IT&C

• Profil companie inactiv
  • www.ubisoftgroup.com

Forum despre Ubisoft Romania

jobless Vineri, 06 Oct 2017

Experienta mea ca game-tester a fost pur si simplu negativa.
Cand am aplicat, nici dupa o zi am fost sunat la cele doua interviuri. Primul consta intr-un test de limba engleza in care trebuia sa raportezi buguri dintr-un joc vechi din seria Tom Clancy pe care l-am trecut. Al doilea interviu care s-a tinut dupa 2 zile a constat intr-o discutie cu o HR-ista si un team leader,cu intrebari aparent banale gen : de ce ai aplicat la noi? ce jocuri iti plac? ce este un bug? Cum descriu un bug?

Au trecut cam 1-2 saptamani pana sa primesc raspunsul. Incepuse lentul proces de recrutare. Am primit in cele din urma raspunsul ca am fost acceptat si ca voi avea 5 zile proba (mi s-a spus ca prima saptamana este doar de integrare, ca daca vom avea performanta slaba, nu vom fi demisi decat dupa 3 luni) . Mi s-a spus ca semnarea contractului are loc abia peste trei saptamani.....3 SAPTAMANI, timp in care a trebuit sa fac rost de tot ce trebuie: cazier, copii dupa acte de identitate, diplome etc. , luandu-mi numai 2 zile. Pe cand la EA semnai contractul dupa numai o saptamana de la sustinerea interviului.
La semnarea contractului de 3 luni , mi s-a comunicat salariul de 1200 lei pentru 8 ore de munca, ca vom avea asigurare partial asigurata la o clinica privata unde urma sa fim consultati, ca avem acces gratuit la o sala de fitness , avem voie cu telefonul si sa ascultam melodii de pe YT chiar in timpul programului in limita bunului simt (ceea ce la EA nu se accepta) o sala de jocuri, o cantina alaturi, fructe pe care le primim saptamanal, posibilitatea de a comanda Pizza si chiar un cont Uplay de unde putem accesa 15 jocuri gratuite pe care il putem pastra chiar si dupa incetarea contractului. Mi s-a spus ca voi lucra de la 9 la 18. Mi-am zis ca gata, mi-am gasit jobul ideal.
In primele doua zile de la angajare, s-a desfasurat training-ul (da, training de numai 2 ZILE, ceea ce pare total aiurea cand pana si la EA, trainingul e de o saptamana) in care ni s-au predat chestii elementare si am testat jocul.
In a treia zi, am fost repartizati pe proiecte. La proiectul unde am fost repartizat, am dat de un team-leader tafnos, de colegi irascibili, dar si de colegi zambitori dornici sa ajute (dar care pe la spate imi raportau performanta catre team-leader, de zici ca-i Soft Comunism 2.0) + multa presiune si mult stres pentru inceput.
Evident ca ce ni s-a spus la training nu avea treaba cu proiectele in sine.
La capitolul program de lucru mi-am luat o ultra-teapa: proiectul respectiv era impartit in doua ture de cate 8 ore , cea de dimineata si cea de seara. Si da, daca am avut ghiononul sa nimeresc tura de seara, evident ca angajatii nu primesc vouchere pentru taxi, chit ca se lucreaza pana noaptea tarziu si metrourile si autobuzele/tramvaiele nu mai functioneaza la ora aia. Sa nu mai spun ca desi aveam pauza de 10 minute la fiecare ora, NU AVEAM PAUZA DE MASA. Adica, nu aveai deloc timp sa mananci ca omu' la cantina si daca depaseai pauza de masa fiindca nu apucai sa termini tot de mancat, ti se facea observatie. Pai da-mi nene pauza de masa de o jumatate de ora! Si da, te baga unde vor ei si unde considera ca-i nevoie. Nu-i intereseaza preferintele pe care le ai, deci e IRELEVANT genul pe care l-ai spus la interviu.
Te munceste ca pe hotii de cai intr-un mod masochist, ti se unspemii de task-uri chit ca esti incepator. E pur si simplu bataie de joc. Bine, aia mai experimentati si mai cu pile mai mult leneveau barfind pe Skype.
Mai mult esti mustrat decat instruit. Bine, ii compatimesc ca in fond, nu game-testerii experimentati (si prost platiti) ar trebui sa-ti ofere instruire.
Nu te lasa sa faci ore suplimentare platite in weekend spre deosebire de EA.
Cum incepusem eu sa ma acomodez cu proiectul si ma invatasem , cum m-am trezit ca in a cincea zi, team-leaderul mi-a comunicat ca am performanta slaba si ca trebuie sa demisionez.
Fabulos.

