Competence Call Center - CCC

• Site: www.yourccc.com

Forum despre Competence Call Center - CCC

DeeaX Marti, 23 Oct 2018

Pana in prezent lucrez in cadrul acestei companii. Ce pot sa spun este ca pana acum exprienta cu ei este una pozitiva si sper in continuare sa fie asa.
Proiectul pe care lucrez este Turkishairlines. Un proiect care mie personal, imi place. Sigur ca exista si parti bune si parti rele intrucat, nu exista drum fara gropi. Dar ma voi axa, in primul rand, pe lucrurile pozitive si pe cele mai importante puncte/cheie in ceea ce priveste aceasta companie.

1. Sunt transparenti - Cand spun ca ei ca si companie sunt transparenti, ma refer la faptul ca, spre deosebire de alte companii, nu se ascund in spatele unei fatade ireale ce vrea sa ascunda realitatea companiei. Lucru care se intampla foarte des in cadrul altor companii..chiar de renume. Cei care iti prezinta compania si implicit proiectul, sunt sinceri si te pun oarecum in garda in ceea ce priveste asteptarile tale, in calitate de potential angajat.

2. Isi respecta angajatii. -- In ziua de azi este mare lucru ca management-ul ptr care lucrezi sa te respecte si nu am realizat acest lucru decat in momentul in care am ajuns la aceasta companie. Cata vreme esti serios/serioasa, iti respecti programul, iti dai tot interesul si aplici ceea ce ti se spune, din partea lor ai tot support-ul si toata intelegerea.

3. Isi tratea angajatii cu demnitate. --- In aceasta companie sau cel putin eu, pana in momentul de fata, nu am experimentat/simtit din partea lor acel aer/atitudine de tipul " te platesc ca sa executi si zi mersi ca-ti dau munca ". Pe scurt, nu esti tratat precum un sclav pe plantatie, cum se intampla la alte companii.
Iti este recunoscut progresul, apreciat si incurajat la si mai bine. O atitudine intotdeana binevenita, atunci, cand ai un progres iar prin acest lucru si compania simte ca are unmotiv ptr care sa te pastreze in echipa si sa investeasca in tine in continuare.

4. Salariul iti este virat la timp. -- In cadrul acestei companii nu exista 2 dati diferite pe luna de virare al salariului. spre deosebire de alte companii. Exista o singura data virare al salariului, stabilita in contract iar de cele mai multe ori salariul iti este virat chiar mai devreme de termen.

5. In fiecare luna primesti fluturas de salariu electronic. -- Astfel, tu in calitate de angajat vezi exact si pe procente ce dai la stat si unde ti se duc banii.

6. Iti este acordat concediul de odihna/medical -- Nu exista acea lupta dintre management vs angajat, atunci, cand vrei perioada x de concediu de odihna. In cadrul acestei companii nu exista acel " nu-ti pot da concediu pe perioada x iti dau pe perioada ailalta ". Asta se intampla doar in cazul in care concediul tau se interpune cumva cu concediul altui coleg si, atunci, este normal sa-ti alegi alta perioada. Cat despre concediul medical, pot spune ca sunt mai mult decat intelegatori cu privire la acest aspect. Iti este respectata conditia fiinta umana, ce se poate imbolnavii/accidenta etc. In cadrul acestei companii nu exista " nu pot, nu se poate, te descurci, te priveste " sau acea atitudine de " ma doare-n cot de tine ".

7. Stabilitate. -- Contractul se semneaza pe perioada nedeterminata, ceea ce din acest lucru se intelege, ca nu isi plimba angajatii cu contracte pe perioade determinate, ca apoi sa le prelungeasca de la un an la altu. Ei iti ofera un sentiment de siguranta in ceea ce priveste acest aspect ptr ca ei isi doresc ca tu sa stai, nu sa pleci si sunt constienti de faptul ca nu este in beneficiul lor ca oamenii sa vina si sa plece pe banda rulanta.

