Linea Directa Communications - Studio Moderna Fashion Group (Top Shop)

Comert

3.5
  • Tel: 021.455.0000
    Fax: 021.407.5714
    Site: www.linea-directa.eu

Forum despre Linea Directa Communications - Studio Moderna Fashion Group (Top Shop)

Andra07 Luni, 17 Sep 2012

Mihai si eu sunt de acord ca acest subiect este interesant. Am adus vorba de acel proverb cu referire la faptul ca nu prea putem schimba nimic prin aceste discutii. Daca ne-ar interesa cu adevarat pe amandoi, sa schimbam ceva la Studio Moderna, am fi zi de zi la usa lor cu propuneri de modificari in cadrul strategiei de recrutare, de training, de motivare a angajatilor.Cand o sa facem asta, putem venii aici sa spunem ca ne intereseaza soarta acestei firme, pana atunci nu ajutam cu nimic.
Dar asta nu inseamna ca nu-mi plac aceste discutii. Stii care e treaba cu salariul nesimtit?
Inteleg perfect ce zici tu, sunt de acord ca nu poti trai cu salariul asta. Tocmai d-aia acest job este recomandat studentilor. Studentii, se presupune ca inca sunt ajutati de parinti. Deci practic, mama cu tata iti platesc cheltuielile, iti trimit mancare pe tren saptamanal si tu faci la Studio Moderna niste bani pentru iesit in oras. Asa mi se pare, in regula. Nu mi se pare, in regula, sa stai toata facultatea pe banii parintiilor, sa nu muncesti, sa fi un mediocru, sa ai restante si dupa absolvire sa te plangi ca esti persecutat la Studio Moderna. In anul I, nu ai fi simtit acelasi lucru. Joburile la call center nu sunt pentru oameni care vor stabilitate, credite, casatorie, copii. Sunt pentru studenti, eu asa le percep.
Legat de munca facuta acasa.....te rog sa te mai gandesti.
1) Romania este o tara in care nu se poate lucra fara sef. Sunt reminiscente comuniste. Poti sa citesti mai multe despre acest aspect in explicarea dimensiunilor culturale de Geert Hofstede. Chiar eu am facut un studiu aprofundat pe aceasta tema. Lipsa unui sef, se resimte puternic in performantele unui angajat. Un angajat are nevoie permanenta de indrumare, de dirijare, de motivare (orice fel de motivare). In situatia in care zici tu, daca un agent nu ar da rezultate, ce crezi ca ar spune? "Pai normal ca n-am rezultate, daca nimeni nu ma indruma, nu ma ajuta, nu ma urmareste".
2) Romania este o tara feminina (tot Hofstede a zis) ceea ce inseamna ca aici lumea lucreaza in general, pentru a-si plati ratele, intretinerea, mancarea pe luna, o vacanta la Eforie Sud vara si cam atata. Vorbesc acum de majoritatea. Daca au ce pune pe masa, sunt multumiti si nu vor mai mult. Revenind la ceea ce ai spus tu, un agent care si-ar atinge target-ul de acasa, pur si simplu, va renunta sa mai lucreze luna aceea pentru ca si-a facut treaba.
O sa-ti dau exemplul perfect despre cum percep romanii munca. Discutie intre un taximetrist si un amic de-al sau: "Cum mai merge cu taximetria?" "Merge bine, am zile cand fac 2-3 fraieri si plec acasa in 2 ore."
Din pacate, cam asta e vocea romanilor. Ti-ai facut banii de tigari, ai plecat acasa. Nu e ca in Vest unde lumea munceste ca sa aiba si bani pusi de o parte.
Mersi pentru raspuns si pentru aprecierea adresata mie. Si tu esti o persoana analitica si de asemenea flexibila, ceea ce e foarte ok.
Mihai17 Duminica, 16 Sep 2012

Cred ca ai surprins foarte bine ideea cu vanzarile false. De asemenea, sunt de acord cu ce spui referitor la volumul mare de apeluri outbound. Dar cand suni acelasi om de minim 3 ori, iar el a refuzat de fiecare data, ceva ar trebui sa-ti spuna ca nu mai are rost sa-l suni (cel putin in viitorul apropiat, asta insemnand sa zicem jumatate de an).

Iarasi, foarte bine ai spus, nu e o scuza, ci o explicatie. Si intr-adevar, asta cred ca e explicatia. De aceea sa nu spunem doar "angajatii sunt niste prosti care nu merita mai mult", ci sa privim si spre cealalta fata a problemei: Oare patronii nu ofera niste conditii jalnice, tentatia banilor facandu-i niste exploatatori?