Dupa 3 saptamani in care m-au tinut pe asteptare cu lungul lor proces de recrutare, toate drumurile facute, doar pentru....o SAPTAMANA LUCRATA!

Asta dupa ce HR-istele lui peste prajit ne-au spus ca NU sa fim disponibilizati pe motiv de performanta, ca se pune problema de asta abia dupa cele TREI LUNI.

Sa nu mai spun ca neavand timp in saptamana respectiva sa-mi activez contul de Uplay ca sa primesc macar cele 15 jocuri gratuite a fost dezactivat. Si cica "jocurile alea imi ramaneau definitiv dupa incetarea contractului" Ca sa vedeti si voi ..... :)

Una se spune si alta se face.

Nu mai are rost sa detaliez multe alte nereguli ca deja ma enervez, plus ca nu am voie , nici ca fost angajat, sa dezvalui detalii despre proiectul respectiv. Serios, ca si la EA (acolo n-ai voie cu telefon mobil si n-ai acces la retele de socializare), zici ca lucrezi la CIA/FBI/NASA sau baza militara nucleara de e atata secretomanie.
Macar daca am primi salarii si bonusuri pe masura confidentialitatii proiectelor respective.

Atentie mare ca Ubisoftul are mania de a da in judecata angajati si fost angajati care dezvaluie detalii in spatiu public, deci aveti grija. Puteti ajunge sa-i platiti sute de mii de euro pentru daune financiare daca dezvaluiti accidental ceva pe internet.

Sfatul meu: evitati aceasta companie! Nu stiu cum e Ubisoftul autentic din Franta, dar asta din Bucuresti e ca oricare multinationala care urmareste doar PROFITUL si nu investeste deloc in angajat.

Intre Ubisoft si EA, mai degraba as alege EA. Acele doua luni pe care le-am lucrat la EA mi s-au parut mult mai tolerabile decat singura saptamana de experienta la Ubi.

Dar eu sunt de vina, trebuia sa-mi dau seama dupa cat de lent s-au miscat la procesul de recrutare ca e o bataie de joc.

Andreyrlz
Sambata, 07 Oct 2017

Pai poti sa ne dai mai multe detalii aici ca doar nu trebuie sa iti dai numele real nimic. si sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia ta. Sa le dam pe fata o data neregulile companiilor astea mari.

jobless
A raspuns lui Andreyrlz
Sambata, 07 Oct 2017

NU, nu vreau sa-mi risc libertatea, avutiile parintilor mei si viitorul carierei pentru niste manageri parveniti si HR-iste parsive (si asa am viitorul profesional compromis din cauza astora) . E suficient ca mi-au facut destul rau. Nu vreau sa aiba ei si mai mult de castigat.
Si garantez ca daca e ca Ubisoftul sa ma dea in judecata in caz ca dau detalii amanuntite, nu o sa-mi ia nimeni apararea in tara asta, pe cand compania respectiva are resurse financiare sa ma distruga efectiv.....ca multe alte multinationale romanesti de astfel.
Au resurse si dispozitive cu care isi pot da seama repede cine sunt, indiferent de nickname-ul sub care postez.

Singurul lucru pe care il pot face e sa-i previn pe alti oameni cu principii si cu standarde sa se angajeze acolo, sa evite compania respectiva....Poate cu cat mai multi tineri evita joburile respective prost platite, cu atat mai mult alde EA si Ubisoft vor regreta ca si-au tratat in halul ala angajatii. Vor avea de ales intre fie sa se schimbe si sa investeasca mai mult in angajatii competenti si capabili (mai putine proiecte, mai putini angajati, dar mai competenti, din care sa rezulte produse de calitate mai mare), ori ....sa PLECE. Au unde de altfel....Africa, India, China , Brazilia.

