Sii Romania

• Site: www.siiromania.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am refuzat oferta
Am fost la interviu în Octombrie 2020, în Bucuresti
Dificultate interviu: Ușor

Cum a decurs interviul?
A fost un interviu cel putin dubios, dupa parerea mea, in sensul ca dupa ce am trecut de partea telefonica in care mi sa explicat in mare despre ce este vorba locul si salariu, am trecut la etapa urmatoare si anume interviu online data fiind situatia actuala.
Vine ziua "interviului" online , o intalnire prin microsoft teams, pornesc camera si astept ora programata (10 dimineata) , persoana care mi-a luat "interviul" intra nici nu saluta nici nu se prezinta camera era inchisa (habar nu am cum arata tipul , ce anume face, iar numele ii stiu din invitatia online pentru ca apare default la email) , intreaba direct ce stii sa faci, daca sunt ok cu monitorizarea video constanta , daca sunt ok cu raportarea activitatii la fiecare 15 min si imi explica mai departe ce presupune jobul.
Personal pentru prima impresia nu mi se pare ok ,sa nu ai camera pornita sa nu te prezinti , pe langa mai multe aspecte dubioase, si aerul de superioritate pe care il emana din modul in care vorbea.
Intr-un final mi-a lasat impresia ca ei nu vor un angajat un om ci vor un robotel care face lucruriile la comanda nu comenteaza si vorbeste prea mult .

Întrebări și teste la interviu?
intrebariile au fost de genu:
Ce stii sa faci?
Esti ok cu monitorizarea constanta?
Daca ai mai facut rapoarte de activitate?

Prealabil prin email mi-au mai trimis un chestionar de auto-evaluare despre cunostiintele personale.

Motiv respingere ofertă
De obicei sunt sceptic despre ce spune lumea despre orice pana nu "testez cu ochii mei" am mai citit review-uri despre aceasta firma care nu erau tocmai pozitive , iar in urma acestui interviu s-au adeverit.
Motivul pentru care am refuzat oferta este din cauza interviului dubios , si senzatia pe care mi-au oferito si anume ca nu vor un om ci un robot care sa le faca treaba.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Software Engineer

17.09.2020