Eu nu cred in acel proverb. Chiar mi se pare un subiect extrem de interesant acesta: "Cat valoreaza munca unui om, exista o valoare intrinseca sau e pur si simplu o problema de cerere si oferta?" Exista destule dati in care cate cineva imi spune ce-a mai facut, iar asta in mare ma cam plictiseste. Consider ca un mesaj dat la o saptamana sau doua, pe un subiect care ma intereseaza, nu e deloc mult pentru mine. Cat timp orice participant la discutie mai are ceva de spus, n-am de ce sa zic "gata, s-a vorbit prea mult". Tu scrisesesi niste lucruri intrigante pentru mine. Apoi am fost placut surprins sa vad ca esti o persoana ce poate face niste rationamente, ce poate judeca si limitele in ceea ce priveste conditiile pe care le ofera un angajator.
Eu nu prea sunt genul care sa afirme in afara faptelor "Eu as fi facut mult mai bine". Atunci cand nu poti demonstra teoretic ca solutia ta e mai buna, trebuie sa demonstrezi prin fapte.

Am lasat ce era mai important la sfarsit. Inteleg ce spui referitor la tinerii care au trecut printr-o facultate fara sa invete nimic si apoi ar avea pretentii la joburi mai "sus-puse". Nu te contrazic. Dar bottom line, ideile mele ar fi urmatoarele:
- Daca au ajuns sa ceara jobul "low-level" de la call center, inseamna ca sunt dispusi sa faca si acea munca
- Vorbeam intr-un mesaj precedent de "salariul nesimtit". Sa zicem ca trebuie sa platesti 200RON pe cheltuielile aferente traiului la bloc (curent, apa, gaze, un abonament de internet, etc), 200RON pe mancare si inca 200RON pt alte cheltuieli. Toate pe luna, in total 600RON net. Am pus niste sume cat mai mici. Orice angajator care direct sau indirect te face sa-ti petreci mai mult de 40 de ore la serviciu pe saptamana pt o astfel de suma pe luna e un exploatator. Si as putea creste destul de usor venitul la 1000RON pe luna, si tot sa fie exploatator.
- Daca esti atat de slab pregatit / prost / nepotrivit, sa nu te angajeze sau sa nu ramai angajat mai mult de 3 luni. Altfel de ce te tine angajat? Hehe, pt ca ii produci un profit, desigur. Chiar daca munca ta e de cea mai joasa speta, el ar nevoie de cineva care s-o faca, ii produci un profit si el e fericit.
- Inteleg ca in vanzari ar trebui sa se tina cont in principal de vanzari. Astfel, as intelege o abordare a angajatorului catre viitorul posibil angajat (inainte de a deveni angajatul lor): "Uite, daca in 1 sau 2 luni nu vinzi de minim X, va trebui sa ne despartim. Acesta e criteriul nostru de performanta, fie accepti, fie nu. In orice caz, vei primi un procent Y din tot ceea ce ai reusit sa vinzi". Dar atunci, daca vanzarile reprezinta tot ceea ce conteaza, de ce sa-l obligi pe angajat sa petreaca un numar de Z ore la sediul tau? Poate sa-si sune potentialii clienti de unde vrea el, inclusiv de acasa. A, vrei sa vina la sediu, sa stea acolo intre orele cutare? Atunci plateste-l si pentru asta.
Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Linea Directa Communications - Studio Moderna Fashion Group (Top Shop)
Andra07 Miercuri, 12 Sep 2012

Mihai, multumesc pentru raspuns.
S-o luam pas cu pas. Sunt perfect de acord cu punctul 1. Chiar eu, obisnuiesc sa spun ca este doar un mit faptul ca un om bun de vanzari poate vinde orice. Deci da, daca clientul chiar nu are nevoie de acel produs sau serviciu, sunt de parere ca mai bine nu-i vinzi nimic, decat sa-l ai pe viitor ca dusman. Mai devreme sau mai tarziu, vanzarile false se intorc impotriva ta. Doar ca la call center-uri, avand in vedere volumul mare de apeluri outbound, creste proportional posibilitatea de a intalni oameni interesati de acele produse.
In legatura cu punctul 4, eu m-am referit cam la altceva. Am intalnit foarte multe persoane, care desi nu au deloc experienta de munca si de asemenea cunostiintele lor teoretice lasa de dorit, totusi se considera subapreciate de intreaga societate. Concret, termina multi o facultate privata netrecand pe la niciun curs, la 23 de ani cauta primul job si se considera nedreptatiti sa faca o munca low level la un call center. Obiectiv, iti spun, daca le-ai trimite o fisa de post pentru "specialist marketing" sa zicem, care sa contina doua - trei pagini unde sunt enumerate responsabilitatile, te asigur ca nici macar nu ar intelege teoretic la ce se refera. In schimb, poti incepe cu un call center, acumuland in particular informatii despre alte domenii.
Sunt perfect de acord cu tine ca acest limbaj trivial folosit de unii superviseri (si nu se intampla doar la Studio Moderna) este o dovada de incultura, lipsa a educatiei si lipsa abilitatilor de comunicare. Oamenii de acest gen nu reprezinta modele pentru nimeni.
Legat de salarii, ce sa-ti zic....ai dreptate. Doar ca, din pacate, trebuie sa recunoastem ca interesul principal al unei afaceri e sa scoti cat mai multi bani pentru tine. Stiu ca filosofic si ideal vorbind, ar trebui sa se mearga pe un principiu win-to-win. Dar realitatea e alta. Banii sunt o tentatie foarte puternica, tentatie ce nu tine cont de valori umane. Nu incerc sa caut o scuza, e doar o explicatie.
In orice caz, iti dai seama ca ce discutam noi aici se aplica pe proverbul "vorba multa, saracia omului". Adevarul e ca tuturor ne place sa discutam despre politica, sa acuzam statul de ce nu privatizeaza Oltchimul mai repede si mereu incercam sa ne ne convingem pe noi insine ca am fi mult mai buni in locul lor. Poate ti s-a intamplat sa te uiti la un meci de fotbal si sa ai un acces de furie din cauza rateului unui gol, spunandu-ti ca tu ai fi reusit. Toti suntem buni din afara, dar in teren, situatia se schimba. O vad si pe pielea mea.
Mihai17 Vineri, 07 Sep 2012

