Elektrobit Automotive

Software/Tehnologii

• Site: www.elektrobit.com

Forum despre Elektrobit Automotive

Hans Miercuri, 19 Iul 2017

Gogoasa Elektrobit se desumfla usor dar sigur.
Toti mai multi pleaca de la aceasta firma.
Oare de ce ?
Cei care pleaca stiu prea multe limbi straine si programare si
au terminat treaba repede ?
Prea mult stress ?

Desigur gagicile de la HR si Fritz nu are nici o problema.
Pentru ei e 0 stress.
Ei intotdeauna au dreptate.
wurst Vineri, 17 Mart 2017

Salariile in EB sunt cam mici pentru cei cu mau multa experienta ( > 8 ani ).
Nu cereti mai multe de 6500 lei net ca nu aveti nici o sansa!
Femeia de serviciu din Germania castiga mai bine decat un programator la EB.

Se aude barfe ca s-au dat salarii mari la primii x care au anjajat (ca la promotie)
pe ochii frumosi si cu interviuri superficiale.

Proiectul cu navigatie "inteligenta" pe baza analizei imaginilor cam scartie la EB.
Acum chestia aste e "trendy" de ceva vreme in toata lumea.

Am inteles ca mai este (sau era) o firma in Brasov care facea ceva similar si
au fost chiar procese intre cele 2 firme pentru ca au plecat multi oameni de la o firma la alta.

Nu stiu cui i-ar placea sa "conduca" o masina autonoma cu mii de senzori si tot felul de soft-uri
stiind ca viata ta depinde de asemenea tehnologie.
Mie mi-ar fi tare frica sa fiu intr-o astfel de masina si sa o las singura sa faca depasiri si alte chestii.
Mie mi-ar fi si mai tare frica stiind ce programatori lucreaza la astfe de programe.
Dar nu ma pot opune progresului. :)

La EB se aplica modelul chinezesc: multi oameni si salarii mici.
O problema e ca se angajeaza oameni fara experienta pe un anumit domeniu.
Cei din conducerea firmei sau HR sunt naivi in aceasta privinta.

E suspect cum EB de 2,3 ani tot cauta oameni.

E cumva o disperare ca proiectele se lungesc si costurile cresc.

La EB nu se tine cont de dovezile de "fidelitate".
Pentru EB conteaza numai cat costa angajatul.

Au plecat oameni dupa ce au fost in "excursie" in Germania la "specializare".

In rest, pentru cei aflat la primul job la EB nu este stress.

Si in Cluj sunt 2 firme care fac solutii IT de navigare.

Problema cu HR in firmele de IT e cam aceeasi: pitipoance de la litere, filozofie, economie care habar nu au de IT, sau persoane care nu au lucrat efectiv ca programator.
Evident sunt cele mai importante persoane ( mai importante dacat CEO firmei respective).
Stiu tot ce misca in firma, toate barfele.

In mod normal nimeni nu face facultatea de calculatoatre 5 ani ca sa devina HR-ist sau HR-ista.

Uneori sunt situatii aberante la HR.

Stiu o HR de la Simens care a dat test C++ cuiva care era programator PHP.
Pana la urma a plecat cu tot cu "engleza ei cu tot".
Evident a fost un dezastru dar acel coleg a ramas pe lisita neagra fara nici o vina desi a explicat ca el venise pentru PHP.

La IBM, o HR-ista da un test la telefon ca sa auda cum suna vocea celui care vine la interviu.
Degeaba ai premiul nobel la informatica daca nu se aude vocea ta bine la capatul celalalt al telefonului nu ai nici o sansa.
Sau se da teste java desi cel care vine la interviu a venit pentru c++, si, evident, acea persoana ajunge pe lista neagra.

Sau dai test sa scrii cod java sau c++ in Skype sau notepad
( deci fara sa poti face debug si fara a avea autocomplete / content assist).
De obicei programatorii nu invata pe de rost clase sau framework-uri.

Din experienta mea la companiile "multinationale" succesul este dat de 90% limbi straine si de gargara si doar 10% partea tehnica.
Am intalnit multi programatori slabi dar foarte buni la "explicatii".

Poti sa dai de un asa zis "team leader" care stie numai sa intrebe aproape in fiecare zi cand e gata si de ce nu e gata
si aproape 0 experinta tehnica (un fel de catel de paza) dar care la gargara era primul.
Am intalnit si asemenea persoane.

Deci sunt multe variabile ca sa ai "succes" intr-o firma IT ca programator.
Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Elektrobit Automotive
HerrKohler Luni, 30 Ian 2017

Am fost si eu la un interviu la aceasta minunata firma
"germana" dar cu HR romanesc si am avut o experienta "de neuitat".
( cea mai urata experienta din viata mea )
Lucrez de 18 ani ca programator si am lucrat numai la firme straine.

De ce imi pierd vremea aici ?

Citind cele scrise anterior pe acest forum m-am decis sa sa scriu cateva idei
despre problemele de comunicare din partea HR acestei firme.

Lucrez la o firma "abc" de ceva vreme ( 3 litere, SIC ! ) pe care o consider peste EB
din toate punctele de vedere.
Nu vreau sa fac reclama !
Poate ca Herr Kohl si cei de la HR sunt suficienti de inteligenti ca sa-si dea seama
despre ce firma e vorba.