Pana una alta, vreau sa incerc sa UIT toata experienta asta avuta si la EA si Ubisoft.

KinderOne
Joi, 26 Oct 2017

Salutare,

Am lucrat in 2014-2015 pe proiectul Far Cry 4 (fix 1 an, dupa care nu mi-au mai prelungit contractul). Am mers pe "burta" acea perioada, mi-am facut treaba bine insa intr-un final s-au debarasat de 50% dintre angajatii din valul din care am facut parte in aprilie 2014.
Tot ce zice "Jobless" este total adevarat, e o firma care face zeci / sute de milioane de euro pe 1 titlu si care plateste un QA (care trebuie sa stie engleza, sa scrie bug si sa aiba terminologia la el) cu mai putin decat castiga o femeie de la curatenie (eu luam in perioada aia 960 ron + bonuri de masa de 180 ron). "Sefii" (asa zisii QC Team Lead) sunt niste aroganti cu 12 clase (marea majoritate) care nu au nici o calitate de lider, salariile sunt slabe si nu le pasa de angajati, cei care intra acolo, in maxim 1 an sunt inlocuiti (sunt perioade "moarte" de 3-4 luni pana intra in testare un alt joc).

Totusi, ca sa va faceti intrare pe piata IT, trebuie sa incepeti de undeva, nu toti avem norocul sa intram la o firma ca "Software Tester". Eu am inceput de jos, acum lucrez in domeniul bancar pe un salariu respectabil. Am cunoscut din 2014 pana in prezent o tona de oameni, multi sunt si norocosi, am avut colegi la o fosta firma care s-au angajat de la call-center pe post de QA Engineer (junior) + alti oameni care nu aveau nici o treaba cu IT-ul, de accea norocul are un rol important (unii il au, eu nu, a trebui sa lupt sa ajung unde sunt).

In conluzie, UBISOFT este o RUSINE. La fel si EA. E incredibil cum companii atat de mari isi bat joc de angajati intr-un mod atat de urat, eu personal regret in masura de 50% timpul de la Ubisoft, deoarece am vazut pana unde poate ajunge "nemernicia umana". Pe de alta parte, 50% din mine le multumeste pentru ca m-au angajat, datorita faptului ca m-au dat afara, am avut ambitia sa lupt, sa invat si sa-mi gasesc altceva pe masura efortului depus in toti acesti aproximativ 4 ani.

thantus
Vineri, 29 Dec 2017

Salut jo_bless,

Multumesc si eu pt. informatii.
Sint utile pt. cei care doresc sa se angajeze la o firma iar datele despre firma sint doar cele ce se pot obtine public din anunt eventul si datele de pe site-ul dinsilor. Dar acolo sint doar detalii generale (adica in principiu "totul e frumos") si prea multe despre mediul real de munca nu se pot deduce.

Practic, desi am vazut si eu azi ceva relativ la oferta dinsilor pt. mine ERP Developer (SQL) avind ca sursa de informatie alte pareri, o impresie directa de la dinsii relativ la o prezentare din Constanta si datele dvs. concluzia mea este ca in momentul de fata se pot gasii alte oportuniti mult mai bune decit UbiSoft. Simplu din cite mai citesc nici nu are sens sa dau un singur click pt. a aplica pt. orice optiune UbiSoft pt. Bucuresti.
(in alta parte tot relativ la dinsii poate o fi altel sau poate nu, nu stiu)

