CGS Romania

• Site: www.cgsinc.com

Forum despre CGS Romania

Andrei164 Marti, 04 Oct 2016

Buna ziua, si eu as spune NU CGS!
Lucrez de 3 luni la CGS si am avut o experienta neplacuta in ceea ce priveste aceasta companie.
M-am angajat la inceputul verii pe full-time urmand ca ulterior din octombrie sa continui cu part-time deoarece sunt student.
La interviu in momentul in care am acceptat locul de munca a fost cu conditia ca atunci cand incep facultatea sa fie program part-time dar programul sa fie facut dupa cel de la facultate, adica dupa ce scapam de la facultate sa merg direct la munca.
Totul bine in aceste 3 luni de full-time, colectiv ok, munca ok. Acum in Octombrie cand am vrut sa trec la part-time si am aflat orarul de la facultate si am mers sa spun cum as putea venii, '' a, ca nu se poate, ca singurele ture care le putem la 4 ore sunt 8-12 si 17-21, si ca daca vreau sa fac schimb de tura cu altii''. Adica sa stau in fiecare saptamana si sa caut pe cineva cu care sa fac schimb de tura si sa ma intreb maine oare pot merge la facultate ca si daca intarzii 10 min e foc! Ideea e ca s-a promis ceva de la inceput si apoi nu s-au tinut de cuvant, plus 3 lunii pierdute cand puteam fi altundeva si sa-mi continui activitatea. Plus ca acel program care mi-l inpuneau ei ma deranja foarte mult deoarece nu se lega cu facultatea. Si pt ce pt 500 de lei pe luna si stres.
Consider ca fiiind o firma neserioasa CGS Romania! De aceea sunt training-uri unul dupa altul.

DubEET Luni, 29 Aug 2016

3 luni aproape, Brasov, engleza, Password reset advisor ce de fapt iti planteaza o pozitie in Billing pentru AOL.

Interviul contine:
test tehnic: in general cu termeni invechiti, pre 2000, despre dial-up, netscape..daca ai habar cu ce se mananca un computer, vei face totusi macar 50%
test gramatical : self-explanatory, destul de ok ca dificultate.Cateva zeci de intrebari si aici.

Daca ai experienta in eng le poti termina in 20 de minute pe ambele.

Apoi un mic interviu cu cineva din HR, romana-engleza, alt interviu cu un team leader in engleza.Ti se explica ce e AOL, ce vei face, daca ai cunostinte de termeni precum spam, scam, phising, dial-up si ca de fapt VANZARILE sunt in prim plan in acest departament.

Training 2 saptamani in classroom, invatati the basics, foarte lejer, mai intrati in playroom unde aveti xbox one, fusball, air hockey, faceti team building, aveti cafea moka )), apoi 3sapt pe floor, acolo unde incepi sa iei apeluri.

In classroom incepi la 15:00 si iesi la 11:30, nu iei apeluri.Pe floor faci apoi 7ore +1ora sedinta.

Dupa training-ul..cu trainer-ul, veti fi repartizati, random, team leaderilor, care sunt vreo 7.
Program 8.5 ore, 4pauze a cate 15minute care nu sunt prestabilite, le iei cand apuci in functie de pauzele disponibile pe anumite intervale..etc.Dar in general poti 1 per 1.5h-2h.

Daca intr-adevar ai nevoie 1-2minute sa dai fuga sa sorbi niste apa dupa o convorbire lunga ori imbecila, poti face asta intre apeluri, which is nice.

Altfel, in pauza, nu prea veti mai avea timp de xbox si alte jocuri, veti vrea apa/toaleta/tigara/cafea/energizant/cola/aer/mancare .

Team leaderii sunt in general ok, colegii te mai ajuta si ei.
Random trainings cu team leader-ul, cu echipa de analiza a apelurilor sau cu random colleagues, pentru pitch-uri, call listening, might happen from time to time.

In schimb apelurile sunt cele care te macina, multe scripturi, ce-i drept personalizabile, ce trebuie spuse pe fiecare.
Veti avea erori, rar, dar vor exista, in aplicatii, multi americani ce necesita step-by-step guiding sau care nu inteleg procedurile legale.

Puteti face si over time hours, in general recomandat fiind noaptea pt ca se platesc dublu.

