Point Consulting

Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti
Durata interviu: 14 zile
Dificultate interviu: Usor

Cum a decurs interviul?
Au fost 3 interviuri in total. Primul interviu a fost un video CV. M-au chemat la ei sub pretextul ca anagajeaza pentru ei si am sustinut un interviu extrem de simplu cu 6 intrebari dar inregistrat video. Dupa cateva zile primesc un e-mail de la ei cu un link catre un test online. Un test de atentie extrem de simplu. Abea dupa 2 saptamani m-au sunat pentru a treia etapa a interviului cu directoarea companiei care mi-a spus ca dintre toti candidatii care au sustinut acel test eu am obtinut un punctaj foarte bun. La sfarsitul interviului directoarea mi-a garantat ca pana la sfarsitul saptamanii voi fi contactat pentru un raspuns negativ sau pozitiv deoarece ei raspund tuturor candidatilor.Chiar am insistat sa primesc un raspuns si iata ca a trecut mai bine de 1 luna si nu am primit niciun fel de raspuns asa ca neseriozitate maxima.Porti omul pe drumuri sa dea 3 interviuri si nici macar nu ii dai un feed-back iar daca nu vrei sa angajezi de ce treci oamenii printr-un intreg proces de recrutare? Abea mai apoi am vazut ca au postat un nou anunt pentru postul de Asistent HR care avea exact aceeasi descriere ca si anuntul pentru Consultant HR.

Intrebari si teste la interviu?
Test de atentie si intrebari generale

Sfat pentru alti candidati
De evitat aceasta companie care induce in eroare oameni disperati sa isi gaseasca un loc de munca si trec prin toate etapele interviului cu crezul ca se potrivesc postului respectiv.Astazi am vazut ca au postat un nou anunt pentru functia de Sales support consultant si citez din acest anunt: "Aplica si noi te vom contacta negresit. Si pentru ca noi dorim sa dam o sansa tuturor, promitem sa ii contactam si sa ii invitam la o discutie pe absolut toti cei care vor aplica." Mare vrajeala. La interviu mi-au spus ca orice aplicant trebuie chemat la interviu ca sa ii faci acel video CV care va zace mult si bine intr-o baza de date. Asa ca dragii mei daca sunteti in cautarea unui loc de munca, nu aplicati la anunturile lor pentru ca sunt doar pacaleli pentru a-si face baze de date.