Sintetic din cite afirmati este un comportament foarte urit din partea dinsilor (am citit cu atentie ce ati scris) iar astfel de firme e bine sa fie evitate. E foarte bine de stiut si pt. altii pt. a nu mai avea si ei parte de acelasi tratament mizerabil pe care l-ati avut si dvs. Daca distinsa firma are obiceiul sa sperie angajatii prin intentarea de procese pt.
a nu le arata in public mizeriiile pai deja numai idea de "judecata" zice multe depre relatia firmei cu proprii angajati. (eu inteleg a fi o firma cu problema in gestiunea relatiilor cu angajatii iar ca orice raufacator autentic dau dovada si de tendinte desprinse din lumea borfasilor adica bazate pe frica si spaima relativ la partea banului).
Relativ la proiecte: daca faceti public exact pe ce ati lucrat pai atunci deja se poate interpreta dar atita vreme cit vorbiti de detalii generale eventual poate cu mai multe detalii tehnice[chiar si relativ la persoane si situatii reale de munca] iar sintetic nu s-ar putea deduce exact pe ce proiecte ati lucrat pai atunci puteti sa dormiti linistit seara.
Distinsa firma poate eventual sa intuiasca dar nu va putea demonstra cine a scris rindurile respective.
(chiar sa ajunga print-o logica de tip holmes pe baza unor date virtuale ip-provider_internet_site_conexiuneLocTastare_informatieAngajat_Locatie la o posibila identificare a dvs. e tot degeaba. Adica din cite ma pricep pe lege (asta romaneasca, aici daca ar fi vorba de ceva litigii) nu e suficient de clar pt. judecator cine este persoana. Legea asta romana din cite stiu (mai vb. si cu altii) este si in favoarea celui de buna credinta ! Adica daca nu faci nimica rau puteti dormii linistit seara, legea va fi cu dvs.

Relativ la firma va dau si eu un rationament bazat pe fapte publice.
Pe un site de recrutate romanesc care incepe cu o vocala si se termina cu jobs.ro azi 29.12.2017
Ubisoft are 50 de anunturi relativ la oportunitati IT.
Un anunt poate insema si mai mult decit un post (2,3 , etc) adica pe un rationament simplu ar insemna
100 persoane pt. angajare. Pai e cam mare deficienta actuala. Mai mult in linii mari era si acum o luna, 2 sau 1 an. Adica rationamentul meu zice o firma cu mari fluctuatii de personal iar un flux mare inseama probleme cu personalul (implicit poate insemna si salarii mult mai mici decit la altii adica o motivatie slaba pt. angajati)
Ca practica, eu evit firmale care inunda siturile de recrutare cu anunturile lor (mie imi zice firme cu probleme de gestiune a angajatilor: dar totusi si aici pot fi exceptii dar mai trebuie vazut pe fiecare caz in parte)

V-a mai zis cineva : Spuneti ce aveti pe suflet ca anonim sa ii stim si noi pe toti imbecilii care merg numai pe magarii in relatia cu angajatii. Intuiesc a se fi saturat si persona respectiva de toate mizeriilor unor multinationale iar comportamentul asta e bine sa fie stiut si de altii pt. a nu mai avea carater de repetabilitate.
(atiti dvs. cit si altii care au avut parte de comportamente mizerabile din parte unor companii: multinationale sau nu e bine sa le faceti public pt. a stii si a evita companiile respective sau macar de a stii la ce te poti astepta de la dinsii.)
Parearea mea e ca sfatul e bun, dar totusi trebuie vazut si ce se scrie.
Adica e suficient exact cit ati face o idee, se poate detalia si aici destul de mult dar fara a zice exact si nume:
Asta se poate face public oricind fara ca firma sa aiba vre-o sansa de repercusiune[lege]. Eventual din bun simt (daca il au) isi pot adapta comportamentul spre a ajunge cit mai grabnic la o atitudine bazata pe buna credinta.

Relativ la anonim: poti fi atit de anomin cit vrei virtual.
O solutie simpla e pe un cont cu date fictive si acces pe baza de browser tor.
Povestiti asa tot ce aveti pe suflet exact ca marii scriitori care publicau sub pseudonim.
(tot ce trebuie evitat ar fi la nume, de exempu postezi anonim dar te semnezi cu nume real pai atunci :)))

Altfel mult succes atit pe plan profesional cit si privat.
Toate cele bune,
Traian

