StreamWIDE Romania

• Tel: 021.327.5550
    Site: www.streamwide.ro

Forum despre StreamWIDE Romania

TinTinTin Marti, 11 Sept 2018

~Trebuie sa fac o completare la recenzia: "StreamWIDE este, elegant spus, o "companie" care functioneaza pe sistemul Stapan-Sclav."

Completare:

Ideea e ca unii angajati sunt "rugati" sa posteze pe site-ul asta recenzii bune, pentru ca adevarul e ca nu mai se mai duce nici dracu la interviuri. Lucrul asta denota ca nu se lucreaza la cauza ci la efect iar asta spune multe despre cum gandeste managementul.

Amintiri din copilarie partea 1:
Vara lui 2018, eram in firma de cateva luni, si la un moment dat ne viziteaza colegii de la QA, cu fruntile transpirate si gafaind nasol... Ii intreb ce s-a intamplat si mi-au relatat ca li s-a stricat aerul conditionat...

Dupa vreo inca cateva zile vin iarasi in birou sa se racoreasca si ii intreb uimit daca nu s-a reparat aerul conditionat: Firma nici macar nu sunase la vreun instalator sau vreo firma specializata ca sa incerce sa le repare daramite sa dea comanda de aer nou.

Oamenilor li s-au instalat aer conditionat nou dupa vreo luna timp in care s-au murat in birou.

Amintiri din copilarie 2:
Ma duc la baia aparent curata dar care miroase a canal. Dau sa ma pun pe WC si observ ca era capacul instalat de un mare profesionist, era decalat fata de gaura WC-ului si legat cu niste sarme care aveau toate sansele sa iti intre in fund.

Ii intreb / ii rog sa repare capacele la cele doua WC ca totusi e dubios, nu se sta confortabil, aveai toate sansele sa te atingi de WC cu partile intitme, etc.

Raspunsul lor a fost ca nu au bani de asa ceva, si ca citez: "Un manager a venit si a instalat capacele de WC-ul in timpul liber"...

Tot la capitolul WC, in ultimele doua luni petrecute la ei la firma nu mai existau prosoape de hartie, sapun lichid, si alte cele de trebuinta. Ba chiar hartia igienica mi se parea ca era cu portia. Ne spalam cu un sapun solid, nu ca ar fi o tragedie la cativa oameni, dar la 30-40 de oameni care si mai lasa si parul pe sapun nu e foarte frumos.

Amintiri din copilarie 3:
Mi-au vorbit peretii cum un om de la IT a fost dat afara din cauza faptului ca voiau sa angajeze un alt om pe acelasi post dar care sa aiba niste skilluri in plus sau diferite. Pe surse, l-au constrans sa isi dea demisia, desi nevasta-sa tocmai nascuse al doilea copil de vreo 2 saptamani.

Reiterez ideea unor oameni de dinaintea mea care au scris alte recenzii: majoritatea angajatilor acestei firme sunt slab pregatiti si se ia in considerare vechimea in firma in loc sa se ia considerare experienta si nivelul de skilluri. Toata lumea stie de toate si toata lumea iti da indicatii, dar de fapt toti tind catre incompetenta.

Partea cu adevarat super importanta pentru ca care m-am decis sa scriu aceasta completare este urmatoarea:
Am luat ultimul salariu complet INSA, ATENTIE! Nu mi-au mai dat bonurile de masa pentru doua zile lucrate.

Sunt sigur bonurile de masa au fost comandate la firma de HR, sunt sigur ca ori au venit ori veneau, insa pur si simplu mi-au zis in fata ca nu mai am de luat bonuri de masa, in conditiile in care trebuia sa mai iau.

Pentru simplul fapt ca nu am avut timp, nu le-am facut plangere la ITM si scandal.

Pentru restul colegilor care sunt "rugati" sa scrie recenzii: Fratilor nu aveti coloana vertebrala. Sunteti niste nesimtit, rusine sa va fie.

JohnAndJr
Vineri, 14 Sept 2018

Ola,

Doresc sa comentez cele afirmate mai sus. Unele lucruri nu mi se par corecte. Altele sunt juste.