Si eu iti multumesc pentru flexibilitatea de care dai dovada in ceea ce priveste ...
Mihai17 Vineri, 07 Sep 2012

Andra07, chiar apreciez deschiderea ta spre analiza. 1. In vanzari, daca nu exista nevoia ...
Andra07 Vineri, 31 Aug 2012

Mihai17, imi face placere sa dezbatem aceste subiecte. 1.Nu sunt de acord. Experienta si ...
Mihai17 Sambata, 25 Aug 2012

Inca una, ca e importanta:4. "Dar cum credeti ca e viata? Mi se pare super sa incepi ...
Mihai17 Sambata, 25 Aug 2012

Andra07, nu pot sa-mi dau seama daca incerci sa manipulezi sau chiar crezi in cele scrise ...
Eu Vineri, 24 Aug 2012

Buna seara, sincer, eu lucrez pt aceasta Studio Moderna de aproape 2 ani. Andra, nu stiu ...
Andra07 Miercuri, 15 Aug 2012

Nu mai lucrez acolo. Cine e pe proiectul Vodafone, poate intreba superviserii de Andra. ...
Anonim Marti, 14 Aug 2012

E un flux foarte mare de angajati.Se lucreaza mult si peste program,te cheama din libere. ...
Andra7 Joi, 09 Aug 2012

@shogun Consider ca faci niste comentarii mai mult decat malitioase. La Linea am primit ...
shogun Marti, 07 Aug 2012

@ Andra7 : daca ai fost "top performer" si ai ajuns atat de apreciata si ...
mada Vineri, 03 Aug 2012

Dupa perioada de trainning mai dai testare ....concurs unde te poate elimina?:| adik mi-e ...
meddy Luni, 18 Iun 2012

a mai fost cineva la interviuri la Studio Modena in ultima perioada de timp? as dori ceva ...
Andra7 Luni, 28 Mai 2012

Cristina B, nu te supara pe mine, dar ce pregatire ai? Ce experienta ai pana acum? Iti ...
cristina b Vineri, 25 Mai 2012

Am lucrat,pana ieri in aceasta companie,pe o perioada de 3 luni. M-am angajat in ...
ada_diana Joi, 22 Mart 2012

hello everyone. ce proiecte sunt in acesta firma?multumesc !!! diana
Heinrich Duminica, 16 Oct 2011

mda...... interviu in grup?!?!?! bagat la greu 2 ore dupa iti zice "dismiss", ...
enzo Marti, 04 Oct 2011

buna seara. am fost sunat de la Linea Directa, in fine dupa lungi cercetari pe net am ...

Locuri de munca Fast Support SRL Customer Support Executive with Italian
FAST Support
Last update: 15.05.2017
Locuri de munca Procter & Gamble Internship Inginerie si Logistica - P&G Urlati
P&G
Ploiesti, Job national
Last update: 22.06.2017
Locuri de munca Camusat Rom Telecomunicatii NOC Support Responsible (with French, Support Group)
Camusat RomTelecomunicatii
Last update: 14.07.2017
Locuri de munca Temps Technical Support with German (Part-Time)
Temps
Last update: 10.07.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Great salary package for Accountant with Portuguese  e
Last update: 27.07.2017
  • Traininguri / formari profesionale oferite gratuit sau cu reducere
Reprezentant
  • Telefon de serviciu
  • Masina de serviciu
Bonurile de masa se acorda abia dupa trei luni, timp in care seful de sector te face treptat sa renunti singur prin tot felul de mizerii, ...
idnick 28.07.2017
Pentru locatia din Timisoara stiti ceva?
DenisaDeni 27.07.2017
AnnA91 27.07.2017
Software Tester
Brand manager
Bucatar
Customer Support Representative
Dacă acum douăzeci de ani, când am început să învăț atât limba engleză cât și cea franceză, mi s-a spus că prima e ...
Primele șase luni ale anului au adus în peisajul economic românesc cu 31.23% mai multe firme decât în perioada similară a anului ...
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat săptămâna aceasta faptul că pentru luna august are ...