Essensys Software

Interviu Participant Software Academy

10.06.2017 Util (4)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Aprilie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 14 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
Am candidat pentru un a participa la Software Academy, ei il numesc post de junior dar din descrierea oferita e o perioada de internship de 3 luni pe parcursul careia se lucreaza la un proiect, urmat sa fie evaluat la sfarsit si ulterior, daca au fost obtinute rezultate satisfacatoare oferit un post de junior. Am fost la primul interviu, am sustinut testul de algoritmi si logica (10 intrebari dn algoritm, medii ca dificultate). Am trecut testul, am fost chemat la interviul tehnic. Am primit intrebari din SQL, JAVA (tot felul de chichite, nicio intrebare facila, mult accent pus pe Memory Management). Nu am inteles care a fost rezultatul acestui test, probabil nu am fost destul de convingator astfel incat am fost chemat de duduia de la HR la un "interviu tehnic final" asta in conditiile in care pe site se precizeaza ca vor fi 2 intalniri maxim. M.am prezentat, s-au desfasurat lucrurile ca la interviul anterior, de parca cea de a 2-a intalnire nu ar fi existat. Numai ca lucrurile au luat o intorsatura negativa de data asta inca de la inceput. M-a pus sa fac niste operatii pe figuri geometrice (rotatii fata de un punct dat, zoom fata de un punct din plan, efectiv geometrie), desi nu aveau legatura cu postul pentru care candidam. Am raspuns cu dificultate, am si gresit, am primit hint-uri de la Senior. Dupa aceea, a trecut la intrebari din JAVA. La fel ca data trecuta, nicio intrebare accesibila, tot felul de nimicuri pe care le face in spate JVM (alocarea si dezalocarea memoriei, unde sunt tinute variabilele statice, cine le dezaloca, cand etc). La sfarsitul interviului am ajuns sa primesc intrebari de genul : "Cati ani ai?, Ce an esti? Cate restante ai? Cum, mai ai un an si termini facultatea?". Totul ca sa sublinieze cat de prost m.am descurcat la geometrie. Criteriu eliminatoriu, ce sa spun. O experienta marcanta.

Intrebari si teste la interviu
Memory management in JAVA, Polimorfism, Implementare HashTable in C, Implementare LinkedList in C cu alocari, dezalocari, stergeri de noduri etc, intrebari din SQL - functii de grup in SQL, genericitate in JAVA. La primul interviu, cel sustinut pe calculator : parcurgeri pe arbore, multe probleme cu "parsi" (100 de parsi vor sa traverseze un pod ... ) , aflare numar 0-uri in care se termina un numar factorial mare, algoritm fill a unei protiuni dintr-o imagine reprezentata ca matrice, aflare numar lipsa intr-un vector cu n elemente consecutive stiind ca lipseste doar unul, interschimbare variabile folosind operatii pe biti, inmultirea a 2 numere lungi reprezentate ca liste inlantuite, problema celor N regine. Cam asta e nivelul de dificultate.

Sfat pentru alti candidati
Evitati, poate va incanta in momentul in care va cheama, dar sa stiti ca la ei intra candidati pe banda rulanta, cheama fara sa faca o departajare riguroasa bazata pe CV. Daca totusi mergeti si dupa interviul tehnic va cheama la inca un interviu tehnic, e foarte probabil sa mergeti degeaba a 3-a oara. Mai bine va reorientati. Pretentii exagerate avand in vedere ca ei sustin un program de tip internship (ei numesc postul junior totusi). Ca aspect pozitiv, pot aminti faptul ca totusi iti ofera feedback, fie el pozitiv sau negativ, la telefon sau prin email. Overall, de evitat!

Interviu Junior Developer

08.05.2017 Util (5)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Aprilie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 10 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?

Essensys Software
Marti, 29 Aug 2017
Salut! Vă mulțumim că ne-ați acordat din timpul vostru și ne pare rău că interviul nu a fost un succes, în final. Suntem foarte deschiși și îi încurajăm pe candidați să ne comunice așteptările lor, tocmai pentru a găsi o soluție convenabilă pentru ambele părți.Procesul nostru de recrutare poate părea laborios și anunțăm asta de la început, astfel că fiecare candidat știe din start etapele prin care urmează să treacă și are o perspectivă generală asupra conținutului testelor. Facem eforturi ca procesul să fie cât mai corect și transparent, iar experiența voastră, a candidaților, să fie una pozitivă. Este vorba despre 3 întâlniri (test tehnic preliminar, interviu tehnic și ofertă) pe care, în funcție de disponibilitate, încercăm să le comasăm în 2. Etapele sunt eliminatorii, astfel că interviul tehnic este condiționat de un rezultat bun la testul preliminar. Pe parcursul procesului păstrăm legătura cu toți candidații și îi anunțăm de rezultat, indiferent care ar fi acela. Poate uneori durează mai mult, dar de fiecare dată oferim un răspuns.Referitor la conținutul testelor, noi căutăm oameni care au o bază în programare, iar testele sunt concepute în așa fel încât să ne dăm seama de potențialul candidaților, de capacitatea lor de a învăța tehnologii noi și de a se adapta cerințelor unor proiecte reale. Ne așteptăm să existe greșeli și dificultăți la anumite probleme, tocmai pentru că ne adresăm juniorilor și pentru că e omenește să mai și greșești.Academia de Software este o platformă educațională dezvoltată de compania noastră pentru a da șansa studenților din facultățile tehnice să învețe programare conform cerințelor reale din piață. În cadrul Academiei avem acest program adresat studenților din ani terminali care vor să înceapă o carieră ca dezvoltator de software. Este vorba, așadar, despre un loc de muncă precedat de o perioadă plătită de 2 luni de training și learning by doing. Într-adevăr, juniorii din program dezvoltă o aplicație și în funcție de rezultatul obținut la evaluarea acesteia, au oportunitatea de a rămâne, în continuare, în companie ca junior developers. Am început Academia de Software acum 7 ani și în fiecare an am cunoscut oameni inteligenți care au rămas în echipa noastră.Un proces de recrutare este bidirecțional și cum încurajăm comunicarea sinceră, apreciem feedbackul și sugestiile de îmbunătățire. Putem fi contactați la jobs@essensys.ro sau office@essensys.ro și vom ține cont de orice sesizare.
Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
Veeam Software SRL
Proceduri pentru orice, you just have to follow them.Mediu de lucru relaxat.Timp pentru dezvoltare ...
Responsabil logistica
Au transportul asigurat compania fiind pe Centura Bucuresti ,salariu se plateste la timp ,echipe de ...
Nu exista, e un loc de munca doar pt incepatori
AR Process Associate