Oracle Romania

• Site: www.oracle.com

Forum despre Oracle Romania

ben hur Duminica, 10 Feb 2013

ba da rezistent mai esti...treaba cu cvul oficial a fost cea mai tare. presupunand prin absurd ca as fi rezistat pana acolo, asta m-ar fi dat gata si as fi inceput sa injur tot oracleul cu toate puterile.

mihai Duminica, 10 Feb 2013

Salut,

Incerc sa relatez si eu patania mea, in ideea ca va va ajuta si ca veti alege intelept:

- in prezent lucrez la o firma IT si am inceput lungul drum al aplicarilor la Oracle in octombrie 2011. Ma cheama o tipa la interviuri, au fost pe putin 3-4 interviuri: primul a fost discutia in limba engleza cu fata de la HR in care am fost intrebat ce salariu vreau, am spus la acel moment 6800 RON NET. La firma din prezent castig 6000 RON NET + multe beneficii.
A urmat apoi un al 2-lea interviu in noiembrie 2011 cu managera din Romania, discutia tot in limba engleza si intrebari din SQL si PL/SQL, discutii pe marginea CVului. Managera respectiva ma duce apoi intr-o sala de conferinte si suna 2 persoane " tehnice": o tipa din nush care tara si un tip la fel care m-au intrebat si aia cate si mai cate, dar bineinteles ca am raspuns perfect, doar sunt un profesionist.
A urmat un al 3-lea interviu cu un manager strain, discutie telefonica, eu trebuia sa fiu doar disponibil telefonic cand ma vor suna ei.
Totul a decurs ok, toate feedback-urile lor au fost "pozitive" sa o citez pe tipa de la HR. In luna decembrie primesc un telefon de la ei in care mi se comunica: " Pozitia pentru care ati aplicat s-a desfiintat, nu a primit aprobare din America, dar am dori sa aplicam CVul dvs altor manageri pentru alte pozitii"

Am spus OK si a urmat un nou val de asteptari. In luna aprilie 2012, primesc iarasi un telefon: "Buna ziua Mihai, am FW CV-ul tau unui manager de la un departament, iar acesta doreste sa te vada la un interviu pe 10 mai, e ok pt tine?" Am zis ok, pe data de 10 Mai, iata-ma din nou in lungul drum al interviurilor. Managerul respectiv, un om fioros si rece la prima vedere, probabil asa este si cu angajatii, drept dovada ce am patit dupa aceea.
Vorbesc si cu acesta in engleza, apoi cheama un subordonat care ma intreaba lucrurile " tehnice" de SQL si PL/SQL.
In concluzia acestui interviu mi-a zis ca pozitia necesita aprobari din America si ca va dura foarte mult aprobarea. Am zis ok, pot astepta.

Mai trec 2 luni, si tipa de la HR ma suna sa ma verifice daca mai sunt interesat de pozitie, foarte dornica sa ma anunte ca aprobarea postului se va finaliza " cat mai curand" si era interesata sa vada daca am planificat vreun concediu.
Am zis ca sunt disponibil, in august revine spunandu-mi: "Managerul din mai doreste sa te revada" - dar oare uitase fata mea sau care era ideea?
Ma intreaba din nou, ce salariu doresti? - aceasta intrebare era un laitmotiv in toate episoadele, care parca nu erau vise, erau foarte reale. Ma uitam uimit la managerul cu fata de table si rigurozitate monstruoasa. In gandul meu: Sa ma fereasca Domnul de un asa manager.

Am zis apoi ca poate voi reusi sa scap daca maresc pretul pe mine, asa ca de aceasta data ii cer 7200 RON NET. La care el: Iti putem obtine acest salariu, daca ai o facultate de IT ( Automatica ) pentru ca esti scutit de impozit.
M-am bucurat ca am primit confirmarea si viata mi-a mers mai departe. In octombrie 2012, tipa de la HR s-a schimbat si de aici incolo voi tine legatura cu o alta tipa.
Aceasta a 2-a tipa ma suna si imi spune ca urmeaza un nou interviu in luna noiembrie cu managerul din UK, pentru ca eu voi fi impartit ca o bucata de paine intre cei 2 manageri: fiorosul si cel din UK.

In noiembrie la ora si ziua stabilita, urmeaza un interviu cu acel manager din UK, care a durat cam 1 ora, acesta avea stabilit un set de intrebari psihologice de genul: Crezi in noroc? Sau crezi ca tu iti poti cladi norocul? Alege A sau B.

Toate bune si frumoase si cu acest interviu, iar timpul si tacerea iarasi cad peste minunata firma Oracle. In data de 24.12.2012 primesc un telefon de la fiorosul: " Mihai mai esti interesat de pozitie? Deoarece noi am obtinut aprobarile si vom reveni in ianuarie cu raspunsul final. Ii raspund ca sunt in continuare interesat si sa revina in ianuarie.

Iata-ne si pe 7 ianuarie 2013, in care primesc un mail de la un grup intern Oracle in care mi se solicita 2 referinte profesionale de preferat manageri, si copiile dupa actele de identitate.
Le-am trimis raspuns revoltat ca eu nici macar nu am auzit o oferta concreta de la ei si ca nu pot furniza datele mele personale in acest mod, fara sa fi acceptat oferta.

