratat Vladimir Sterescu. "In multe firme, la salarii se adauga bonusuri de performanta, premii, tichete de masa etc. Astfel, vorbitorii de limbi de circulatie europeana ajung in primul an de munca la venituri situate intre 600 ”“ 850 Euro brut", a aratat Vladimir Sterescu.

Analiza realizata de CGS arata ca, in ultimele 12 luni, veniturile variabile acordate angajatilor din industria de call center au crescut fata de perioada similara anterioara, in aceasta categorie fiind incluse bonusurile de performanta, primele, premiile si alte stimulente non-financiare. "Este o evolutie fireasca, incurajata de cresterea generala a competitivitatii in aceasta industrie. Avem in fata provocari consistente pentru anii viitori, in conditiile in care mediul economic va continua sa impulsioneze necesitatea unei cat mai mari eficientizari a fiecarei companii, iar outsourcingul reprezinta o solutie in acest sens. Componenta profesionala castiga deci o amploare din ce in ce mai mare, asa incat, in masura in care tinerii se vor orienta spre studii si calificari care au si vor avea cerere pe piata muncii, se va genera o situatie "castigatoare" pentru toata lumea, iar cifrele somajului in randul generatiei tinere din Romania vor putea sa scada consistent de la nivelul amenintator din prezent", a precizat Vladimir Sterescu.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe
Alex Luni, 21 Oct 2013

Mersi mult, Silvia !!

Ella Sambata, 19 Oct 2013

Stie cineva sa-mi spuna in ce consta proiectul Sprint?

Silvia Sambata, 19 Oct 2013

Pe limba romana salariile sunt foarte mici, 190 de euro+stres+TL de cosmar....

Alex Vineri, 18 Oct 2013

Puteti sa-mi spuneti ce salariu e pentru Lb Romana, full time ? Multumesc

Cristina Joi, 17 Oct 2013

Am inteles. Oricum am un salariu in minte pe care o sa-l cer, daca nu-l accepta, bine ...

bajtan Joi, 17 Oct 2013

cristina, s-a tot scris pe aici ca CGS is hell..by every means.probabil ca ai numar de ...

Cristina Joi, 17 Oct 2013

si de asemenea, se intampla chiar asa de des sa te puna sa stai peste program? si daca nu ...

Cristina Joi, 17 Oct 2013

ai un numar anume de apeluri pe care trebuie sa ie iei zilnic?

bajtan Joi, 17 Oct 2013

prea lung. ideea e sa iei cat mai multe apeluri

Cristina Joi, 17 Oct 2013

Imi spune si mie cineva ce inseamna durata corespunzatoare a apelului? nu am mai lucrat ...

Ella Joi, 17 Oct 2013

mentionez ca in Bucuresti

Ella Joi, 17 Oct 2013

Buna, m-au sunat sa ma prezint la interviu pentru Costomer Support with English pe night ...

LA Joi, 17 Oct 2013

logic ca te plateste !

tzeava Miercuri, 16 Oct 2013

poate pare o intrebare ridicola.... Maria a spus ca a facut traing, io ma gandeam daca te ...

ioana Miercuri, 16 Oct 2013

Care este situatia acum la sibiu?si pe romana?va rog frumos....multumesc

Mark Duminica, 13 Oct 2013

Buna am observat un comentariu anterior al cuiva Flory legat de demisie.Demisia ...

Valentin Joi, 10 Oct 2013

@anca: Ms frumos pt raspuns! Imi poti spune exact ce program de lucru ai? Ms

anca Miercuri, 09 Oct 2013

valentin la englis si apnish pe night shift iei 20-21 in man ain fiecare lun aam 6 luni ...

Locuri de munca Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Colector Bucuresti
iCredit
Last update: 08.06.2017
Locuri de munca Talent Stream Contabil Furnizori - companie multinationala
Talent Stream
Last update: 01.08.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Accounting role with Dutch -Junior profiles only!   e
Last update: 31.07.2017
Locuri de munca Sales Consulting ACCOUNTS RECEIVABLE WITH GERMAN, Location: Cluj-Napoca
SalesConsulting
Accounts Payable
  • Abonament la sala de fitness / masaj
  • Traininguri / formari profesionale oferite gratuit sau cu reducere
Collection Officer
Buna,Am fost contactata pentru un interviu, pozitia consilier juridic insolventa. Va rog daca ma puteti ajuta cu detalii (desfasurare ...
cristina_pulbere2000 16.08.2017
Pentru sales admin analist aveti ceva informatii despre post, salarii etc?
melek2017 16.08.2017
Dupa absolvirea unei facultati de economie ajungi sa spui ca ai noroc daca esti angajat printr-un program de MANAGEMENT TRAINEE, cum e ...
Vilcea 15.08.2017
Coordonator Recrutare
Casier
Engineer
Reprezentant comercial
Technical Support Engineer
Confidential
Privita in ansamblu, piata muncii din Romania este una robusta, tara noastra avand chiar cel mai mic procentaj de someri din randul tarilor ...
Peste jumatate dintre angajati isi iau parte din treaba de la birou cu ei acasa, si asta nu din prea multa dragoste pentru compania pentru ...
Cu totii am folosit cel putin odata tehnologia pusa la dispozitie de catre companiile pentru care lucram si in scopuri personale, nu doar ...