Microsoft Romania

Interviu Support Engineer

20.02.2018 Util (9)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Decembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Cum a decurs interviul?
Voi incepe prin a spune ca am avut 2 interviuri pentru 2 posturi si sunt foarte dezamagit de experienta. Nu voi da titlul si descrierea exacta a jobului, voi incerca sa fiu cat mai general, sa prezint impresia de ansamblu. Foarte important de stiut, toate posturile de suport de la Mmicroosft sunt oferite de fapt de RINF, prin ei se face angajarea si cu ei semnezi !

Interviu postul 1:

Au venit 2 insi, dintre care unul de treaba altul foarte ingamfat. Mmi-au spus ca postul nu e mai deloc tehnic si dupa au inceput sa ma intrebe intrebari tehnice, jumatate din ele de nivel de sysadmin. Nu am stiut sa raspund corect decat la cateva intrebari, timp in care ingamfatul tot stramba din nas si ma intreba daca sunt ok ca nu ii venea sa creada ca nu stiu sa raspund la intrebari...i-am spus ca da si ca nu am avut contact cu majoritatea lucrurilor pe care mi le spunea si puteau sa vada asta si din cv-ul meu...nu mai pierdeam timpul cu ei...pste cateva zile prmesc raspuns automat, robotizat ca am fost respins, prin mail

Interviu post 2 :

Tot 2 insi, de aceasta data, painea lui dumnezeu, interviul a decurs mult mai bine, am raspuns la mai mult de jumatate din intrebarile tehnice. Nu situ exact ce n-a mers, dar am primit din nou acel mail automat de refuz.

Sincer , cred ca tot raul spre bine, pana la urma. am auzit ca acum un an s-a schimbat managementul la Microsoft si ca dau afara pe capete! Pentru mine ar fi fost un risc mare. Eu lucrez de aproape un an la o companie concurenta, castig bine, ca sa nu mai spun ca e un job care nu e stresant, iar volumul de munca este unul mic, doar ca ceea ce fac aici nu e neaparat ceva ce imi place (in comparatie cu volumul foarte mare de munca de care aud case practica la Microsoft). Mie unul mi se pare dovada de neseriozitate la nielul asta sa primesti mailuri automate de refuz si doar atat.

Intrebari si teste la interviu
Nu doresc sa dau detalii concrete

Sfat pentru alti candidati
Ca sfatuiesc sa nu pierdeti timpul degeaba daca nu sunteti siguri ca stiti cam tot ce se cere pentru posturile lor.

Interviu Service Center Delivery Specialist

12.02.2018 Util (17)

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 saptamani.

Interviu Technical Support Engineer

19.12.2017 Util (6)
Experienta neutra

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Iulie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 luni.

Interviu Technical Support Engineer

20.11.2017 Util (9)

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Iunie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.

Cum a decurs interviul?

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Nobel

Bucharest,

Interviu System Engineer

17.11.2017 Util (13)

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Martie 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 luni.
Dificultate interviu: Mediu.

Functionar public
Colectivul este unul placut,tanar,mediul este curat,igienizat,aparatura este ...
Transparenta, comunicare, seriozitate, sprijin si ofera un pachet de avantaje angajaților
Production planner
Proceduri bine stabilite.Beneficii variate.
Concurs
Software Testing Engineer