Revina tipa de la HR si imi spune ca salariul este cel pe care l-am cerut de 7200 ron NET. Ups, dar intre timp au aparut proiecte noi la jobul unde lucrez si i-am spus ca nu pot demisiona decat in aprilie-mai si daca pot sa ma astepte. A zis ca va trebui sa il intrebe pe managerul "fioros" si va reveni cu un raspuns. Ma suna a 3-a zis si imi zice: Mihai, managerul " fioros" a decis sa mearga cu alt candidat mai departe, deoarece nu mai poate astepta, are nevoie de om urgent pe 1 martie 2013.

Am ramas socat, eu ii asteptasem pe ei 1 an si 3 luni, si ei nu m-au putut astepta 2 luni?? WTF? In ce tara si in ce lume traim?

Tipa de la HR a zis ca ea mai are o alta pozitie similara si daca poate FW CVul meu catre un alt manager. Am zis ok, de aceasta data lucrurile s-au miscat repede, inca 2 interviuri unul in engleza cu managerul din RO, un tip destul de elegant si corect, nu era deloc ca " fiorosul". A urmat apoi interviul telefonic cu managerul din America, deoarece voi fi iarasi impartit pe bucati, ca o placinta gata scoasa din cuptor.
Acest 2 manageri nu m-au intrebat de salariu, ci la exact 2 saptamani tipa de la HR revine cu oferta finala 7500 RON NET.

Am zis ok, am acceptat, urmand sa fiu socat ca recrutarea nici pe departe nu s-a incheiat: a trebuit sa imi fac CV la Oracle pe site, sa fie " oficial", urmand ca apoi sa le trimit 2 sefi, adrese de mail profesionale de unde ei sa ceara referinte.
Va scriu aceste randuri deoarece un manager din cei 2 este un prieten foarte bun si tinem legatura, a fost si el socat sa vada intrebarile puse de cei de la HR:

His dates of employment (dd/yyyy-dd/yyyy):
Which was/is your professional relation with the candidate (hierarchical level):
The most recent position held by the candidate in the company:
His main responsibilities:
Leaving reason:

Hello! Oameni buni, intr-o recomandare nu se cere niciodata Leaving reason! Acel om, pleaca tocmai ca nu doreste sa se justifice care e motivul real.
Am ramas socat.

Si iata-ma in februarie 2013, urmand ca tipa de la HR sa ma sune, deoarece va trebui sa efectuez un control medical inainte de semnarea "ante-contractului", deci nu a contractului.

Ce parere aveti?
Va rog sa va dati cu parerea, credeti ca am fost permisiv? Mi-a oferit Oracle atat de mult, incat sa imi calce demnitatea in picioare, sa imi interogheze fostii sefi ca la politie?

Si ce decizie ati lua in locul meu?

Astept raspunsuri aici.

Multumesc,
Mihai.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Oracle Romania
ILaria Vineri, 08 Feb 2013

Imi poate spune cineva cate interviuri sunt pt Renewals -italiana si cate ceva despre partea financiara ?

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Elektrobit Automotive

Full time

Brasov, Timisoara,

Locuri de munca Elektrobit Automotive

Full time

Brasov, Timisoara,

Andra Joi, 07 Feb 2013

Imi poate spune cineva care este nivelul salarial pentru un developer cu experienta? sa ...

bubu Miercuri, 06 Feb 2013

citeste ce se intampla cu procesul de recrutare si sa nu regreti

bubu Miercuri, 06 Feb 2013

eu zic sa accepti oferta la HP

tobsy Miercuri, 06 Feb 2013

Buna. Am citit aici multe despre multe departamente app de atmosfera de lucru, salarii, ...

gogu' Marti, 05 Feb 2013

m-ar interesa sa stiu care ar fi salariul si conditiile in departamentul de care apartine ...

EU Marti, 05 Feb 2013

spuneti-mi si mie va rog cat e salariul pt un business analyst

eu Luni, 04 Feb 2013

multumim

Marius Luni, 04 Feb 2013

http://emeajobs.oracle.com (search Romania)Pentru cei ce vor sa aplice direct pe portalul ...

Bianca Vineri, 01 Feb 2013

In cazul in care treci de toate testele si interviurile si esti angajat ....cum decurg ...

AA Luni, 28 Ian 2013

support engineer la Oracle? ce inseamna mai exact? :D

chiko Luni, 28 Ian 2013

salut, stie cineva care e procesul de angajare pentru java ee developer si cam ce salariu ...

Mihnea Vineri, 25 Ian 2013

ceva pozitii de management la Oracle pentru extern?

mari Marti, 22 Ian 2013

EPM Presales consultant?

autobuzu 135 Luni, 21 Ian 2013

nu va mai faceti "inima rea" din chestii de-astea...am mai spus-o si o repet ...

ela Duminica, 20 Ian 2013

da si eu la fel..dupa mai multe interviuri si teste urma sa-mi dea raspunsul intelesesem ...

negustorul Duminica, 20 Ian 2013

de departe cel mai neserios sistem de recrutare. am avut doua experiente, din care ultima ...

eu Sambata, 19 Ian 2013

eu asa vrea sa stiu cat castiga un business analyst pe acs la oracle...aveti idee?

Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
CGI Romania
Salarii ok pentru inceputColectiv excepțional 1 ora pauza de masaProgram flexibil
Credit Controller
- echipă tânără, dinamica-
GL Specialist
-Pachet de beneficii ok: cafea, fructe, bomboane,tichete de masa, 7card, decont transport, ...
Manager departament
Senior Credit Controller