Grup Renault Romania

Fax: 0248.500.076
    Site: www.dacia.ro

Forum despre Grup Renault Romania

unangajat Vineri, 05 Feb 2016

Minciuni si rulaj de personal la Dacia Automobile SA (recruteaza personal sub denumirea de Grup Renault Romania)

O cunostiinta personala a fot angajata la Grup Renault Romania (dar pe contractul de munca i-au trecut, fara sa-i spuna dinainte - Dacia Automobile SA) pe perioada nedeterminata (chipurile) si cu perioada de proba de 3 luni. Aparent, totul parea bine. In cadrul negocierii, incheierea unui contract de munca pe o perioada nedeterminata a fost o conditie ca persoana sa nu paraseasca vechiul loc de munca. Cei de la Dacia au vrut sa angajeze persoana cu orice pret si i-au promis marea si sarea. Zi si facut, demisie si angajare la Dacia, cu multe sperante. Cand sa se termine cele 3 luni de proba, vine un mangerias si zice ca profilul nu mai corespunde si ca e gata trebuie sa-si dea demisia, pentru ca vezi doamne nu sunt multumiti. Care era de fapt adevarul ? Proiectul pe care fusese angajata persoana in cauza tocmai se terminase. Era vorba despre incarcarea unor camioane cu ambalaje pentru uzine. Se incarcau in medie 15-20 de tiruri pe zi (din Italia, Spania, Franta, Germania, Romania). Cand s-au terminat de incarcat ambalajele s-a terminat si proiectul. Desigur, cei de la Dacia nu au zis nimic despre intentiile lor infecte si anume ca aveau nevoie de personal pentru doar 3 luni de munca. Nu de orice fel de angajat, ci de personal cu experienta, ca sa le termine repede treaba. Ori un angajat cu experienta nu-si lasa locul de munca ca sa se duca la Dacia pentru 3 luni, asa ca totul a fost o cacialma premeditata. Pe mine ma mira cata lipsa de scrupule exista la cel mai mare angajator din Romania. Rulaj de personal cu incalcarea drepturilor persoanelor, prin aranjamente HR. Managerii de acolo, cei mai multi au pana in 35 de ani si nu au lucrat decat in Dacia, deci nu cunosc alta cultura corporativa. Acestor manageriasi li se pare ca tot ce misca in Dacia reprezinta devarul absolut si culmea profesionalismului. In unele cazuri putem discuta despre profesionalism veritabil, dar in destule cazuri e doar amatorism, caracter josnic si bravade fara scrupule (metehne de tip securist). Ca sa nu uit, se lucra si sambata si de foarte multe ori peste program (nepontat). Avand in vedere volumul de munca, lipsa de timp pentru viata proprie, nu se merita, dar vazut din afara nu ai cum sa cunosti aceste lucruri. Totul pare promitator. Desigur, la interviul de angajare nu s-a pomenit de asa ceva.

Concluzie: - Daca vreti sa va angajati la Dacia trebuie sa stiti ca aici lucrurile nu sunt tocmai pe roze. Sunt oameni si oameni, unii dintre ei niste cazaturi morale, capabili de orice pentru a creste in cariera. Negociati-va interesul de la inceput, cereti garantii, nu va lasati pacaliti. Intrebati daca vi se asigura training de specialitate si ca nu sunteti lasati sa va descurcati singuri (in realitate nu se asigura trainer pentru ca nu au). Urmariti pe eJobs si BestJobs daca joburile la care aplicati au mai apartut publicate. De cat timp ? Daca da, e ceva in neregula. De pilda joburi precum: Pilot/Logistician ambalaje, Analist economic, Pilot transport, au aparut aproape un an si inca mai apar. De ce ? Aici sunt angajati foarte multi tineri pe o perioada de max. 3 luni, dupa care ori pleaca ei, ori li se da de munca pana le iese pe nas si li se imputa ca nu-si fac treaba, apoi out...