8. Colectivul. -- Toata lumea te primeste intr-un mod calduros de la Team-support la colegii cu care vei impartii urmatoarele 8 ore, pana la terminarea programului. Iti sunt alaturi, iti raspund la orice dilema, te ajuta atunci, cand se intampla ca situatia dintr-un apel sa te depaseasca. Colegii si ei iti sar in ajutor cand se intampla ca unul din team-support sa fie in pauza.

9. Oportunitati de reprofilare in cadrul companiei --- Gasesc de bun augur faptul ca ai oportunitati de a incerca, de a fii si pe alte proiecte. Astfel, sentimentul de plafonare nu prea se simte.

10. Pe turele de noapte taxi-ul iti este asigurat iar turele de noapte sunt platite asa cum este normal conform legii. --- Practic orice tura care depaseste 10:30 este considerata tura de noapte si este rasplatit cu spor de noapte.

11. Team-suportii --- Nu stiu cum sa spun, dar team-supporti mai buni decat cei pe care ii am pe acest proiect, eu personal n-am avut. Eu am fost ajutata si in situatii in care poate, nu aveau nici o responsabilitate fata de mine, in afara de ce tine de munca si totusi, mi-a s-a intins acea mana de ajutor, atunci, cand am avut nevoie.
Toti sunt draguti, respectuosi, rabdatori si glumeti. De aceea, chiar NU am ce sa zic de rau la adresa lor. Am tot respectul fata de ei.

12. In calitate de angajat nu exista acea pistonare/stres, gen " hai mai rpd, hai nush, hai etc " --- Nu cred ca exista in lumea aceasta, vreo meserie fara stres. Doar ca...aici nu-ti sufla nimeni in ceafa, nu te bate nimeni la icre si nu prea te freaca nimeni la melodie. Decat in situatia in care esti cu durere-n pix, de job nu te intereseaza, nu esti serios/serioasa, nu-ti respecti orele de munca si implicit programul.

13. Asigurare medicala privata --- Pe aceasta ti-o ofera dupa 3 luni de activitate in cadrul companiei.

Urmeaza dezavantajele.

1. Beneficiile sunt prea putine --- Cred ca daca s-ar oferii mai multe beneficii angajatii s-ar simti si mai motivati

2. Dintr-un oarecare motiv training-ul mi s-a parut muuult mai greoi decat activitatea si procedurile propiu-zise, un sentiment realmente, opus in comparatie cu metodologia de formare al angajatilor din cadrul altor companii cu care am lucrat si recunosc, ca nu inteleg de ce...
Mie mi-ar fi placut ca training-ul pe care l-am urmat sa fi fost mai apropiat de munca efectiva. A nu se intelege ca training-ul nu avea treaba cu realitatea ptr ca nu vorbim de genul acesta de situatie. Ce vreau sa spun este ca asteptarile mele erau de 0% si ma asteptam, ca dupa prima zi de munca efectiva sa plec acasa,scarbita, dezamagita, nemultumita, avand implementata ideea ca nu ma voi descurca cu sistemul, etc. Dar nu a fost asa, ba chiar am plecat uimita, ba chiar surprinsa, ca munca mea este cu mult mai usoara decat credeam initial.

3. Nu se fac Teambuilding-uri -- Mie personal mi-ar fi placut sa se faca asa ceva.

4. Nu sunt camere in care sa te recreezi. ---- Consider ca ar fi in beneficiul angajatilor sa aiba camere unde sa se relaxeze, sa se joace sau sa se destinda prin intermediul unor activitati etc.

5. Nu sunt destule concursuri ptr motivarea angajatilor -- Credc a daca s-ar organiza mai multe concursuri cu premii, angajatii s-ar simtii mai motivati.

Momentan cam acestea ar fi minusurile, cel putin din punctul meu de vedere. In rest nu prea mai am ce sa adaug mai mult decat ceea ce am relatat.

Ionutnicolau Luni, 05 Feb 2018

Salutare,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie, am fost chemat la un interviu pentru o pozitie de Comunity Manager in Germania dar nu stiu care sunt salariile pentru ca nu m primit vreun raspuns in acest sens. Are cineva vreo idee?
Problema e ca trebuie sa plec din Romania pentru interviu si daca din punct de vedere salarial se justifica nu ar fi o problema dar daca imi ofera un salariu prea mic nu as pleca.

