BPO & Servicii

• Site: www.genpact.ro

Forum despre Genpact Romania

CrissR Marti, 28 Mart 2017

Salut,

Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a spus ca cel mai probabil voi primi luni un telefon de la HR, insa nu s-a intamplat asa. Am aplicat pentru o limba exotica. Ei au tot timpul anunturi pentru limba respectiva. Dat fiind acest aspect, chiar ma asteptam sa primesc luni primul telefon. E normala atitudinea lor? Cam in cat timp de la aplicare ati fost contactati? Mersi

scarlett Marti, 21 Mart 2017

Revin si eu cu un feedback in urma recrutarii desfasurate de Genpact, pentru AP pe germana.

Dupa ce am trecut interviurile telefonice, in limba engleza si germana, am fost chemata la sediu pentru un interviu cu HR. Totul s-a desfasurat cum a fost scris aici, adica intrebari foarte multe, CV-ul este luat la puricat in detaliu si se analizeaza orice raspuns foarte mult, unele intrebari se pun si de doua ori... Dupa interviul cu HR-ul, mi s-a lasat testul de conta si formularul pe care a trebuit sa le completez in 15 minute, cam putin dupa parerea mea. Apoi, ma suna domnisoara de la HR (care ma lasase singura in sala) sa imi spuna ca managerul ar dori sa ne intalnim chiar acum. Am spus ok, iar apoi a inceput din nou interviul, aceleasi intrebari la care raspunsesem acum o ora sunt adresate din nou...Nu e problema, raspund la ele, insa am avut impresia ca managerei respective nu ii placea de mine. A inceput sa turuie despre echipa, companie, nu mi-a spus in cate echipe sunt impartiti cei de acolo, iar apoi s-a oprit si a intrebat "in cate echipe sunt impartiti cei de la AP?". Iar eu i-am spus ca nu a specificat, la care ea ba da, am specificat, sunt 6...Ma rog, a fost cel putin frustrant sa stau de vorba cu ei, mi-a creat un forte mare disconfort si m-a facut sa ma simt cam aiurea...Apoi m-a invitat pe floor, unde i-a spus unei fete sa imi arate si ea ceva acolo, "maxim 5 minute", ceea ce s-a si intamplat. Dupa aceea am plecat iar astazi, la o saptamana dupa aceste interviuri, am primit mailu; standard in care mi se spune ca, din pacate, au mers mai departe cu un alt candidat...

Cred ca ar trebui totusi sa spun mersi ca mi-au dat feedback. Desi nu inteleg de ce m-au respins, cred ca pur si simplu respectivei managere nu ii placea de mine. Sau poate pretentiile salariale. Who knows..

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Genpact Romania
potoy Miercuri, 15 Mart 2017

Pentru entry-level: compania e OK. Te invata cu adevarat ce inseamana jungla, te dezvolta si te pregateste de viitor cu suturi si palme.

Pentru mid-level: Horor, fugiti, faceti-va cruce si multumiti ca nu sunteti acolo. Manageri cu adevarat, extrem de putini. Toti sunt cu capul intre picioare si mai au si ochelari de cal la ochi. Responsabilitatile ti se dau azi cu deadline ieri si primul mail primit pe subiect este cu CC la toti "sfintii" ca s-a depasit deadline-ul. Poveste adevarata, usor exagerata pentru intelegere mesaj dar cu siguranta nu e exceptie, e cu adevarat un mod de viata in Genpact.
80% din timp se arunca pisica peste gard pana cand ajunge la unul mai "fraier" care o rezolva si apoi isi ia suturi ca nu a rezolvat mai repede. Toata lumea raporteaza/escaleaza pe toata lumea. HAOS!!! Distractia incepe in perioada evaluarilor cand managerii incep sa isi faca jocurile politice. Se transforma din manageri slabi in gunoaie de manageri slabi.
De ce ? Simplu, in Genpact este foarte bine implementata si se respecta cu strictete curba lui Gauss dar din pix, nu din definirea unui proces corect si care sa duca natural la acest rezultat. In plus se platesc politele din anul precedent.
Lucrezi cu indieni, mai mult sau mai putin, in functie de cat esti de norocos. E minunat, mai bine iti dai un sut in... Cine a fost norocos stie despre ce vorbesc.
S-au mutat in cladire noua, ai impresia ca esti intr-o conserva. Sarmalele se lafaie in oala, prin comparatie.

