Manpower Romania

Interviu Analist cu limba franceza pentru Amazon

11.11.2018 Util (7)

Am refuzat oferta
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Noiembrie 2018, in Bucuresti.

Cum a decurs interviul?
Interviul a decurs usor, atitudinea angajatorului fiind cooperanta. Este primul interviu, in care mi s-au explicat conditiile contractului si procedura de recrutare, cu insistenta pe probele lingvistice iar eu am relatat despre experienta mea de lucru si de ce sunt interesata de pozitia oferita. A fost urmat apoi de un test special de limba franceza.

Intrebari si teste la interviu
Am fost intrebata ce experienta am - unde am lucrat si care au fost motivele pentru care am schimbat joburile. Am descris pe scurt experienta mea si cum trecut de la un job la altul, apoi am explicat interesul pentru job, in ciuda conditiilor destul de restrictive de lucru - orarul care nu este suficient de flexibil, control permanent al activitatii care impune o presiune mare continua, salariu care ar trebui sa fie putin mai mare pentru nivelul riridcat de competente lingvistice necesar; ramane doar interesul direct pentru continutul activitatii - dezvoltarea unui asistent personal pentru aplicatia Amazon. A urmat apoi testul de limba, care a fost foarte dificil, in sensul ca timpul oferit a fost foarte limitat la aproape toate probele, desi instructajul era in termeni relaxati - de exemplu, pentru o proba de intelegere verbala instructajul acoperea cateva randuri, in care se insista pe corectitudinea redarii exacte a intregului text inregistrat, care paote fi reascultat dupa dorinta, dupa care am observat ca inregistrarea avea peste un minut, iar timpul pentru proba era de 3 minute, cu tot cu cititul instructajului. Alta proba, tot de intelegere orala, tot cu timp total limitat, incepea cu texte scurte pe un fond de zgomot, uneori zgomotul fiind tot vorbit, ceea ce se putea interpreta ca sarcina de lucru, timpul pierdut acolo fiind irecuperabil. de asemenea, o parte din test se referea la limbaj specializat pentru utilizarea calculatorului sau pentru amatorii de muzica, ceea ce nu mi s-a indicat in descrierea prealabila a cerintelor, pentru o pregatire minimala anterioara.

Motiv respingere oferta
Pentru ca din atitudinea generala am considerat ca postul nu ofera conditii de lucru atragatoare - salariul nu este motivant pentru nivelul de competente cerut, programul nu ofera suficienta flexibilitate (in conditiile in care lucrezi de acasa, fara colaborare directa cu o echipa, nu e clar de ce orele de lucru sunt limitate la un orar strict, ca la birou, doar ca poti sa alegi o ora de debut, care nu poate fi mai tarziu de ora 10, fara sa fie clar daca nu cumva acest orar ramane fix):, stresul continuu al controlului automat este un handicap foarte mare pentru a accepta un job, iar continutul activitatii parea a implica cerinte de limbaje specializate la care competentele mele sunt limitate, interviul nefiind incurajator in privinta sprijinului pentru dezvoltarea lor.

Interviu Front Office Service Desk

20.10.2018 Util (8)

Nicio oferta primita
Raspuns primit
Am fost la interviu in Septembrie 2018, in Bucuresti.

Interviu Operator xerox

18.07.2018 Util (7)
Experienta neutra

Am acceptat oferta
Raspuns primit
Am fost la interviu in Februarie 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 zile.

Interviu Recruiter

13.06.2018 Util (7)

Nicio oferta primita
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Ianuarie 2018, in Bucuresti.

Interviu HR Specialist

12.02.2018 Util (11)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Noiembrie 2013, in Ploiesti.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?

Mediu de lucru multiculturalMulte beneficii
Developer
- colegii ok- te ajuta si exista suport personal- locatia e ok ca sunt multe restaurante in ...
Tehnician IT
salariu bun , beneficii bune