Cei fi HR aveau o impresia ca eu nu stiam cate urechi am.
Poate ca am cerut prea mult pentru posibilitatile acestei firme
si ei nu au ratat ocazia sa-si bata joc un pic de mine.

Nu am fost intrebat mai nimic in engleza sau programare desi ma asteptam mult mai mult in acest sens.

Poate au vrut numai sa vada culoare ochilor mei.
Consideram ca experienta mea era relevanta si nu am insistat prea mult sa le explic.
Daca erau intradevar interesati si ar fi intrebat, puteam sa le explic mai multe.
Consider ca daca chiar te intereseaza ceva si vrei sa afli intrebi eventual.
In principiu daca nu te intreaba nimeni din birou tu nu incepi sa vorbesti
asa de nebun vrute si nevrute.
Din pacate eu nu citesc gandurile persoanelor.

Si eu pot sa consider ca o persoana nu stie nimic implicit si sa-mi mentin aceasi parere pana vreau eu. (dar nici nu intreb ca sa ma conving pentru ca asa vreau eu)

Parerea mea despre pitipoancele de la HR:
faceti o munca necalificata, stiti numai sa sortati niste cv-uri, sa dati niste telefoane,
sa prostiti candidatii, sa faceti cafea eventual si sa barfiti.
Aveti grija ca voi puteti fi foarte usor inlocuite de alte pitipoance !
ea_creator Miercuri, 10 Aug 2016

@gigidorel:- din informatiile pe care le am(nu lucrez la HR) nu a fost concediat nimeni. ...
gigidorel Joi, 28 Iul 2016

Eu stiu ca au plecat cativa oameni. Nu stiu daca au fost concediati sau au plecat ...
theone123 Marti, 28 Iun 2016

Atmosfera si colegii sunt foarte ok. In sfarsit o firma unde pot vorbi deschis. Pentru ...
Radu321 Miercuri, 21 Oct 2015

Lucrez la Elektrobit in prezent de 1 an si 8 luni dar ma gadesc serios sa imi caut ...
DontBeAHater Marti, 13 Oct 2015

Dragilor , sunt angajat de 2 ani si aproape 2 luni la EB Romania si va pot spune ca sunt ...
Grossu Duminica, 04 Oct 2015

Am lucrat vreo 7 luni la EB dar am plecat in Bucuresti unde castig mai binesi unde am ...
Mike_142 Marti, 15 Sep 2015

Realitatea este destul de dezamagitoare. Managementul nu stie ce vrea de la tine, trebuie ...
mihaitzateo Vineri, 24 Iul 2015

Eu am dat cu Elektrobit un interviu in 2013,in primavara.Veneam pentru C++,am dat un ...
@lowcost Luni, 05 Ian 2015

Simplu: cat ceri atat primesti. Firma nemteasca. Pe bune, cat ceri atat primesti, ei nu ...
@parere Duminica, 04 Ian 2015

mai vezi si pe la altii :) unul ca tine nu as angaja nici daca mi-ar plati el sa lucre pt ...
lowcost Joi, 11 Dec 2014

Principalul criteriu luat in considerare e salariul cerut.Nu prea se tine cont de ...
@parere Duminica, 16 Noi 2014

Eu zic sa incerci si la alt angajator daca asta te-a refuzat.
parere Joi, 13 Noi 2014

Se vorbeste cam mult si se face mai putin.Mai nou fac angajari cu 3 luni perioda de proba ...
cheap_company Vineri, 03 Oct 2014

Se mai fac angajari la EB ?Care sunt criteriile ?Am auzit ca numai cu recomandare din ...
Pt eu si @tu Vineri, 01 Aug 2014

Guys, get a room!EB e listata la bursa si asta spune tot despre calitatea companiei si a ...
@tu Vineri, 01 Aug 2014

Cum poate sa te creada cineva cand spui ca nu exista salarii de top daca in acelasi timp ...
@cineva1 Vineri, 01 Aug 2014

Prin faptul ca pui la indoiala calitatea oamenilor care s-au angajat acolo si prin faptul ...

Locuri de munca Easy Asset Management IFN SA (iCredit) Manager Echipa Iasi
Last update: 09.05.2017
Locuri de munca Federal-Mogul Friction Services SRL Summer Internship Program
Federal Mogul Motorparts
Last update: 05.07.2017
Locuri de munca Continental Automotive Group Romania WRC Engineer (Electronics-Test Engineer) - Plant (Sibiu)
Continental
Sibiu
Last update: 20.06.2017
Tehnician
  • Concediu de crestere a copilului
Reprezentant
  • Telefon de serviciu
Recrutor
  • Concediu de maternitate & paternitate
Bonurile de masa se acorda abia dupa trei luni, timp in care seful de sector te face treptat sa renunti singur prin tot felul de mizerii, ...
idnick 28.07.2017
Pentru locatia din Timisoara stiti ceva?
DenisaDeni 27.07.2017
AnnA91 27.07.2017
IT Helpdesk
Vanzari
Consilier comercial
Analist
Producătorul de țigări Philip Morris si-a anunțat intenția de a modifica liniile de producție a fabricii de țigarete din Otopeni ...