Daewoo-Mangalia Heavy Industries

Constructii

• Site: www.dmhi.ct.ro

Forum despre Daewoo-Mangalia Heavy Industries

Valentin Miercuri, 16 Apr 2014

Am muncit la vestita DMHI ca si economist. Sa va relatez cat pot de obiectiv experienta mea. Interviul il dai in fata mai multor "team leaderi" si "manageri" in limba engleza, mai ales daca e si un corean in comisie, daca nu merge si in romana. La interviu intrebari clasice si cate ceva despre experienta profesionala. Daca treci de aceasta prima discutie, mergi mai departe la proba a doua, proba practica. Am uitat sa spun ca la interviu nu esti chemat pentru un anumit post, din comisie facand parte mai multi manageri si in functie de preferinte fiecare isi alege cateva persoane pe care le considera competente pe departamentul lui.Aceste persoane merg la proba practica care , in functie de post, consta ori in ceva exercitii in Excel sau ceva in Autocad. Toate bune si frumoase pana aici. Daca esti angajat incepe distractia.
In fiecare dimineata, desi programul incepe la ora 8, trebuie sa fi in santier schimbat in salopete indiferent de pozitie, TESA sau muncitor gata pregatit pentru matura si gimnastica comunista obligatorie de dimineata. Toata lumea iese din birou, complet echipat, bocanci, casca, salopeta si da cu matura timp de vreo 10-15 minute. Dupa acest ritual de maturare, desi exista firma de curatenie, se aliniaza toti si asculta imnul santierului derulat in boxe care sunt imprastiate prin tot santierul. O melodie comunista care spune cam asa "santieru-i casa noastra/ santier noi te iubim etc etc. Dupa aceasta melodie si un discurs comunist, acelasi in fiecare dimineata urmeaza gimnastica. Si imaginati-va cum va simtiti cand stati ca niste animalute dresate si dati din maini acolo si din picioare. Munca, exagerat de multa si prost repartizata. Managementul un haos. Sa va spun ca am fost angajat ca economist si faceam cu totul si cu totul alt lucru, la interviu nici nu au bunavoit sa imi spuna si mie care vor fi indatoririle mele sau macar in ce consta jobul pe care voi urma sa il fac. Orele suplimentare chipurile sunt facultative, asa spun ei, adevarul e ca in fiecare dimineata esti intrebat daca stai peste program si in 90% din cazuri esti fortat de situatie sa stai cam 2 ore. Asta insemnana ca intri in santier la ora 7 si 20 de minute si pleci acasa la ora 7 seara. Avansarea sa nu va ganditi la ea timp de 3 ani, asa e politica lor, indiferent de cat de bun esti, 3 ani ramai pe aceeasi pozitie. Totul functioneaza pe pile si relatii, se faceau glume chiar de catre manageri care spuneau ca in cativa ani sedintele cu managerii vor fi de fapt reuniuni de familie. Nu ai libertate de gandire, esti pus sa executi uneori de 10 ori acelasi lucru, doar pentru ca asa considera un manager mai "inteligent" . Ce sa va zic, majoritatea vor sa plece, tinerii se angajeaza acolo pentru reputatia santierului dar abea asteapta sa plece. Cea mai mare parte a angajatilor pleaca dupa 1-2 ani de munca pentru ca de atata experienta au nevoie pentru a pleca in strainatate sau pe alt santier cum este cel de la galati unde salariile sunt muuult mai mari. Tot personalul tesa este incadrat pe acelasi salariu 1700 BRUT si in mana iei in jur de 1400. Ceea ce mai e de specificat, la inceput esti angajat la o firma subsidiara DMHI numita DMHRM pentru ca asa este procedura si dupa 6 luni esti transferat la DMHI. Toata aceasta mascarada doar pentru a papa si firma aia niste bani si pentru a putea sa se lipseasca de tine in caz ca dupa 6 luni nu mai au nevoie de serviciile tale.

danielothn Vineri, 25 Oct 2013

O firma mare care a venit ca majoritatea sa faca bani cu investitii putine si pachete salariale minime (adica cheltuieli cat mai mici)
Da ofera de munca atat pentru localitatile invecinate si nu numai asigurand un venit constant
Au o politica un pic cam muncitoreasca (dar romanul a invatat sa se adapteze) si oricat ar vrea conducerea sa te forteze tot se vor gasi metode care sa nu te oboseasca
si conform vorbei "ei ne fac ca ne platesc noi ne facem ca muncim" treaba merge si dea rostogolul.
Si pe premisa ca se putea si mai rau nu avem ce comenta
Spor la sanatate in viata

Locuri de munca Genpact Romania Accounts Payable with Spanish
Genpact
BUCURESTI, Job national
Last update: 28.06.2017
Locuri de munca Huawei Romania Unified Communications and Collaboration (UC&C) Customer Support Engineer
Huawei GSRC
Last update: 17.08.2017
Locuri de munca Qualitance Executive Assistant
QUALITANCE
Last update: 14.08.2017
Locuri de munca Hewlett Packard Enterprise Quality Assurance Engineer (Job Number #700395)
Hewlett Packard Enterprise
Last update: 01.08.2017
Network engineer
  • Asigurari servicii stomatologice
Game tester
  • Concediu de crestere a copilului
Inginer proiectant ...
  • Concediu de maternitate & paternitate
Cristophor 20.08.2017
Care este salariul de bază ca reprezentant comercial pharma?
andreidp 20.08.2017
Ati fost angajat?