Intech Dynamics

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în August 2020, în Timisoara
Durata interviu: 3 săptămâni
Dificultate interviu: Mediu

Cum a decurs interviul?
Mai intai anuntul de recrutare a avut un pre-screening cu mai multe intrebari legate de motivatie si de pozitie. Mi s-au parut pertinente. Apoi esti contactat de managerul general (se pare ca nu au HR) pe mail si ti se trimite un chestionar in Google Forms lung de 8 pagini unde ai intrebari tehnice ce tin strict the QA, intrebari despre cum vezi tu anumite procese/aspecte din meserie si intrebari despre experienta ta. Pentru mine a durat cam o ora si ceva sa il parcurg, sa ma documentez mai bine pe net si sa scriu raspunsuri elaborate.
Apoi primesti tot pe mail un site pe care trebuie sa il analizezi dupa anumite cerinte (iti dau share la checklistul lor intern pentru quality assurance). Scrii bugurile gasite cu screenshoturi intr-un excel, unde trebuie de asemenea sa mentionezi browser/screen size etc pt care a aparut bugul. Checklistul merge de la probleme de design pana la probleme de securitate. Ai 2 zile la dispozitie.
Dupa aceea primesti un feedback transmis de catre manager de la managerul departamentului despre toata candidatura ta pana in punctul ala (test si proiect) si esti invitat la interviul final.
Interviul se centreaza pe motivatia ta pt acel job si pt acea pozitie in general. Neavand HR puncteaza foarte tare sa ii convingi ca nu o sa pleci in 2 luni de la ei ca sa trebuiasca iar sa faca un proces de recrutare.
Pentru mine, personal, tot procesul pana la interviu a decurs bine, am apreciat pre-screeningul cu acel chestionar, am apreciat proiectul de analizare si am simtit ca e in sfarsit unul din joburile unde aplici si nu te lovesti de un zid cu HRisti care sa fie total pe langa si sa nu reusesti sa arati ce poti tehnic. Insa interviul mi-a lasat un gust amar. Managerul general mi s-a parut foarte ok, insa managera departamentului a fost foarte suspicioasa cu privire la motivatia mea, m-am simtit ca la un interogatoriu la tribunal. Nu am simtit amabilitate si nu a fost o atmosfera degajata ca la alte interviuri. Defapt aproape ca regretam ca nu am avut parte de clasicul interviu cu HR. Practic nici nu se terminase interviul (a durat vreo 40 minute) ca stiam ca voi primi o respingere, din atitudinea managerei. In final nu am mai primit absolut niciun raspuns. Un proces de recrutare altfel bun dar care a fost total ruinat de interviu.

Întrebări și teste la interviu?
Test tehnic:
-Descrie detaliat, un scenariu pentru a testa o pagina web. Prezinta pasii urmati precum si lucrurile pe care te vei axa in timpul testarii.
-Cum analizezi traficul HTTP si numarul de requesturi
-Care este scopul testarii WEB, asa cum il intelegi tu.
-Explica conceptele de stress testing si volume testing
-Ce presupune un audit pe partea de Web Security? Elaboreaza raspunsul.
-Descrie pe scurt experienta ta de pana acum pe partea de testare manuala respectiv automata. (tool-uri folosite, procese, mod de lucru)
-Te lovesti de un task unde a mers pe live un feature cu o problema majora descoperita de client. Feature-ul a fost testat si confirmat de tine. Ce atitudine adopti si ce faci?
-Cate ore pe saptamana ar trebui sa fie un Web Tester productiv (luand in considerare o norma de lucru de 40 de ore pe saptamana)? *
etc