G2 Travel

Turism

• Site: www.g2-travel.com

Forum despre G2 Travel

Siminiciuc Vineri, 22 Apr 2016

Saptamana trecuta am avut interviu cu aceasta companie, pentru un post de Hotel Reservations Executive ITA-ENG. Am fost destul de reticenta la inceput, avand in vedere toate comentariile deloc placute la adresa lor. Dar, Adriana, recrutoarea de la Humangest (compania care se ocupa de selectarea candidatilor pentru interviul final cu G2), a reusit sa ma convinga prin profesionalismul ei, si prin faptul ca mi-a raspuns sincer la orice intrebare mai mult sau mai putin (im)pertinenta. E primul recrutor din Romania, care a dat dovada de profesionalism si a fost sincera inca de la inceput. Ajunsa la interviul final cu cei de la G2 Travel in Bucuresti, am fost surprinsa de cordialitatea si zambetele sincere din partea sefelor de departament, si a Loredanei, responsabila HR. Chiar te fac sa te simti ca intre prieteni, si asta conteaza enorm intr-o companie. Interviul a durat cca 1h jumatate in cazul meu, si nici nu am simtit cum a trecut timpul. A fost atat in Engleza cat si in Italiana, cu intrebari inteligente si la obiect, nu genul : "Unde te vezi peste 5 ani". Salarul oferit mie a fost de 1900 ron net plus 200 ron bonus pentru Italiana, tichete de masa si asigurare medicala. E un salar decent chiar si pentru Bucuresti. In 3 zile dupa interviu am primit oferta din partea lor. Am avut interviu cu mai multe companii din Bucuresti, mai mari sau mai mici, insa, singura care cu adevarat mi-a lasat o impresie placuta e G2. A trebuit sa le refuz oferta, nu pentru ca am gasit un job mai bun, ci pentru ca am hotarat sa pornesc pe cont propriu, si sa imi deschid propria mea activitate. Lucru pe care l-am mentionat si Adrianei. Acum cateva minute, am primit un e-mail super simpatic si din partea Loredanei( responsabila HR in G2), lucru ce m-a determinat sa scriu acest comentariu. Concluzia mea, pentru vanatorii de joburi: G2 e o compaie buna. E tanara, si cu perspective. Salariul e si-si, dar decent, colectivul mi s-a parut super (ceea ce conteaza enorm). Biserici si favoritisme sunt peste tot. Am lucrat si in Romania, si in afara destul de mult, si, sa crezi ca exista o companie unde e numai lapte si miere, inseamna ca esti naiv. Ca si termen de comparatie: Am avut interviu si cu cei de la Unicredit, pentru un titlu mai bun si un salar cu vreo 1500 ron in plus. I-am refuzat insa la finalul intalnirii, pentru ca, chiar nu mi-a placut nici managerul, nici atmosfera, nici faptul ca sediul e in Pipera. Sper ca experienta mea cu G2 sa fie utila si pentru voi, si sa fiti la fel de placut surprinsi ca si mine. Noroc!

Angajat123 Duminica, 07 Feb 2016

Am fost angajat la aceasta companie si as vrea sa impartasesc si eu cateva dintre experientele pe care le-am avut in speranta ca lumea isi va putea face o idee despre mediul de lucru si nu numai.

Cea mai frumoasa parte este reprezentata de colectiv si cu oricine vei discuta din cadrul companiei vei primi fix acelasi raspuns. Bineinteles ca sunt barfe, invidii sau mai stiu eu ce, dar asa ceva exista peste tot si aici compania chiar nu are nici o vina ci oamenii care o alcatuiesc.

Promovari bazate pe alte lucruri decat performanta? Bineinteles, dar la fel: unde nu se intampla asa ceva? Traim in Romania si asta se observa la tot pasul. Si chiar si in strainatate gasesti astfel de situatii asa ca nu vad de ce la noi ar fi altfel.

Salariu? Incepe de pe la 1400/1500 si se duce pana la 2000/2300 in functie de cate limbi straine cunosti sau cat de exotice sunt ele. Mai sunt si situatii speciale unde persoane aflate pe pozitii entry level dar cu ceva experienta in domeniu sau in companie sunt undeva la 3000/3300. Sau chiar si fara experienta in domeniu sau in companie vin pe suma asta datorita "amicitiilor" cu un manager sau altul. Si nu, nu ma feresc de astfel de cuvinte! Cui nu-i convine, sa nu citeasca mai departe.

Statul peste program? Cateodata da, cateodata nu. Cert e ca depinde foarte mult de departamentul pe care esti. Daca ai ghinion sa fii la un departament unde este mai mult de munca decat angajati...asta este. Dar sunt cazuri si cazuri. In concluzie, nu e o regula dar nici nu se poate spune ca nu se sta. Se sta si 30 de min dar si cate o ora, doua, trei. Depinde de sezon si de volum.

Training? Primesti. Destul cat sa iti poti face treaba si daca esti atent si poate si un pic mai ager, inveti cam toate chestiile cu care se mananca jobul si viata iti este mult mai usoara. Daca iti dai si tu interesul, bineinteles. Nu va sta nimeni sa faca pe dadaca dar nici nu iti va intoarce spatele daca ai nevoie de ajutor.

Beneficii? Pachetul include bonuri de masa si asigurare medicala la Medicover. Nu te da pe spate, dar e rezonabil mai ales ca toate companiile ofera asa ceva in ultima vreme si s-a transformat intr-un trend.

