Electronic Arts Romania

Software/Tehnologii

• Site: www.jobs.ea.com

Forum despre Electronic Arts Romania

jobless Marti, 20 Iun 2017

Am lucrat vreo doua luni. Si iata cam tot ce pot spune ca fost angajat Smartree (si nu EA).
- interviul consta intr-o conversatie in limba engleza la un nivel de dificultate scazut ( la locul de munca in sine veti vorbi in permanenta in limba romana, insa veti lucra in limba engleza scris, raportand problemele si indeplinin sarcinile in format scris).
-daca ati luat interviul, va pune imediat sa semnati contractul (contract care n-are absolut nicio valoare dar va pune sa-l semnati asa aiurea), ca apoi sa va bage la instruire timp de o saptamana. Mentionez ca la instruire vi se poate anula oricand contractul.
-la instruire, o sa aveti niste instructori care o sa va puna sa testati doua aplicatii....si da, asteptati-va sa faca misto de voi, o sa va bage in sperieti cu reguli (ce-i drept, reguli de bun simt, printre care nu veti avea voie sa folositi telefonul mobil din motive de confidentialitate a proiectelor sau sa intrati pe alte site-uri ce nu tin de indatoririle locului de munca), nu o sa va explice prea multe (spunand ca si asa va da prea multa mura-n gura prin a va da un manual de instruire care e doar de cateva pagini), dar ce-i drept, daca va angajati in perioade in care au nevoie de mai multi oameni pe diferite proiecte, s-ar putea sa treceti cu brio testul de evaluare
-dupa instruire, veti fi bagati pe un proiect anume (atentie, nu puteti alege proiectul la cerere)
unde urmeaza o perioada de acomodare in care puteti foarte bine sa uitati tot ce ati acumulat la instruire fiindca veti da in nas cu altele. Chestiunile elementare se invata la instruire, dar chestiunile avansate va trebui sa le "furati" de la alti colegi. Depinde acum ce colegi binevoitori aveti. Daca sunteti pe departamentul de PC&Console, asteptati-va sa testati nu doar pe PC, ci si pe console, chit ca nu ati avut niciodata vreuna. Va trebui sa va invatati cu controlerele asadar. Si da, veti fi obligati sa testati pe o platforma anume, indiferent ca nu va place , va trebui sa o faceti.
- la majoritatea proiectelor o sa aveti multa bataie de cap cu instalatul versiunilor (ocupa mai mult timp instalarea decat testarea aplicatiilor in sine)
-despre lideri de echipa: am intalnit si lideri de echipa ok, foarte calmi si rabdatori, dar si scursuri care fac tot ce pot sa scape mai repede de voi , care injura si tipa daca ati facut ceva gresit
-majoritatea leazilor au mai multe privilegii decat raspundere: in afara de raportat orele lucrate si trimis mail-uri, asculta muzica ca sa le faca testerilor in ciuda ca nu au voie sa faca asta, sa umble pe facebook si You Tube , sa barfeasca
-HR e cam absolut degeaba, reclamati voi ce vreti, nu se rezolva nicio neregula
-colegii: am intalnit si colegi de calitate si colegi cocalari si smecheri de cartier (din pacate, ultimii sunt majoritari)
-managerii si liderii de proiect sunt total absenti, parca nici nu exista
-conditile de lucru sunt bune doar in poze pentru ca in realitate, nimeni nu intretine curatenie si credeti-ma, e un jeg total acolo: birourile unsuroase, monitoarele si consolele prafuite, canile sunt lasate nespalate pe chiuveta din cantine, covoarele sunt patate.
-se dau fructe gratuite.......da, dar unele mugegaite si stricate, mai nou cirese pline de viermi
-la inceput, o sa vi se para frumos, jobul de vis, dar dupa 1-2 luni, vi se acreste (salariul e nemotivant, mediul de lucru, desi e foarte bine dotat si placut, atitudinea multor colegi si lideri este neprofesionista, dar si cel mai tare: REPETIVITATEA). Lucrand pe tura de seara, efectiv am simtit ca ma aflu intr-o sala plina de jucatori de CS de 12 ani care se injurau intre ei. Putini vin acolo sa testeze si multi vin sa se joace ca la sala de netcafee.
-Salariul: in jur de 1200 lei, bonuri de masa- depinde de numarul zilelor lucratoare.......bani suplimentari ii primiti daca lucrati toate weekendurile intr-o luna si numai daca e nevoie de voi. Nu veti primi insa dublul platii pentru o zi de munca normala, deci teoretic, mai mult de 1700 nu puteti obtine.

Efectiv, o sa ajungeti sa lucrati cu sictir si trebuie sa ai sange rece sa poti rezista mai mult de 2 luni. Putini supravietuiesc mai mult de 10 luni si asta pentru ca oricat de urata ar fi atitudinea lor, stiu sa pupe fundurile care trebuie.
Testerii buni in schimb, nu li se dau bonusuri pentru performanta si se plafoneaza.

Concluzie: jobul asta poate fi ideal daca il iei ca unul sezonier si daca esti un liceean ce vrea sa faca niste bani sau vreun debusolat dupa ce a terminat o facultate inutila. Dar mai mult de 2-3 luni nu se merita.
Nu stiu ce ar putea fi de corectat pentru ca eu nu consider game-testingul ca fiind jobul secolului XXI (va disparea odata cu imbunatatirea software-urilor de dezvoltare a jocurilor).