Merci frumos!

Marti, 13 Feb 2018

Cam liniste pe aici :) MI-ar fi fost util un pont, sfat.
Merci oricum.

Andreyrlz
Marti, 13 Mart 2018

Nu cred ca a fost cineva pana acum sa lucreze la CCC in alta tara decat Romania.... oricum daca stii germana la nivel avansat si aici o sa ai salariu mare (in Romania), undeva intre 3000-5000ron.... in Germania ar trebui sa ai cam 2000-3000euro pe luna zic eu

A raspuns lui Andreyrlz
Vineri, 16 Mart 2018

Eu speram sa fie peste 2000 Euro dar nu, in jur de 1500 in functie de clasa de impozitare.

cris2345
Luni, 19 Mart 2018

Salut Ionut,

Ai fost la un interviu pentru pozitia de Romanian Speaking Community Manager? In essen?

Maerci anticipat pentru raspuns.

A raspuns lui cris2345
Joi, 22 Mart 2018

Salut,

AM vrut sa ma duc la interviu pentru pozitia sus mentionata dar pachetul salarial oferit nu a fost la nivelul asteptarilor asa ca am declinat oferta lor.

cris2345
Luni, 09 Apr 2018

Salut Ionut,
Am fost in Essen la interviu.
10.65euro / ora impozabili.
Fara exceptii
Am refuzat, chiria si intretinerea te duc la 500 euro/luna. Se lucreaza si noaptea si in week end uri.
Este optiunea fiecaruia.
Salutari

A raspuns lui cris2345
Vineri, 13 Apr 2018

Salut,
Merci de info. Intradevar salariul este prea mic pentru a se justifica, cel putin din punctul meu de vedere.
Succes!

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Competence Call Center - CCC
La_Vie_en_Rose Miercuri, 11 Oct 2017

Buna ziua tuturor,

Ce salarii sunt cu limba engleza?
Dar cu germana sau alta limba?

APRECIERE COMPLETA

Pe engleza 1470 net.

Rozalia
Duminica, 15 Oct 2017

Buna!
Imi poate spune cineva cum se desfasoara interviul la ccc pe engleza back office rayanair ? Daca sunt probr si in ce consta acelea?
Multumesc!

dennamari
A raspuns lui Rozalia
Joi, 26 Oct 2017

De curand am avut interviu la ei. La telefon mi-a spus tipa cu care am vorbit ca nu ma primeste la interviu fara copie dupa certificat de nastere, cazier,buletin. Sediul este intr-o mare probabil renovare. Era coada la interviu. Erau mai interesati daca esti asigurat si iti platesti taxele, decat sa iti spuna direct in fata ca nu esti ceea ce cauta ei pentru proiectul care necesita doar limba romana/fara experienta. La interviu au fost 2 faze. In 1 faza 1 tipa mi-a zis ca ea nu a cerut toate acele acte samdp. nu stiu ce cauta de fapt, daca inteligenta si abilitatile nu conteaza. Mi-a mai zis ca salariu nu il poate dezvalui.

JustMe2401
A raspuns lui Rozalia
Joi, 11 Ian 2018

Nu stiu cine mai e acum pe acolo sa spun exact. Eu am fost la ei patru luni in 2012. Interviul a fost unul rasuflat cu o tipa de la HR. A fost draguta tipa, doar ca nu mi-a pus foarte multe intrebari. A fost ceva de genul: -vrei sa te angajezi? - da! -ok esti angajata.
Apoi am avut un interviu de limba. Eu eram pe engleza spaniola. Tipa cu care am dat eu interviu a fost cam morocanoasa. Si ca urmare si-a pastrat naravul si cand m-am angajat in sensul ca venea dupa mine la baie si urla daca stateam mai mult de 5 minute.
Test scris nu mai stiu sigur daca am dat dar parca tin minte ca da.