Retineti: - Multele angajari de la Dacia sunt de fapt o forma agreata de rulaj de personal. Sunt foarte putine locurile de munca stabile (pozitii cheie) pentru care se recruteaza personal pe termen lung, de regula ingineri. In rest apa de ploaie, se angajeaza pe functii de tip... "non-functii", gargara cu multe iluzii. Cu aceasta schema HR, Dacia isi pastreaza in continuare titlul de cel mai mare angajator din Romania, fara sa-i pese catusi de putin de faptul ca distruge cariera unor tineri promitatori pe care-i recruteaza cu munciuni, abuz, si-i sacrifica in interes personal, incalcandu-le drepturile. Aici cred ca niste avocati destepti ar avea ceva de castigat site bani buni. Pana la urma, dincolo de drepturile angajatului discutam si despre drepturile persoanei, iar managerii lipsiti de scrupule trebuie sa plateasca cumva pentru mizeria facuta in folosul propriei cariere si a cultului personal.

lili Vineri, 13 Dec 2013

Ionut, test ethnic in CATIA V5? poti sa dai detalii despre test?ms

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Grup Renault Romania
Ionut Vineri, 13 Dec 2013

Xman Joi, 25 Octombrie 2012
ce salarii are un inginer proiectant catioa v 5 in Bucuresti?ms,intervale?

Acum salariul de baza e de 2000 ron, tocmai ce am fost la un interviu la ei pe care l-am picat.
Cel mai de apreciat lucru a fost ca m-au anuntat prin intermediul e-mail-ului faptul ca nu am luat \'testul tehnic\', dar ca pastreaza CV ul in baza de date.

Merita incercat (am 25 de ani)

tky Luni, 25 Noi 2013

@Lili , lucrezi la Dacia Mioveni, Titu ? sau la Bucuresti la birouri ? depinde f mult si ...

Lili Marti, 17 Sep 2013

tky, Nini,Am intrat pe post "entry level", iar ulterior am avansat de doua ori. ...

Nini Miercuri, 10 Iul 2013

Draga Lili,Daca a fost o pozitie de inceput ( entry), patru ani poti sa stai la orice ...

tky Luni, 15 Apr 2013

Lili are dreptate , o rampa de lansare, in rest e ca peste tot !

Lili Luni, 01 Apr 2013

Eu am lucrat aproape 4 ani la DACIA COMERCIAL & RENAULT-NISSAN RO (importatorul) si ...

alll Miercuri, 20 Mart 2013

"Salariul mediu al angajatilor care lucreaza in cadrul uzinei Dacia de la Mioveni ...

tky Miercuri, 19 Dec 2012

salariile la RTR sunt de aprox 1800NET RON ... acum depinde de pozitie, vechime si ...

Xman Joi, 25 Oct 2012

ce salarii are un inginer proiectant catioa v 5 in Bucuresti?ms,intervale?

un om Luni, 17 Oct 2011

ce salarii sunt in departamentul de logistica? va rog frumos sa-mi dati niste intervale ...

Marian Luni, 10 Oct 2011

La mecanica ce mai merge treaba

Marian Luni, 10 Oct 2011

Nu mai e viata in vanzari de masini desi dacia se vine cred cel mai bine. Stiu ca astia ...

ex meridian Joi, 22 Sep 2011

pe ce ai avut interviu si la ce meridian. sud bucuresti? oricum depinde pe ce te-ai dus, ...

Andu Joi, 22 Sep 2011

am avut doua interviuri la Dacia Meridian.au zis ca ma cheama la un training apoi care ...

Locuri de munca Wipro Technologies Service Desk Admin L0/ L1 with Italian and French
Wipro Ltd.
Last update: 18.07.2017
Locuri de munca APS Romania Payments Junior Professional
APS Romania
Last update: 24.07.2017
Locuri de munca Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Manager Echipa Drobeta Turnu Severin
iCredit
Drobeta Turnu-Severin
Last update: 08.06.2017
Locuri de munca Bosch Romania (Robert Bosch SRL) Tehnician analiza electronica
Robert Bosch SRL - R&D ...
Cluj Napoca
Last update: 15.06.2017
Locuri de munca British American Tobacco Romania Talent Operations Specialist
British American Shared ...
BUCURESTI, Job national
Last update: 07.08.2017
Network engineer
  • Abonament la sala de fitness / masaj
Game tester
  • Abonament la sala de fitness / masaj
  • Teambuildinguri / evenimente de relaxare oferite de catre companie
Inginer proiectant ...
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Cristophor 20.08.2017
Care este salariul de bază ca reprezentant comercial pharma?
andreidp 20.08.2017
Ati fost angajat?
Edel 19.08.2017
NOC Technician
IT Support
Network engineer
Asistent manager
Hardware Specialist
Liber profesionistii, acei oameni care se descriu a fi proprii lor sefi, sunt din ce in ce mai numerosi pe piata muncii. Indiferent de ...
Acum insa urmeaza prima intalnire de lucru, cea in care seful se va comporta ca... seful, nu ca un partener de dialog, asa cum a fost la ...