Per-total, as zice ca e doar un alt job mizer de tip McDonald's unde intri si pleci, nefiind ceva care sa-ti asigure stabilitate si independenta financiara.

Multi o sa spuna acum ca opinia mea despre aceasta companie e anti-capitalista. Nu, la EA intalnesti cea mai abjecta forma de SOCIALISM. Pentru ca oricat de bun, ambitios, demn, cinstit si harnic ai fi, esti platit la egalitate cu incepatorii care n-au nicio treaba cu domeniul sau cu lingusitorii si cocalarii care lenevesc, barfesc, comit nereguli si insulta.
Deci, asteptati-va sa va intalniti cu un romanism balcanic la cel mai inalt nivel..........

Pana una alta, vorbim despre Electronic Arts care desi este cel mai mare publisher american de gaming, nu este si cel mai de calitate avand in vedere lansarile din ultimii ani, recenziile negative din presa si parerile jucatorilor despre calitatea indoielnica a produselor lor.

Nota mea: 5

StafanCr Joi, 27 Apr 2017

Am fost sunat astăzi de cei de la EA și mi s-a spus că salariul este de 1200+bonuri

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Electronic Arts Romania
p_bogdan Luni, 24 Apr 2017

Pai da, ca "ultimul pret" era undeva la 770.. intr-adevar, 1000 net e salariul minim pe economie (1250 brut parca). Este vreo sansa de dezvoltare in cariera IT? (nu lead, nu game tester cu experienta, ci trecut la QA tester, chiar si la alta firma, sau chiar junior developer? ) Se considera experienta relevanta game testing pentru aplicarea joburilor de mai sus? daca da, asta ar fi un punct forte al jobului

florianenache Joi, 20 Apr 2017

Salut p_bogdan, salariul desi s-a marit la EA a ramas la fel, adica 1000 net plus bonuri ...

p_bogdan Miercuri, 19 Apr 2017

Am si eu o intrebare..un update de salariu pentru 2017 ca game tester? Tinand cont ca s-a ...

olaru123 Marti, 04 Apr 2017

Am fost angajat la aceasta firma acum nu foarte mult timp ca Dev dar am plecat ...

RMA Luni, 06 Iun 2016

Îmi puteți spune ce salariu are un recruitment assistant?

Mike_142 Joi, 14 Mai 2015

Pe partea de development totul incepe cu un test de programare pe codility. Junior, ...

okei Joi, 29 Ian 2015

Hello,La ce salariu ma pot astepta pe pozitia de Level Designer ( Entry Level ) ?

a helpful dude Joi, 18 Dec 2014

@AlexandruCerintele minime pentru pozitia de tester sunt de 18 ani si 12 clase terminate, ...

EuTesterulDeLaEA Joi, 18 Dec 2014

Salut, Lucrez de 1 an jumatate la EA.Am stat si am rasfoit thread-ul asta din ...

H Duminica, 14 Dec 2014

Nu vad la ce iti mai trebuie diploma de bac daca ai varsta legala de munca.Nu are valoare ...

Gigel Sambata, 13 Dec 2014

Trebuie sa am neaparat bacul luat ca sa ma pot angaja la EA games?

@Alexandru Joi, 04 Dec 2014

Alexandru, din ce stiu eu nu.Mai ai rabdare doua luni si la multi ani! ;)

Alexandru Marti, 02 Dec 2014

Salutare, daca inca n-am 18 ani, mai sunt inca 2 luni pana ii implinesc, nu ma pot angaja ...

john Marti, 25 Noi 2014

Aceasta este politica pentru contractori, se face contractul prin Smartree si vei lucra ...

yoyo Luni, 24 Noi 2014

Stie cineva ceva despre jobul de "Revenue assistant"? Am fost chemat pentru un ...

Mr. Scumbescu Duminica, 02 Noi 2014

Salutari,Am lucrat la EA timp de 9 luni pe pozitia de Tester si tot ceea ce veti citi in ...

@Salut Miercuri, 22 Oct 2014

Salut Salut, este prevazut in contractul de munca.

Salut Sambata, 18 Oct 2014

Salut , cel cu salariile confidentiale poti sa ne spui unde anume in lege este ...

Locuri de munca PayOut Payroll & Outsourcing Sef Sectie/Inginer prelucrari mecanice prin aschiere
PayOut Payroll & Outsourcing
Last update: 04.08.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Great salary package for German speakers in Bucharest! General Ledger role  RS
Last update: 09.08.2017
Locuri de munca Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Manager Echipa Craiova
iCredit
Craiova
Last update: 08.06.2017
Locuri de munca Luxoft Romania Build/Environment Engineer
Luxoft Romania
Last update: 08.08.2017
Locuri de munca Bosch Romania (Robert Bosch SRL) Process Engineer Placement - Bosch Cluj
Robert Bosch SRL - R&D ...
Cluj Napoca, Job national
Last update: 15.06.2017
Network engineer
Game tester
  • Concediu de maternitate & paternitate
  • Teambuildinguri / evenimente de relaxare oferite de catre companie
Inginer proiectant ...
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Cristophor 20.08.2017
Care este salariul de bază ca reprezentant comercial pharma?
andreidp 20.08.2017
Ati fost angajat?