CNSAS

• Site: www.cnsas.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în Februarie 2017, în Bucuresti
Durata interviu: 14 zile
Dificultate interviu: Foarte dificil

Cum a decurs interviul?
Pasul 1: depui dosarul standard cu documentele pe care ti le cere orice institutie de stat.
Pasul 2: proba scrisa la care trebuie sa iei minim 5 din 10 ca sa fi chemat la interviu.
Pasul 3: interviul.
Eu am depus dosarul, am dat proba scrisa dar nu am ajuns la interviu.

Întrebări și teste la interviu?
La proba scrisa au fost 5 subiecte, toate de teorie, din ce imi aduc aminte:
- Care sunt situatiile in care se pot face publice procesele verbale si stenogramele sedintelor Colegiului CNSAS?
- Conform art. X din legea Y ce atributii au departamentele A,B,C din CNSAS?
- Ce sunt institutiile publice, informatiile publice si informatiile personale?
- Ce este secretul de stat si in ce conditii informatiile secret de stat se pot face publice.
- Descrieti 5 atributii ale functionarului public.
Nu cred ca merge sa scrii ce iti aduci tu aminte ca la o lucrare de istorie. Cred ca trebuie sa scrii cuvint cu cuvint asa cum e in lege, ca la drept, altfel nu te puncteaza.

Sfat pentru alți candidați
Treaba e cam dubioasa. Cica salariul ar fi 1000 lei net timp de un an. Apoi 1200 lei timp de 3 ani. Apoi ceva pe la 1600-1800 lei in functie de evaluari, care nu esti sigur ca vor fi maxime. Dar in 2015 salariul mediu in CNSAS a fost de aproximativ 2500 lei net, daca ne luam dupa ce scrie pe site. Ori daca un debutant are in primii 4 ani asa putin (daca nu or fi si sporuri ascunse de genul pentru confidentialitate etc.) inseamna ca pe la CNSAS sunt unii cu salarii cam nesimtite pentru o activitate de rutina de genul administrarea unei arhive. Nu bag mina in foc ca salariul este doar 1000 lei pe luna.

Locuri de muncă
Continental Romania