Mediul de lucru e ok daca reusesti sa depasesti oamenii frustrati care sunt la conducere. Doar ca sa nu te astepti sa tai frunza la caini. Uneori e volumul de apeluri atat de mare incat sa nu ai timp sa respiri.

Locatia e un pic dubioasa, iar daca ai nenorocul sa lucrezi in schimbul doi care se termina la 8, treci printr-un pasaj dubios si intunecat care emana un "parfum de levantica" prin care sincer nu as recomanda sa treci neinsotit, mai ales de cand cu legile vietii.

Ca si experienta de munca e ok. Te dezvolti profesional, dar sa nu te astepti sa inveti prea multe lucruri care sa iti foloseasca mai tarziu in viata in afara de interactiunea cu oamenii.

Mta bafta.

Anne230289
Sambata, 21 Oct 2017

Engleza 1400+ bonuri de masa

alina631
A raspuns lui Anne230289
Sambata, 21 Oct 2017

Nu e putin pentru engleza?

CrissCristi Miercuri, 29 Mart 2017

Salutare,Eu am avut o experienta negativa cu CCC. Am fost la zeci de interviuri dar asa ...

Craked Marti, 10 Ian 2017

Am lucrat la CCC în 2015 timp de câteva luni. Am plecat la mai bine (o bursă în ...

Triskelia Luni, 29 Feb 2016

@dellodelo Imi permit sa citez un mare maestru Dinica : Exista trei meserii pe lume: ...

RaduAltiuc Vineri, 26 Feb 2016

@dellodelo nu se lucreza pe schimburi? acesta este programul normal de lucru pentru toata ...

dellodelo Joi, 25 Feb 2016

@Triskelia confuzie sau nu, oricum este un salariu de ras pentru munca depusa si pentru ...

RaduAltiuc Miercuri, 24 Feb 2016

@Triskelia am inteles,multumesc pentru explicatie.

Triskelia Miercuri, 24 Feb 2016

@RaduAltiuc salariul net . Dar totul e de domeniul trecutului persoana care a vorbit la ...

RaduAltiuc Miercuri, 24 Feb 2016

@Triskelia 1300 RON sau 1850 RON sunt salarii net sau brut? pentru ca spui ca s-a facut o ...

Triskelia Marti, 23 Feb 2016

Veni vidi vici ! Sau altfel spus panem et circenses cam asa sta treaba cu B.P.O. Eu nu ...

dellodelo Luni, 15 Feb 2016

Salutare! Din start nu o recomand: 1.Cum am ajuns mi-a fost inmanata o foaie cu un text ...

GeoP Vineri, 12 Feb 2016

Am aplicat pentru postul de operator call center si am fost sunata chiar a doua zi pentru ...

Miircea Luni, 16 Mart 2015

Hm. Am fost chemat la un interviu la ora 2,30. M-am tot invartit pe bd Basarabia pana sa ...

Robin Joi, 29 Ian 2015

Dragii mei,daca vreo data vreti sa va angajati la CCC faceti o:) ajuta,pe bune ca ajuta,e ...

candidat Vineri, 19 Sept 2014

buna! poate oferi cineva mai multe detalii despre proiectul turkish airlines? urmeaza sa ...

toma Marti, 26 Aug 2014

Am lucrat la ei 4 luni si am fost foarte multumita. La 4 ore ajungeam la 1000 lei ...

DG Marti, 26 Aug 2014

am fost chemat la un interviu pt. limba spaniola.Inteleg ca sunt mai multe proiecte ...

dodo Duminica, 24 Aug 2014

am citit criticile si plangerile voastre , dar daca sunteti nemultumiti trebuie sa ...

Locuri de munca Teleperformance Romania
Teleperformance Romania
Packaging material stock planner
mediu de lucru placut
Inginer proiectant mecanic
Al doilea job , inca din timpul facultatii. program corelat cu frecventa studiilor.
o activitate interesanta si diferita fata de restul multinationalelor
Field tehnician
Marketing Automation ...