Mi se pare lipsa de respect fata de noi, ai tai fosti colegi, care am ramas, sa ne desconsideri prin adaugarea automata in grupul de "sclavi" care doar executa ce li se dicteaza.
Da, echipa mea a fost rugata de manager pt a ne scrie parerea reala. Eu nu am dat curs invitatiei. Dar daca aleg sa-mi scriu parerea sincera insemna ca sunt sclav sau prost ? Trebuie sa astept sentimente de frustrare ca sa-mi scriu parerea ? Cei ramasi in companie sunt prosti iar tu ai trecut la un alt nivel plecand dupa un an ? Ma crezi "by default" lipsit de integritate ... cu frica de manager ? Iti multumesc.

Baia - iti sustin parerea. Si eu sunt dezamagit. O baie impecabila trebuie sa fie prioritate de top pentru angajator (si pentru utilizatori).

Aer Conditionat - de acceasi parere ca intr-un sediu vechi experientele cu AC sunt legate de multe carpeli. Astept mutarea (sper cat mai rapida) intr-un sediu nou.

Multinationalistii cu sot/sotie/copii acasa - parerea personala, e naivitate sa devi liderul apararii drepturilor lor. Daca deschizi mai bine ochii vei vedea ca "saracutii" de ei sunt cei mai atrasi de dorinte nestatornice, evenimente mai putin "crestine", distrageri si alte greutati pe care le ... duc acasa. Mai important cred ca este ce face cineva raportat la cati bani primeste.

Respect.

dndinc_fb
Vineri, 14 Sept 2018

Nu cred ca este profesionist din partea undelucram.ro sa accepte mesajele unor persoane care isi exprima frustrarile cu generalizari ca "majoritatea angajatilor acestei firme sunt slab pregatiti". De unde stie el cand nu interactiona cu nimeni si statea mereu singur ...

Intr-adevar avem de a face cu un geniu neinteles, iar majoritatea angajatilor slab pregatiti se bucura ca acest nou Zuckerberg nu a aparut intr-o dimineata cu un Kalshnicov ca sa-si faca singur dreptate pentru problemele lui. M-am gandit la asta de fiecare data cand l-am vazut cu privirea pierduta pe holul firmei in acelasi vesnic tricou spalacit si cu fata si gatul pline de un par infinit.

Sunt si puncte la care are dreptate , dar exista o limita intre razboiul lui cu managementul si integritatea si imaginea celorlalti colegi. Poate ca managementul si-o merita pt ca ni l-a adus fortat ca un coleg revolutionar fara sa-i faca si testul psihic.

TinTinTin
Luni, 17 Sept 2018

Am scris despre modul de functionare a companiei, ca nu functioneaza pe un model modern si democratic. Eu nu am scris explicit ca fostii mei colegi sunt sclavi.

Evenimente mai putin crestine? Nu suntem angajati la sfantul sinod sau la mizeria de biserica ortodoxa romana.

Mai important cred ca este ce face cineva raportat la cati bani primeste.

Corect. Mie mi s-au pus in carca multe fara act aditional si fara sa fi discutat la interviu. Si mi se aducea constant aminte ca "it's your responsibility"; Mai aveau putin sa ma roage sa schimb capacuri de veceu si eventual sa dau cu vopsea pe pereti.

Eu nu imi exprim nicio frustrare, imi exprim niste amintiri si confirm ce s-a zis in trecut, pentru ca ce sa vezi exista libertate de exprimare. Referitor la mine... da, imi placea sa stau singur in coltisorul meu, sa plang pentru ca nu imi dadea nimeni mai mult de munca pe aceeasi bani. Eu n-am interactionat cu nimeni. De fapt chiar si la interviu, am venit dupa ce am vazut anuntul pe net, m-am dus singur intr-o camera, mi-am aprobat singur angajarea, si mi-am dat singur de munca. Ba chiar ma certam cu mine insumi ca nu faceam treaba cum trebuie.

Hahahahahaha, ce-ai fumat? Nu m-am declarat niciodata geniu neinteles, dar imi place sa cred ca am niste principii si reguli dupa care lucrez. Principii si reguli care se regasesc la mai toate companiile de IT, mai putin cateva printre care si SW.

Referitor la faza cu Kalaniskovul hai sa nu exageram, again... ce fumati?

Uite nivelul de jos de la podea unde ati ajuns cand va luati de orice cacat, de tricoul spalacit, iarta-ma ca nu veneam la costum intr-un sediu infect si plin de bacterii.

Iar testul psihic trebuie sa isi faca managementul, nu eu.

Hai sa mai bagam o amintire ca sa inteleaga posibilii candidati la ce se expun:

Aveam o disputa cu un coleg pe anumite teme, o discutie in contradictoriu. Nimic in neregula cu treaba asta, doar ca disputa s-a mutat in biroul meu cand a venit colegul, era mai simplu sa ne disputam verbal.