In concluzie? E un mediu de lucru ok, stresant pe alocuri dar in multe alte companii nivelul de stres este peste G2 Travel. Salariul este cat de cat rezonabil pentru studentii aflati in cautarea unui job. De fapt, asta e si principiul de baza al companiei: angajeaza studenti fara experienta si care executa ce li se spune fara sa puna intrebari. Daca ai putina curiozitate, vei observa multe nereguli si poate ca nu vei fi de acord cu niste lucruri. Dar ca idee de baza, daca esti student e mai ok aici decat la cine stie ce call center pe 800/1000 lei. Dupa ce ti-ai facut ceva experienta in CV, ai plecat (asa cum procedeaza majoritatea angajatilor de aici).

Era sa uit: departamentul de HR. Este departamentul cu cea mai mica rata de competenta din cadrul companiei asa ca daca nu sunteti sunati atunci cand vi se spune, sau nu primiti un raspuns intr-un timp rezonabil este de inteles. Nu stiu daca verifica cineva criteriile de performanta pentru acest departament dar este sub orice critica. Insa daca reusesti sa treci ce el, lucrurile se mai schimba.

Cam asta ar fi pe scurt compania G2 Travel. Pentru alte intrebari si raspunsuri, reveniti zilele urmatoare.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in G2 Travel
marius Miercuri, 26 Noi 2014

Salut, am fost la ultima prezentare open day si pe hartie, firma se prezinta bine. Din discutiile cu managerii de departamente, astept un telefon (sper) in urmatoarele zile. Imi poate spune cineva, concret, care sunt salariile entry level (aproximativ) si cat sunt de deschisi la negocieri?
O seara buna

ex Luni, 24 Noi 2014

Nu stiu cum e in toate departamentele, insa unde am fost eu m-a deranjat faptul ca nu ...

BGD Marti, 28 Oct 2014

Am avut si eu tangente prin august cu ei. M-au chemat pentru un interviu de Accounts ...

IulianaT Marti, 28 Oct 2014

Pe spaniola - engleza cum sunt salarile, volumul de munca/ orarul? Am mai lucrat 2 ani ...

vldx Miercuri, 18 Iun 2014

De unde pana unde asigurare medicala? Ore suplimentare (multe) echivalate cu ore libere? ...

pt . 2014 Marti, 17 Iun 2014

Salariul? Eu vorbesc mai multe limbi straine si am salariu sub 1700 de ron.Ori sunt eu ...

blabla Luni, 16 Iun 2014

De la 1700 lei entry level in orice departament?

2014 Duminica, 15 Iun 2014

Foarte multe comentarii rautacioase la adresa firmei G2 Travel, multi dintre voi vorbind ...

Anonim Joi, 12 Iun 2014

am fost la un interviu pentru departamentul de servicii, stie cineva cum e acolo?

blabla Miercuri, 11 Iun 2014

Care este salariul pt entry level?

vulturul plesuv Vineri, 06 Iun 2014

alexandra atat timp cat tu personal esti o protejata a managerilor iti permiti sa fii ...

alin Miercuri, 04 Iun 2014

de ce bataie de joc Andrei ?

Andrei Duminica, 01 Iun 2014

Bataie de joc!

Sophia Joi, 08 Mai 2014

Nu stiu despre ce vorbiti! Pana nu va duceti sa lucrati acolo nu puteti decat sa faceti ...

Ana Joi, 08 Mai 2014

Buna! Ce stiti de job-urile pe perioada determinata ? Ati fost angajati pe perioada ...

robert Joi, 08 Mai 2014

sa dori si eu un numar de telefon al agentiei daca se poate

Kari Luni, 28 Apr 2014

Buna , am si eu o intrebare stie cineva ceva despre departam finance ?! despe jobul pe ...

Curios Luni, 14 Apr 2014

@ AndreeaAviz pentru tine si referitor la ce spui tu . Experienta mea cu G2. M-am dus la ...

Locuri de munca Grupul de firme TESTER Sef echipa
Grupul de firme TESTER
Iasi
Last update: 21.08.2017
Locuri de munca Oracle Romania Project Manager - Contractor role
Oracle
Last update: 04.08.2017
Locuri de munca Lidl Romania Vanzator Voluntari Part-Time (f/m)
LIDL Romania
Voluntari
Last update: 17.08.2017
Locuri de munca ECTA 74 Software SRL Senior Front End Developer ( Team Leader )
ECTA SOFTWARE
Game tester
  • Abonament la sala de fitness / masaj
Inginer proiectant ...
  • Concediu de maternitate & paternitate
Merci meme123! O companie care se respecta ar trebui sa faca acest lucru, parerea mea. Am mai fost la interviuri la alte firme si am ...
Gya33 21.08.2017
Cristophor 20.08.2017
Care este salariul de bază ca reprezentant comercial pharma?
andreidp 20.08.2017
Manager Trainee
NOC Technician
IT Support
Suport tehnic
Asistent manager
Liber profesionistii, acei oameni care se descriu a fi proprii lor sefi, sunt din ce in ce mai numerosi pe piata muncii. Indiferent de ...
Acum insa urmeaza prima intalnire de lucru, cea in care seful se va comporta ca... seful, nu ca un partener de dialog, asa cum a fost la ...