NU aveti liber atunci cand se da de la stat(dar aveti bonus pe acea zi)
NU aveti carte de munca
NU puteti lipsi de la job decat in caz de concediu medical
Nu aveti acelasi program toata luna, se schimba saptamanal.

Veti lucra si noaptea, veti lucra si in weekend(ceea ce de fapt e destul de ok, intra apeluri rar).Numai ca se va intampla sa lucrati si 8-9zile incontinuu.

Salariul net de start este cca. 1120 lei ceea ce mi se pare mizerabil.E adevarat ca in prima luna am luat 16 iar in a doua 17 cu putine vanzari si sub 20 de ore de over time si ca poti face bani ,intr-adevar, daca-ti place domeniul si vrei sa inveti si sa ramai pe sales, DAR esti pe engleza, foarte monoton, stresant si programul ti-e dat peste cap.Simt jet-lag in fiecare zi.

Eu unul sunt customer-oriented, probabil de aia am simtit si presiune in plus, idk.

De asemenea, intre apeluri, depinzand de calculator, mai puteti arunca un ochi si pe youtube, soundcloud, facebook chiar.

Recomand maxim 2luni, sa luati bonusurile de training si din vanzari, altfel no way.Si asta avand un colectiv ok.Nu-mi imaginez sa am retarzi care sa strige la minedin diverse motive, cred ca le spargeam monitoarele.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in CGS Romania
Alexa09 Sambata, 27 Aug 2016

Buna,am si eu o intrebare,am aplicat ptr acest job m'au sunat creò 4interviuri telefonic ,dupa am primit telefono din belgia ptr aceeasi firma...interviu bineinteles in italiana.am trimis PE e-mail si compunerea.CAM in cat timp te conteacteaza ptr angajare?ptr limba italiana

Oferte care ti s-ar potrivi

Viataefrumoasa Sambata, 06 Aug 2016

Am lucrat 1 an. E acceptabil pentru un prim job, hai cu 2-3 ani experienta max, dar ...

MCtin Joi, 21 Iul 2016

Lucrurile stau asa privind interviul ( Bucuresti, o pozitie pe engleza): 1. Test engleza ...

xyz111 Sambata, 25 Iun 2016

Lucrez la CGS ca si operator tehnic pe engleza si germana.Salariul la full time este bun, ...

megusta25 Marti, 21 Iun 2016

CGS e locul unde in momentul in care ai un atac de panica pe scaun, fara sa-ti poti ...

adriana90 Miercuri, 25 Mai 2016

Imi spune si mie cineva cam ce se da la testul scris pentru germana?

Pinguinul Vineri, 12 Feb 2016

Pt Mikey, am fost azi 12.02.2016 la interviu ptr Reprezentanti relatii Clienti. Teste are ...

Dmx56 Luni, 30 Nov 2015

Buna! Ar putea sa-mi spuna si mie cineva care ar trebui sa fie asteptarile salariale ...

hazzard Marti, 10 Nov 2015

da, salariul din cate stiu variaza intre 350 E si 410 E in mana plus bonuri( si bonusuri ...

thedude Joi, 29 Oct 2015

salut! ar putea sa-mi spuna si mie cineva ceva legat de postul english&spanish ...

andrei_09 Sambata, 19 Sept 2015

Salut! Am lucrat la CGS 2 ani si 5 luni (pana in Iulie 2015) si va pot spune cate ceva. ...

LumyFrumy Miercuri, 26 Aug 2015

As vrea niște detali despre salari și ce proiecte importante au va rog. Sint în buc.

sustinromania Marti, 25 Aug 2015

Ce ar fi sa mai spuneti si orașul de care vorbiti ca sunt cel putin 2 locații, una in ...

sustinromania Marti, 25 Aug 2015

Ceva informații mai actuale ? Ceva de la Brasov ?Multumesc

crm123 Miercuri, 20 Mai 2015

Salutare, pe o pozitie de Accounts Receivable pe engleza ce salarii se dau?

yonic Vineri, 20 Mart 2015

stie cineva de vreun proiect pentru limba rusa ?

camys_2000 Luni, 19 Ian 2015

Ce presupune : Contract Maintenance/billing Associate? Ms

Radu E. Vineri, 09 Ian 2015

Salut! Stiti care este oferta salariala pentru limba germana? Este vorba de proiectul ...

TELUS International Romania