SecureWorks

• www.secureworks.com

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Forum despre SecureWorks

Aion18 Joi, 16 Iul 2020

Program pe ture de 12 ore pentru rolul de Information Security Advisor - care cica e 2nd level (nu stiu cum s-ar numi la ei un rol de first level). Eu pana acum nu am mai auzit de asa ceva......am auzit de 1st level la Ericsson in ture de 12h, iar 2nd-ul facea oncall. Ei au 1st, 2nd si 3rd iar HR-ul nu a stiu sa-mi spuna unde se delimiteaza taskurile fiecaruia. Pasul urmator dupa interviul cu HR-ul este un test tehnic in care ai 5 sec sa citesti intrebarea si 20 de secunde sa raspunzi verbal prin inregistrare (microfon + camera) - testul e "one click only" - odata ce ai dat submit la raspunsul tau inregistrat, nu mai ai cum sa revii la intrebare sau sa refaci inregistrarea. Eu nu stiu cine poate fi de acord cu acest gen de interviu. Eu am inchis imediat testul cand am vazut despre ce e vorba, iar din start cand am vazut ca nu ai varianta sa lasi doar microfonul fara camera, am acoperit camera de la laptop cu un sticky note. Nu dau auditii la teatru sa ma filmez in timpul testarii. Nici nu ar trebui sa fie legal asa ceva!!!

Yesss
A răspuns lui Aion18
Miercuri, 26 Aug 2020

1. De ce ar ști hr ul detalii atat de mărunte care ar trebui vorbite cu managerii sau oameni tehnici care te intervievează?

2. Dacă nu ești în stare sa pari o fiinta decenta timp de câteva secunde cât îți ia sa răspunzi la întrebare, problema e la tine... normal ca vrea si angajatorul sa te vadă la fața înainte sa facă contract cu tine având în vedere ca sediul nu funcționează în vremurile astea
3. Interviul acela video e mai mult de cunoaștere decât tehnic, de ce ai vrea sa te întorci la întrebări de genul "why do you want to work with us?" doar tu înțelegi...

Aion18
A răspuns lui Yesss
Luni, 05 Oct 2020

1 Pentru ca angajeaza pentru proiectul lor....e normal sa stii detalii despre job, cat sa prezinti proiectul....nu zic ca trebuie sa ai cunostinte de sysadmin sau programator

2 Te rog frumos sa recitesti inainte sa aberezi cu astfel de comentarii de genul "daca nu esti in stare sa pari o fiinta decenta" Am participat la foarte multe interviuri pe Zoom. (lucru normal in pandemie) Niciodata nu mi s-a cerut sa ma inregistrez pe camera si microfon, tinand un interviu contraconometru - inregistrare ce ramane in arhiva hr-ului lor. Nu sunt la casting sau la auditii pentru un rol dintr-o productie cinematografica.

3 Imi dau seama ca nu ai participat la nici un interviu cu ei (cel putin nu pe un rol tehnic) fiindca acel test in care mi se solicita sa ma inregistrez pe camera si microfon, nu continea intrebari "de cunoastere", ci mai degraba "what is an active directory?/ firewall?/proxy?/salting?/ xss attack?" - Nu mai scrie in necunostinta de cauza

Vasile5 Marți, 11 Sept 2018

Este o firma serioasa ?
Ma intereseaza programul,locatia,salariul pentru receptie!
Este nevoie de experienta,engleza,studii superioare ?

Locuri de muncă
OPAL TECHNOLOGIES SRL