Meridian Grup

Automobile

• Site: www.meridiangrup.ro

Forum despre Meridian Grup

Aspiriko Luni, 27 Feb 2017

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura cu persoanele si calitatile acestora, ci doar sunt niste formalitati, iar acesta este de grup.
Dupa o luna vine oferta fixa pt orice angajat pe postul de Agent vanzari de 1430 lei + comisioane mult sub ce spun ei de 400 lei pe masina (undeva 50 lei-60 lei).
Mai dureaza vreo 2-3 luni pana sa vinzi masini sa faci si niste comisioane, asa ca ar fi bine sa ai bani pusi deoparte pt ca exista si riscul in care nu vinzi cat vor ei sa te dea afara inainte de cele 3 luni.
Insa partea cea mai proasta e ca nu are cine sa te invete produsele si tehnicile de vanzare, trebuie sa ai ceva cunostinte, sa vi pregatit, iar vanzari vei face daca ai clientii tai, rude, prieteni care vor sa cumpere.
Pacat caci o companie care pare asa de mare, are un mediu de lucru si conditii mult sub asteptari. Nu as recomanda decat celor la inceput de drum, care au nevoie sa traiasca.
Pt cei cu pretentii de peste 2000 lei le-as recomanda sa nici nu incerce. Targheturile nu sunt prea accesibile!
balan Miercuri, 08 Iun 2016

Va prezint varianta mea personala om plimbat prin multe interviuri nu in cautarea unui post de lucru ci pentru a studia piata.
In prima faza veti fiti chemati 6 oameni si bagati ca oile intr-o camera comuna in care te simti penibil pe acelas post cu concurentii tai. In mare parte interviul in ansamblu este o reclama despre cat de mari sunt cei de la meridian si cat de bine se simt oamenii acolo. Veti fi plimbati din berceni in pipera si in militari in care nu primesti mari informatii si te simti ca un student in practica.
Dupa ce va plimbati zilele urmatoare in aceeasi formula veti sustine o prezentare in power point ?!?!?! in care trebuie sa demonstrati cat de buni sunteti.
NU AM TRAIT O SITUATIE MAI PENIBILA IN VIATA MEA. Partea amuzanta este ca-ti faci calculul ca ai o sansa din sase dar constati ca anuntul este reactualizat pe site chiar in acel timp.
La final daca ceri salariu ca si consilier de service peste 2500 ron nu vei fi bun pentru acel post
Daca ceri sub 2000ron este perfect . Primesti 1600 ron + bonusuri imposibil de realizat.
Daca doresti un loc de munca urgent renunta. Daca nu ai timp de pierdut nu te duce.
Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Meridian Grup
Roby Luni, 16 Mai 2016

Haideti sa va povestesc despre interviu si sa va dau si date despre salariu si comisioane.....

Sa incep cu cele 2 sesiuni de cunoastere: 1 lejera cateva teste si mult bla bla bla bineinteles nimic despre salariu nici despre post, o secretomanie demna de serviciile de informatii.
a 2 sesiune : am fost in showroomul din pipera unde s-au prezentat niste date statistice si iar bla bla bla, apoi am facut un tur prin showroom de la vanzari pana la mecanica si tinichicherie dc? nush probabil in viziunea lor are o logica in a mea nu, bineinteles aceiasi secretomania.

Apoi a urmat prezentarea in ppt ......facuta sustinuta si sunat pentru interviu final de consilier vanzari meridian vest.