PleuZmeu
Miercuri, 10 Ian 2018

Salut ,
Putin cam tarziu dar n-am gasit ceva mai relevant . Imi poti detalia ceva mai mult despre actiunile Ubisoft de a da in judecata ? Sunt si eu in aceeazi situatie ca si tine si vroiam sa stiu cum sa ma pregatesc

bogdan91 Miercuri, 06 Sept 2017

Salutare , pentru Ubisoft Bootcamp se stie ceva ? Cam cat de dificil este interviul si in ce constra ,cateva detalii ar fii bune . Sau daca nu atunci oricare pozitie entry-level cu C++ , cam care ar fii nivelul. Multumesc mult

Ashevelendar
A raspuns lui bogdan91
Miercuri, 27 Sept 2017

Salut !
Astazi la ora 12:00 am interviu la ei pentru boot camp. Revin când ajung acasa cu o părere

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Ubisoft Romania
RazvanAndrei Duminica, 02 Iul 2017

Cum mai sunt apele pe la testeri? Ceva diferit in 2017? Ma gandeam sa aplic.

Andreya Duminica, 11 Iun 2017

Stie cineva daca cele 5 zile de concediu se ofera din prima?

Andreyrlz Sambata, 03 Iun 2017

N.M. dar tu ai si pretentii de felul1+felul2+desert, cred ca de aia nu te au angajat :)) ...

FlorinP Joi, 13 Apr 2017

Observ o problema mare de tot la capitolul HR Ubi. Oamenii astia au angajat foarte multe ...

Foxi Marti, 14 Mart 2017

Hey, aveti idee cumva cum stau lucrurile pe partea de programare front end? Cam cati ...

obob Joi, 16 Feb 2017

Buna ziua , Maine am programat interviul cu HR pentru postul de Procurement Events ...

Eva89 Vineri, 10 Feb 2017

Buna tuturor,Imi puteti da cateva detalii privind pozitia de Financial Planning Junior ...

nmerrynote Miercuri, 08 Feb 2017

Salutare,Ma introc cu prospaturi din al 3-lea proces de recrutare Ubisoft.Aceeasi ...

Sergheyi Marti, 07 Feb 2017

Cantina e una noua (max. 1 an cred), mancarea e destul de ok, ca pret... okish :) ...

nmerrynote Marti, 07 Feb 2017

Multumesc mult Sergheyi,Suna bine, chair prea bine.Cantina pe care o au, are mancare buna ...

Sergheyi Luni, 06 Feb 2017

deci:- atmosfera e super friendly, marea majoritate a oamenilor sunt ok, sefii la fel- se ...

nmerrynote Luni, 06 Feb 2017

Multumesc Sergheyi , poti sa elaborezi raspunsul tau ? M-ar ajuta mult. Astept si alte ...

Sergheyi Luni, 06 Feb 2017

Salut nmerrynote. Nu stiu exact cum este in acest departament sau ce salarii sunt, dar ...

nmerrynote Duminica, 05 Feb 2017

Salutare, Pls help. Astept un raspuns final de la o echipa de QA care testeaza tooluri ...

KinderOne Miercuri, 21 Dec 2016

Haideti sa va impartasesc experienta mea ca angajat ca "video game tester"Am ...

SophieMarie Marti, 23 Aug 2016

Buna! Are cineva informatii despre teste care se dau pt pozitia de Junior Analyst ...

SSeries Luni, 01 Aug 2016

Stiti cumva, aproximativ nivelul salarial care il oferta pentru divizia Financiar? ...

Ingrid009 Vineri, 26 Feb 2016

Pt Office Assistant probabil pana in 15 mil, dar sincer e o presupunere pt ca nu stiu ce ...

Pentru a vizualiza toate informatiile te rugam sa intri in contul tau.

Locuri de munca UniCredit Business Integrated Solutions Junior Accounting & Finance - Italian Speaker
UniCredit Business Integrated ...
Locuri de munca ALTEN Romania DataWarehouse Developer
Locuri de munca Infodesign Contabil senior
Infodesign
Echipa din Auchan Militari din perioada 2015
Store Manager
Firma serioasa, posibilitate de promovare, salar decent, mediu placut, superiori excelenti, ...
Se mai dau mici bonusuri.
970 lei
Manager magazin