Accenture Romania

Am fost la interviu în August 2019, în Bucuresti
Durata interviu: 18 zile
Dificultate interviu: Mediu

Cum a decurs interviul?
Primul interviu a fost susținut cu o persoană din departamentul HR. Jumătate în romana, jumatate în limba engleză. Întrebări generale privind activitatea mea curentă, puține detalii despre poziția pentru care aplecasem și descrierea unui lucru despre mine care nu se află în CV. Ulterior, a fost stabilit interviul de la sediul companiei care urma să aibă loc tot cu o persoană din departamentul HR și de asemenea, mi s-a spus că va trebui să dau și un test in limba engleză, iar pasul final: discuția cu team lead-ul.
În ziua în care trebuia să ajung la sediu, am primit un apel telefonic în care HR-ul mi-a zis că "pentru a eficientiza tot acest proces", s-a decis ca interviul din ziua respectivă să fie tot telefonic și "să nu mai bat drumul până acolo".
Am fost de acord, iar la ora stabilită am fost contactată de o altă persoană din departamentul HR cu care am susținut acea discuție. Durată: 30 minute.
Am fost întrebată dacă știu cu ce se ocupă compania, ulterior întrebări legate de job-urile avute, să le spun de ce sunt persoana potrivită pentru acel post și descrierea mai amănunțită a poziției pentru care aplicasem. În urma acelui interviu, a fost stabilit următorul pas și anume: testul de limba engleză și discuția cu team lead-ul.
Am fost să susțin testarea (aproximativ 1h30), iar ulterior am avut discuția cu team lead-ul (1h).
Purtând discuția cu team lead-ul, primul lucru spus după prezentările de rigoare, a fost acela în care am fost înștiințată cum că poziția pentru care mă aflam eu in ziua respectivă acolo, nu era cea menționată de HR (ceea ce-mi spusese HR-ul era de lvl 1), ci era o poziție denumită Application techincal support lvl 2. Discuția a continuat foarte ok, mi s-a prezentat detaliat activitatea pe care ar fi trebuit să o îndeplinesc, mi s-a spus cum că aș avea training -uri și posibilitatea să învăț lucrurile pe care nu le știam pentru a putea practica ulterior.
De asemenea, mi s-a spus cum că prima săptămâna ar decurge în felul următor: ar trebui să fac un training (1 săptămână) pentru ca "din câte observ ai terminat Litere, iar multă lume de aici care a terminat Litere nu prea a atins un calculator, așadar ar trebui să faci acel training prin care să înveți să deschizi un pc, să dai câteva comenzi in cmd și așa mai departe" iar după acel training ar fi trebuit să încep să fac shadowing la colegi.
Am trecut și peste aceasta discuție, urmând cateva remarci despre faptul că urma să lucrez, dacă era să fie, într-o echipă unde sunt numai persoane de genul masculin (nu văd relevanța) și a mai fost o remarcă despre faptul că nu sunt căsătorită și am o vârstă care se apropie de 30, iar media acolo era undeva la 25, dar mă încadram (făcând excepție la TL care avea undeva peste 40 și alții menționați de acesta).
În final, a rămas că TL-ul va da în ziua următoare feedback-ul cu privire la discuția avută, către departamentul HR, împreună cu oferta urmând să fiu contactată "iar daca dupa aceea mai vrei să vii să lucrezi la noi, ok".
Nu am primit niciun răspuns așa că am decis să dau un mail catre cei din departamentul HR în care le-am spus aceasta "experiență", ei mi-au comunicat că urma să primesc raspuns până la sfârșitul săptămânii și de asemenea m-au înștiințat că mai era un candidat pe linie si că se va lua o decizie, iar ulterior voi fi anunțată.
Am fost sunată in acea zi, puțin mai târziu (de către alt HR, nu cea cu care discutasem inițial), și mi s-a spus că HR-ul inițial i-a comunicat ei să-mi transmită că TL-ul a decis să mearga mai departe cu celalt candidat și am fost întrebată dacă sunt interesată de alt post oferit de ei.
Nu mi s-a parut deloc ok modul în care a fost gestionat tot acest proces și de asemenea "promisiunile" făcute pentru a nu pierde candidați. Dacă pe lista sunt x persoane, este firesc să anunți pe fiecare cum că procesul de recrutare mai durează și să dai răspunsul ulterior, indiferent care ar fi acela.

Întrebări și teste la interviu?
- test de limba engleză, aproximativ 1h30, dificultate: mediu

Sfat pentru alți candidați
Just don't get your hopes up too high.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Accounting

17.09.2019