Pentru Top/Exec-level: VIATA, prietene. Banii gramada, bonusuri sanatoase, dai cu biciul si critici (daca dai vreun feedback pozitiv nu te mai jntegrezi), In general sunt ocupate de straini.

Si ar mai fi multe de spus dar va plictisesc.

Mult succes... sau nu !

P.S. Job-urile la "cascuta" nu stiu daca ca se incadreaza aici. Descrierea de mai sus e pentru pozitiile care presupun munca "project based".
scarlett Marti, 14 Mart 2017

In cazul in care am avut ieri interviul telefonic pe engleza si germana, pentru AP, cam ...
Mary22 Luni, 06 Feb 2017

Cam cat as putea cere pe limba spaniola pe AR sau AP?
Almira Marti, 29 Noi 2016

Ce stiti despre salarii daca stăpânești o limba cerută de ei dar mai puțin ...
Libbie Joi, 24 Noi 2016

Salut!Am avut si eu acum două săptămâni interviu la Genpact, în care a trebuit să ...
Marti, 11 Oct 2016

Anonymous situatia de fata nu e doar o exceptie, stai linistita. Ei isi fac un nume rau.
Nem Marti, 11 Oct 2016

Nu va irositi timpul cum am facut eu, am fost la interviu (Cluj), impresie buna din ...
Anonymouss Marti, 11 Oct 2016

Aș vrea să vă povestesc cum a fost experiența mea în cadrul unui interviu la ...
Aleex Marti, 04 Oct 2016

Buna! Cine ma poate ajuta cu un raspuns? Am avut interviul pt suport IT pt Spania acum ...
danaV Vineri, 02 Sep 2016

Daca a trecut o saptamana de la interviul cu managerul si nu am primit nici un raspuns, ...
amalya Marti, 23 Aug 2016

Buna, cam ce sanse as avea la un post ok ca proaspat absolventa de Filologie, stiu ...
Ioanna Sambata, 20 Aug 2016

Stie cineva daca cam cat se ofera pentru pozitia de Senior Accounts Payable pe Spaniola ...
danaV Miercuri, 17 Aug 2016

Stie cineva cam ce salariu ar fi pentru un post de vendor master data with german la ...
Minyme90 Luni, 15 Aug 2016

Daca ai tura de seara, da iti este asigurat transportul. Ai detalii?
Ioanna Sambata, 13 Aug 2016

Buna,Am si eu intrebare: Se deconteaza transportul in Genpact ?Multumesc !
MrsGod Luni, 08 Aug 2016

Lucrez la Genpact de aproape un an. Ca in orice companie, si aici exista si avantaje si ...
Jennsky Duminica, 07 Aug 2016

De acord si nu prea cu tine. Lumea scrie aici pentru ca are ceva de spus. Si faptul ca ...
mastermind Sambata, 06 Aug 2016

In Genpact Romania lucreaza peste 2000 de oameni. Cateva sute de posturi noi au fost ...

Locuri de munca Brainspotting SRL Senior Java Developer*
Brainspotting
Part time / > 5 ani experienta
Last update: 19.07.2017
Locuri de munca PriceWaterHouseCoopers Romania Audit Internship
PwC
BUCURESTI, Cluj Napoca, Timisoara
Last update: 20.06.2017
Locuri de munca Lidl Romania Management Trainee SR Lugoj (f/m)
LIDL Romania
  • Asigurare de pensie facultativa
  • Masina de serviciu
Reprezentant
  • Masina de serviciu
Bonurile de masa se acorda abia dupa trei luni, timp in care seful de sector te face treptat sa renunti singur prin tot felul de mizerii, ...
idnick 28.07.2017
Pentru locatia din Timisoara stiti ceva?
DenisaDeni 27.07.2017
AnnA91 27.07.2017
Support Engineer
Grafica/Video
Customer Support Representative
Administrator credite
Game tester
Primele șase luni ale anului au adus în peisajul economic românesc cu 31.23% mai multe firme decât în perioada similară a anului ...
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat săptămâna aceasta faptul că pentru luna august are ...
Producătorul de țigări Philip Morris si-a anunțat intenția de a modifica liniile de producție a fabricii de țigarete din Otopeni ...