CREATHINK

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în Octombrie 2019, în Targu Mures
Durata interviu: 2 zile
Dificultate interviu: Mediu

Cum a decurs interviul?
Initial am fost la o intalnire in cadrul un ei compani de HR care mi-au recomandat acest job. la interviul initial, dupa ce compania de HR m-a recomandat catre aceasta firma, au participat doua persoane, din asa zisa conducere, oameni care aveau influenta si decideau initial daca persoana de la interviu se incadreaza pentru a fi ulterior evaluata in alt mod, la un a al doilea interviu. Dupa aproximativ o ora de povesti, in care am prezentat experienta anterioara si ei au prezentat firma, mi-au dat o tema pentru a vedea cum anume pot sa compun textele care le sunt de interes. Tema mi-a fost trimisa vineri seara pe mail si mi s-a specificat sa lucrez in weekend pe acea tema si sa o transmit cat pot de curand. tot weekendul m-am informat si am studiat pentru a aprofunda temele, pt ca nu era doar o tema.

Bun, deci practic specificatii la aceste teme, puteai sa scri orice astfel incat textul si aegerea ta sa fie cat mai bine intelese. Am scris vreo 5 pagini si luni dimineata le-am trimis. La pranz m-au chemat si am participat la al doilea interviu cu 4 oameni din firma. pareau incantati si voiau sa discutam detalii salariale. aveau nevoie de o persoana care sa le conceapa textele in romaneste, ei fiind toti unguri, nu se descurcau pe partea de texte roamnesti si voiau sa-si extinda portofoliul si pe iata romaneasca unde oprezentare de orice fel , dar inromaneste este vitala. mi-au zis ca ma suna in 2-3 zile pt detalii despre cum sa incepem si care ar fi pasii de viitor in cariera alaturi de ei, Dupa 2 saptamani le-am trimis un mail sa intreb care e sitatia, NU a raspuns nimeni, Dupa o zi am trimis si un sms. NU a raspuns nimeni. supa 4 zile m-a sunat doamana de la res[urse umane, prin care am ajuns la interviul initial si m-a intrebat cum a decurs procesul de recrutare si cand i-am zis ca domnii de la Creathink nici macar nu m-au contactat, ea a discutat cu ei si a doua zi , tot prin ea, mi-au transmis mesajul ca nu a, fost selectata.
Ei bine, daca este sa va ganditi putin, sau sa investigati ep situl lor, dansii cauta copy writer si content de ceva luuuuni bune. Nu cred ca vor finaliza cu nici o persoana interviul, pentru ca materialel trimise le sunt suficiente ca sa continue cercetarile si interviurile cu alte persoane astfel incat sa stranga materiale pt sctivitatea lor zilnica. va recomand sa scrieti si in mailul sau pe materialele care le trimiteti ca sunt confidentiale si ca aveti drepturi de autor in cazul in care dnasii vor sa le foloseasca ulterior. Bafta in continuare, desi nu cred ca ei cauta personal, ci doar ideile lor!

Întrebări și teste la interviu?
tema comtinea 4 subiecte :
1 : compune un text pt o campanie publicitara pentru o aplicatie de biking, lafel i un motto si da exemple pe ce canale ai promova aceste materiale si cum.
2: o firma de marketing cauta un copy writer. ce reclama si pe ce canale o promovezi.
3: o firma de jucarii vrea sa organizeze doua evenimente pe timpul verii. care ar fi aceste , ce reclama le faci si unde?
4: o gelaterie are nevoie cu produse scumpe are nevoie de un nume si un motto. unde o promovezi?
Vreau sa men tionez ca aceasta tema nu este o tema de weekend ci este o tema de cateva saptamani in care daca ai cateva firme interesate de asemenea promovare, te gandesti si scri.. nu un weekend!!!!

Sfat pentru alți candidați
cereti voi o tema de interviu, nu lasati voi sa va trimita 4-5 teme in care sa va desfasurati cateva ziel si includeti termeni de confidentialitate, sa nu poata sa va foloseasca materialul; trimis in alte scopuri.

Locuri de muncă
Vodafone Romania