Rompetrol Grup - KazMunaiGas

• Tel: 021.303.0800
    Site: www.rompetrol.ro

Forum despre Rompetrol Grup - KazMunaiGas

ady2007 Marti, 04 Iul 2017

Lucrator comercial Rompetrol = sclavia moderna (salarii extrem de mici din care trebuie sa platesti si lipsa de la inventar, concediu iei daca ai f mare noroc deoarece nu exista personal, unii vin, altii pleaca, se munceste 12 ore încontinu, nu ai nici pauza de masa cateodata ...nu exista prime, beneficii ,team -building-uri...etc, stres permanent, cel mai agresiv comert!
Avantaje: cine rezista sa lucreze la Rompetrol se poate adapta oriunde in lumea asta invetii foarte multe lucruri, colegii sunt ok.

Mevia Luni, 28 Mart 2016

Pentru un post pe procurement, ce anume faci mai exact? Si cum este interviul?
Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Rompetrol Grup - KazMunaiGas
Costin Sambata, 27 Iun 2015

Buna tuturor, doresc sa expun experienta avuta in cadrul unui interviu la rompetrol kmg.
Ca un disclaimer tin sa precizez la inceput ca: am 2 multinationale la activ, 2 francize (una nationala una internationala), un startup o firma locala si acum 4 pozitii intr-o alta multinationala. Cu alte cuvinte nu sunt la primul job, la primul interviu si lucrez de la 19 ani (am schimbat a 2-a oara prefixul - asta ca estimat de varsta). Joburile la care ama plciat eurau de analyst repsectiv protfolio manager - care din job description e tot analiza respectiv raportare cu un titlu pompos.
Inceputul: hr-ul m-a contactat in timpul unei sedinte. Am refuzat apelul, in 4 minute am fost contactat iar. Stiam ca atunci cand refuzi un apel indirect "spui" am vazut apelul voi reveni cat de repede cu putinta. Am respins apelul de data asta cu mesaj sa inteleaga motivul pentru care nu pot raspunde. Am revenit cu telefon si intr-un final am stabilit o intalnire urmand sa primesc datele pe mail. A durat aproape o zi (20 de ore) pana la primirea e-mail-ului. In e-mail nu se specifica pozitia, nu era atasat un JD; mi s-a parut personal cel putin lipsit de profesionalism.
Interviul: la data cu pricina am ajuns la locatie stabilita, si surpriza; am asteptat pe la usi minute bune. Mi-au transmis din start impresia unei lipse totale de bun simt fata de mine ca om si fata de ei ca potentiali angajatori.
Dupa ce am intrat in biroul managerei problemele discutate au fost de ce am aplicat la 4 pozitii si de ce am 4 pozitii in ultima multinationala (pozitii ocupate in decursul a 5 ani dobandite pe baza interviurilor si a seriozitatii, nu pe ochi frumosi).
Sincer nu am inteles de ce s-a pus problema asa.. fie nu au capacitatea sa ofere un mediu competititv, fie s-a pus problema ca voi pleca repede.
Am incercat sa raspund intrebarilor prin justificarea experientei din cv si a rezultatelor care ma recomanda dar fara succes. Am avut parte de un limbaj de lemn, limitat, cu o viziune obtuza pentru bucatica lor, si mi-au transmis ca sunt incapabili sa inteleaga alte procese sau alte structuri organizationale; ca sunt foarte inradacinati in momenclatorul lor total neinteresati de experienta, de traininguri de cursruile urmate de nimic ce ar putea sa diferentieze un candidat. (random example: certificarea green belt, licenta de agenti investitii financiare, certificarile sap, coursera etc - egale cu 0)
Interviul s-a terminat dupa 10 minute in care am fost invitat in afara biroului nu inainte de a mentiona ca atitudinea mea (care a devenit ofensiva si nervoasa) a fost similara cu a candidatei dinainte si e curioasa daca e problema la ea (manger) sau la noi - cei care aplicam - si ca acest gen de abordare o face sa aiba nevoie de oameni compententi si sa nu ii gaseasca.
Program de lucru, salariu, o descriere a companiei, nevoia pentru care exista pozitia, sau taskurile care ar fi nevoie sa fie indeplinite nu au fost dicutate. Efectiv nu am reusit sa ajung in acest punct, ba chiar s-a intamplat un fel de "test": ce se cere pentru pozitie ca taskuri si ce nelamuriri am ca sa mi se raspunda apoi urmand sa mi se prezinte ce job-ul. Discutam o discutie de 2 ori practic.
Concluzionand, am calcat in multe departamente de hr, si in multe birouri de manageri, dar abordarea si atitudinea pe care le-am intalnit aici nu le-am gasit nicaieri. Am fost total luat prin surprindere, dezamagit si uluit de experienta, fara niciun pic de exagerare.
Media de varsta din ce am reusit sa vad este lejer 40+ si tind sa cred ca asta e un factor care ii face sa fie reticenti la "tineri" si la modul de lucru cu care sunt obisnuiti cei dintr-un centru de servicii care vor o evolutie profesionala o atestare profesionala a studiilor si capacitatea de a avea si o viata personala.
Per total ma bucur de experienta ca sa stiu de ce ma feresc si cred ca nici celui care imi vrea cel mai mare rau pe lumea asta nu i-as recomanda sa aplice aici.
Si la final, mi se pare cel putin amuzanta abordarea tinand cont de trecutul companiei rompetrol, numele care se alatura logo-ului, cadrul legal in care se "zbate" si mai ales economic prin datoriile catre stat/creditori.
bianca Luni, 29 Dec 2014

am vazut ca au Contabil (perioada determinata 6 luni) REACTUALIZAT. cum este, stie ...
Eu Joi, 04 Dec 2014

Ce salarii se oferta pentru inceput ca si lucrator la pompa ?(am diploma de bac , daca ...
Jonnie Duminica, 08 Iun 2014

Din cate vad, Peste tot e la fel.OMV, Rompetrol.Intrebarea e ce poti sa faci in ...
true Luni, 21 Apr 2014

Rompetrol, well pai la Rompetrol e la fel ca la orice alta multinationala, la sediu ...
Ex rompretrol downstream Duminica, 13 Oct 2013

Am lucrat la Rompetrol Downstream intr-o statie din Bucuresti,m-am angajat lucrator ...
alex Miercuri, 10 Apr 2013

cum este mediul de lucru la Rompetrol?

Locuri de munca Manpower Romania Accounts payable
Last update: 17.05.2017
Locuri de munca ALTEN Romania Big Data Engineer
ALTEN SI-TECHNO Romania
Last update: 15.06.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Junior Procurement role with German in Bucharest   e
Last update: 18.07.2017
  • Telefon de serviciu
  • Concediu de maternitate & paternitate
Miqtza 27.07.2017
JSM 27.07.2017
Buna ziua! Ce salarii sunt la Aerotec, in productie, logistica? Am auzit foarte multe cunostinte spunand ca: este foarte lejer dpdv al ...
Pokke 26.07.2017
Recruiter