Continental Hotels SA

• www.continentalhotels.ro

Forum despre Continental Hotels SA

AnneAnne Joi, 14 Dec 2017

Am fost de curând la un interviu pentru postul de recepționeră la Grand Hotel Continental București *****. Deși este hotel de 5* și pretențiile clienților sunt să primească servicii de 7*, din punctul meu de vedere, salariile - cel puțin în recepție- sunt extrem de mici. Însă așa este peste tot în turism, este o piață în care salariile sunt extrem de mici, iar pretențiile extrem de mari.

Interviul a decurs într-o manieră foarte plăcută, am fost tratată foarte frumos și cu amabilitate pe parcursul celor 3 întrevederi, atât de către dna.de la resurse umane, cât și de șefa de tură. De asemenea, colectivul este tânăr, atmosfera este plăcută, fiind genul de loc în care te poti integra foarte repede.

Salariul care mi s-a oferit pentru postul de recepționeră a fost de 1367 RON net + bonuri de masă (300 RON) + bonusuri aproape insignifiante din vânzările de mic dejun și altele. Eu am aproximat un salariu de aproximativ 1700-1750 RON, per total. Despre tips nu poate fi vorba aproape deloc deoarece hotelul lucrează în marea majoritate a cazurilor cu clienți corporate, totul este plătit de firmă, iar recepția nu este tocmai locul cel mai potrivit în care clienții să lase tips.

Motivele pentru care nu am acceptat jobul au fost mai multe, însă în primul rând a contat foarte mult faptul că în cele 12 ore petrecute la recepție, nu există scaune și trebuie să stai tot timpul în picioare (cu excepția orei de pauză care îi revine fiecărui angajat, însă trebuie luată pe bucăți pe parcursul zilei, nu integral). Înțeleg că sunt perioade foarte aglomerate și perioade în care efectiv nu ai nimic de făcut, este aberant să stai ore în șir în picioare, indiferent că desfășori o activitate sau stai degeaba. Am fost la 5 interviuri pentru postul de recepție, însă numai la Continental am întâlnit această problemă.

Deși salariul propus de ei este în ton cu ceea ce este pe piață, același salariu mi s-a oferit și la hotelurile de 3*, cu mult mai puține pretenții și exigențe.

Se lucrează 14-15-16 zile pe lună, însă fiind deficit de personal am înțeles că s-a lucrat și în plus. Deși jumătate din orele lucrate sunt ture de noapte, nu există spor de noapte, nu există nimic. Suplimentarul nu se plătește în plus, se dă liber când este posibil. Se lucrează minim 180h pe lună, 192 dacă luna are 31 de zile (sau cel puțin așa am înțeles eu). Programul este 12h de la 07:00 -19:00, 12h de la 19:00-07:00, apoi 2 zile liber, deși la celelalte hoteluri la care am mai fost programul era 12 cu 24 - 12 cu 48, ceea ce ar fi însemnat 12 zile lucrătoare într-o lună, cam la același salariu si cu posibilitatea de a face tips, la hotelurile care nu se bazează în proporție de 90% pe clienții corporate. Poate că nu sunt mulți bani, însă într-un domeniu atât de prost plătit, dar cu atât de multe cerințe, acești bani pot să facă diferența.

De asemenea, sunt hoteluri de 5* unde mancarea și transportul sunt asigurate (ex : Radisson) dar la Continental nu s-a menționat nimic despre acest aspect, doar că dacă vreau să comand ceva de la bar sau bucatărie, mi se vor reține banii în ziua de salariu.

Se asigură uniforme dar fetele nu le poartă din cauza materialului rigid și a culorii. Prin urmare, trebuie să îți cumperi singur sacou și cămăși, fuste sau pantaloni, etc.

După cum am menționat și anterior, hotelul și personalul mi-au plăcut foarte mult și consider că am avut o experiență foarte plăcută. Este o meserie foarte frumoasă pe care o poți desfășura doar dacă îți place să lucrezi cu oamenii și pui pasiune în ceea ce faci.
Ca mediu de lucru este deosebit, însă salariul, statul în picioare, ceea ce presupune de fapt să lucrezi într-un hotel de 5* pur și simplu nu rentează. Cel puțin dpdv financiar și cel puțin momentan :-)

Anonim Sambata, 02 Aug 2014

Cineva vreo informatie despre salariile la receptie si bell boy?....

Developer
- colegii ok- te ajuta si exista suport personal- locatia e ok ca sunt multe restaurante in ...
Tehnician IT
salariu bun , beneficii bune