Agricover

Interviu IT Analyst

07.02.2018 Util (16)
Experienta negativa

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Foarte dificil.

Cum a decurs interviul?
Am ajuns la 12:56 la receptie dumneavostra si am fost pus sa astept intr-o sala.

Am asteptat pana la 13:08 dupa care am intrebat daca mai vine cineva.

Raspunsul a fost ca lumea e plecata la masa acuma. Noi avand intalnirea stabilita la ora 13:00. Nici eu nu am mers la masa ca sa vin sa discutam.

Am batut drumul de 20 de minute ca sa astept fara sa primesc macar un avertisment ca se va inarzia. Atunci as fi inteles si as mai fi asteptat un pic dar nu puteam prea mult deoarece am doar 1 ora la dispozitie pentru pauza de pranz si trebuie sa lucrez apoi (raspuns la afirmatia domnul Ionut: "Credeti ca noi stam degeaba").

Si eu tin interviurile tehnice pentru echipa mea si cand se intampla (foarte rar) sa intarzii, pai atunci anunt candidatul din timp.

Dupa ce am anuntat ca nu pot sa astept si am intrebat daca vine cineva, se aud cum se suna pe cineva si se spune: "Haideti ca aveti un om suparat aici si va asteapta". Bineinteles ca sunt suparat daca nu sunt anuntat ca se va decala intalnirea. Dar din nou nu era necesar sa aud aceste cuvinte.

Intr-un final ajunge si domnul Ionut, pe la 13:11-12. Si incepem o discutie pe un ton de ce cauti aici si de ce ma deranjezi.

Eu prefer sa vorbesc fara dumneavostra cel putin direct cu un coleg, fie el si viitorul manager. Aceasta este politica in compania actuala si prin multe alte companii mari. Acest lucru ma dezamageste ca trebuie sa ma adresez cu dumneavostra. Suntem viitori colegi si de varste apropriate. Doar cu persoanele in varsta gasesc folositoare aceasta exprimare.

Si incepe domnul Ionut sa ma intrebe, cu alte cuvinte, care nu le mai tin minte, de ce as fi venit la interviu, ca el nu a primit decat ca am facut 4 luni intership si 5 ani la actuala companie. El atat stie.

Parerea mea ar fi ca daca va intereseaza un candidat atunci va rog sa va informati, puteti cere si CV daca nu aveti incredere in ce face acea persoana.

Eu am simtit ca ii sunt "bagat pe gata" domnului Ionut in echipa. Si nu e un sentiment frumos. Parafrazand ce a spus el, ca poate stie Doamna Corina mai multe de ce v-ati potri (cu alte cuvine care nu le mai tin minte).

Apoi am fost intrebat ce fac la actualul loc de munca, sa descriu o zi obisnuita.

Eu l-am intrebat pe domnul Ionut daca i se pare normal sa nu precizeze nimic sau spuna un scuzati va rog ca am intarziat.

Dialog:

Raspunsul a fost: "Eu am crezut ca dumneavostra ati intarziat."

Cum sa intarzii eu daca eu va asteptam si am anuntat cand am venit.

"Pai pe mine nu m-a anuntat nimeni." (nu stiu ce sistem de anuntare al oaspetilor aveti, dar se pare ca trebuie imbunatatit)

Atunci eu am precizat ca as fi preferat sa fiu anuntat din timp in caz de intarzieri.

Raspunsul find: "Credeti ca noi stam degeaba." (nu domnul Ionut, nu cred asta, dar dumneavostra credeti ca eu stau degeaba sau imi permit sa pierd timp prin trafic? - si parca nu ati fost anuntati, acum insinuati ca erati ocupat?)

Din pacate cu asemenea atitudine, reactii si ton nu am m-ai putut continua si am spus ca plec.

Urmat de un raspuns pe acelasi ton: "Multa bafta in cariera".

Intrebari si teste la interviu
Nu se merita

Motiv respingere oferta
Pentru ca nu sunt seriosi si cu o atitudine proasta

Locuri de munca British American Tobacco Romania Talent Sourcer (6 months contract)
British American Tobacco ...
Locuri de munca Hella Romania Functional Safety Engineer for Automotive
Hella Romania
Locuri de munca Molson Coors IT Service Coordinator
Molson Coors
Locuri de munca URSUS Breweries / SABMiller Regional Sales Administrator - Brasov, Cluj, Timisoara (temporar)
URSUS Breweries / SABMiller
Brasov, Cluj Napoca, Timisoara
Locuri de munca Procter & Gamble P&G CEO Challenge 2019
Procter & Gamble
BUCURESTI, Strainatate
Casier
job foarte bun pentru necalificati.
Sales Representative
Salariu bun. Timpul de lucru normal.
Learning And Development Specialist
Manageri straini care lupta pentru oamenii din echipa.
Controlor calitate
Agent rezervari