Acum partea care vad ca lipseste de pe forum INTERVIUL FINAL l-am avut la Vest, unde m-ai m-am intalnit cu cineva de la sesiunea de cunoastere hai ca bine zic eu. Si stam noi de vb si stam de vb si stam de vb pentru ca bineinteles am asteptat vreo 1: 30 sa se elibereze directorul de vanzari. De ce ii zic asa hmmm acum povestea funny abia incepe.......
Din cauza lipsei de timp interviul final l-am dat impreuna cu cealalta persoana care venise la interviu.....Hai zic eu sa trecem si peste asta....Ne intreaba cat dorim? Noi ca sa nu dam o suma fixa am ales in prima faza sa ocolim un pic raspunsul si sa zicem cum ceva de trait decent.....Apoi vine replica retarda a domnului director de vanzari " Pei in mongolia o familie traieste decent cu 6 euro pe luna" In timpul asta ma gandeam s-ai spun ca suntem in UE si aspiram poate totusi la mai mult de 6 euro pe luna dar nu am preferat sa tac si sa ascult in continuare.......Apoi vine oferta salariala dupa o luna de sesiuni de cunoastere prezentari 1200 lei apoi vine cu partea de comision care sta cam asa intre 15-23% din 3% din valoarea masinii iar asta e brut pentru net mai scazi cu 60% din suma care o obtii si apoi ai niste mizerii de comisioane daca vinzii accesorii pe care trebuie sa le vinzi pentru ca daca nu ai penalitati si la fel pentru asigurare casco daca nu poti sa io bagi pe gat primesti penalizare. Apoi ne arata exemple spunand ca de fiecare data cand cineva a luat un mic comision el il numeste ca a mancat si ca o persoana a mancat de 20 de ori pe luna.....(Acolo e pe praduiala pe ciupeala) plus ca se lauda el ca director de vanzari cati a dat el afara (Eu totusi ma gandeam sa-i spun ca nu asa gandeste un lider) dar in fine apoi a mai indrugat cate ceva dar nu mai stiu ca deja ma uitam afara si nu mai stateam sa il ascult.
Punctul final a fost atunci cand ne-a intrebat daca avem intrebari, iar eu ca talambul incep sa il intreb cum aduce clientii spunand de reclame ppc si geolocatie mobil si bla bla bla iar el director de vanzari imi raspunde " Sambata cand e frumos afara ne ducem in parcarea supermaketelor de vizavii si il pandim pe paznic si cand nu e atent punem flyere pe parbrizul masinilor" Deci cam in asta consta strategia lor de marketing.
Sper ca experinteta descrisa sa va ajute sa luati cea mai buna decizie daca perdeti sau nu timpul cu ei.
Ps; Nu am mai stat sa corectez textul asa ca eventualele greseli gramaticale nu se pun :P

Danutz Vineri, 18 Sep 2015

Pentru cei care sunt chemati la interviul pentru postul de consilier vanzari o sa va spun ...
ionescudi Duminica, 06 Sep 2015

Stie cineva cu cat este platit Internship-ul Logistica? Conform anuntului "Programul ...
aryn Vineri, 20 Feb 2015

Am fost la un interviu la ei de curand si pot sa va spun ca tipa de la HR e chiar ok, mie ...
rzv Sambata, 05 Iul 2014

Daca te-a chemat la training-ul acela de 4 zile nu inseamna ca esti deja angajat...
nakata Luni, 26 Mai 2014

La interviu si la training am fost si eu.Primul interviu este cu o persoana de la resurse ...
M.A Marti, 20 Mai 2014

Am fost si eu astazi la un interviu la Meridian in Berceni.Partea dubioasa a fost ca ...
pufys Miercuri, 07 Mai 2014

Ce salariu este pentru postul de operator call center?Program?
Luana Luni, 15 Iul 2013

Buna tuturor.Am citit toate comentariile de mai sus si sincer m-am regasit in niste ...
mAri Miercuri, 10 Apr 2013

Buna, as vrea sa stiu si eu daca se merita sa merg la interviu pentru post de consultant ...
bbb Marti, 02 Apr 2013

Sadisfactii banesti da , daca muncesti si iti vezi de treaba , dar de avansat mai greu....
Mary 86 Joi, 28 Mart 2013

Nu pot sa nu scriu si eu 2 cuvinte...am lucrat in Meridian Vest aproape 4 ani si au foat ...
Raisa Joi, 15 Noi 2012

Experienta mea acolo a fost una pozitiva. Daca esti serios si tragi sa-ti faci ...
bbb Joi, 15 Noi 2012

Am lucrat ceva timp la call center e ok daca iti vezi de treaba
gabi Miercuri, 14 Noi 2012

dar despre postul de operator call center ce spuneti ? a fost cineva la interviu?
Arabel Luni, 05 Noi 2012

Au o modalitate de recrutare tare ciudata.Am aplicat pentru un post de consilier vanzari ...
b3rinu Luni, 23 Iul 2012

Ca receptioner auto service ce salariu iti ofera?
Claudiu Luni, 27 Feb 2012

ce salarii sunt la meridian? asa estimativ daca cunoaste cineva si poate sa zica.

Locuri de munca Fly Go Voyager PHP Developer
Locuri de munca Vodafone Romania Retail Internship @ Vodafone Stores
Vodafone Romania
Brasov, Iasi
Last update: 17.07.2017
Locuri de munca Lidl Romania Vanzator Scheia (f/m)
LIDL Romania
Suceava
Last update: 04.07.2017
Locuri de munca Piraeus Bank Romania UNIVERSAL BANKER FLYER - BUCURESTI, TIMISOARA
PIRAEUS BANK
BUCURESTI, Timisoara