Managerul nostru, ajuns pe culmile leadershipului pe baza de actiuni avute la firma, nu pe baza de competenta, se inroseste la fata si incepe sa zbiere la omu cu care aveam eu disputa. Si tin minte sigur, ca a injurat in franceza si l-a facut cu ou si cu otet, l-a amenintat in fata a vreo 5 colegi ca il da afara instant, desi legal nu prea ai cum... De ce? Pentru ca avea niste meciuri mai vechi cu el si nu il suporta. Nici nu mai conteaza daca eu sau el avea dreptate... shit hit the fan cu iesirea aia monstruoasa. In 12 ani de munca si la patron, la romani si la internationale, nimeni nu si-a permis sa tipe sau se comporte ca o bruta in halul in care s-a comportat femeia aia.

Asa ca referitor la teste psihologice dragilor, nu mi le recomandati mie ca eu nu am nevoie. Au nevoie prea maritii conducatori ai firmei.

Foarte bine daca va simtiti bine si puteti schimba ceva in firma aia. Bravo voua. Reviewurile astea nu sunt pentru voi, ca aveti peste 18 ani, sunteti maturi si puteti face ce vreti cu viata voastra.

Reviewurile astea sunt pentru oameni care ar dori sa se angajeze la SW si cauta sa vada care e atmosfera.

Bai oameni tineri si noi dornici va provoc sa va angajati la SW.

dndinc_fb
Marti, 18 Sept 2018

Imi cer scuze pentru comentariu. A fost scris "la draci" :) Jignirile fata de tine nu au treaba cu realitatea, nu cred ca am interactionat vreodata ca sa am o parere corecta despre tine.
Dar mai mult ai reusit sa enervezi dacat sa ajuti, desi presupun ca alta a fost intentia ta :)

eusitu Joi, 03 Nov 2016

Am fost chemat la interviu de aceasta firma. Sicer am ramas fara cuvinte:
- Sediul firmei spui ca e un spital, cu mobilier si miros ca si intr-un spital vechi
- Jobul era pentru front end insa majoritatea intrebarilor erau de back end
- Am dat un test la firma de recrutare, apoi am fost anuntat cand am ajuns la ei ca trebuie sa mai dau inca un test
- Testul a fost cu mysql, html, css, javascript, jquery. Trebuia sa scrii cod nu erau intrebari si aveai 30 minute ceea ce mi s-a parut o aberatie sa dai doar 30 min la cat era de scris, mai ales ca aveai de facut o pagina de html5 si css/css3 care nu era simpla.
- Am citit si comentariile de aici si sunt sigur ca cei din firma le-au scris pe cele bune.

Mie sincer mi-a nu mi-a placut nimic, la cat se laudau in descriere si la firma de recrutare cu america, mi-au spus ca nu au nimic in america :).
Nu lucreaza cu GIT ci cu Mercury, ceea ce nu am inteles de ce o firma care spune ca e asa mare nu e la zi cu softurile.
In fine, pentru cine se va duce la interviu si o sa fie incantat de ceea ce vede, ii doresc succes.

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in StreamWIDE Romania
anonimu\' Duminica, 24 Aug 2014

habarnam are dreptate !

Iar cei care au venit sa contreze adevarul spus de habarnam sunt oameni foarte bine impamanteniti in aceasta firma (mai mult sau mai putin in pozitii cheie), greu adaptabili intr-un altfel de mediu sau colectiv si cu o comoditate iesita din comun.

Tocmai de aceea pozitia lor asupra adevarului curat, spus mai sus o sa fie intotdeauna contrara.

Catalin Enache Vineri, 21 Feb 2014

Lucrez in companie de 8 ani. Am sa continui ideea lui habarnam.Daca esti programator ...

ProgramatorLaStreamwide Joi, 20 Feb 2014

Raspuns pentru review-ul de mai sus:1. Lucrez de 5 ani la aceasta firma. E o firma destul ...

habarnam Vineri, 13 Dec 2013

Pentru post de programator:Plusuri:- colegi de treaba- salariu ok (cel putin asa a fost ...

Locuri de munca Luxoft Romania
Cornerstone Technologies
Cu bonus lunar din vanzari nu am depasit 2500 ron
Posibilitate de avansare
Inginer design
Curat., caldura, interactionare cu oameni, munca mai deloc sau in dorul lelii.
Casier
Graphic designer