Experienta pozitiva

Am refuzat oferta

Interviu Consilier vanzari

10.12.2015 Util (0)
Am fost la interviu in Noiembrie 2015, in Timisoara.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviu?
am fost intervievata de sefa de magazin. Interviul a fost unul placut, nu a existat atmosfera de interogatoriu resimtita la alte interviuri. Sefa de magazin fiind a persoana placuta, a fost oarecum o discutie deschisa, intrebarile au fost atat pe baza CV-ului, cat si intrebari despre anumite situatii in care te-ai putea afla ca angajat pe acest rol. Mi s-a explicat cu lux de amanunte ce presupune job-ul, conditiile, mai putin salariul.

Motiv respingere oferta
Am fost sunata peste 2 zile de catre departamentul de HR de la Bucuresti, mi-au facut oferta de salariu, insa am refuzat: 800 lei salariul net, din care se retin 115 lei lunar in primii doi ani, pentru eventuale pierderi, in cazul in care demisionezi, compania iti returneaza banii, insa daca sunt minusuri la inventar, se acopera din acesti bani. Se ofera un bonus fix de 700 lei, in cazul in care se atinge targetul, insa targetul poate varia de la o luna la alta, comisionul totusi ramane acelasi. In cazul in care nu se atinge targetul, in functie de procentul atins, acelasi procent se va primi din bonus. Deci in cea mai fericita situatie, remuneratia ar atinge 1500 lei. Avand in vedere programul variabil (in functie de zboruri), la momentul interviului in unele zile se lucra de la 4:30 am - intr-adevar, ofera o indemnizatie transport de 7 lei / ziua de munca, insa ca sa ajungi la ora 4:30 am la aeroport, 7 lei cu siguranta nu ajung, fiind nevoit sa apelezi la un taxi, in cazul in care nu detii un autoturism; week-end liber era unul singur pe luna.