Software Business Partners

Interviu Junior programmer

18.08.2018 Util (0)
Experienta pozitiva

Raspuns primit
Am fost la interviu in Mai 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 saptamani.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?
Interviul tehnic este primul si are 3 parti, sau mai degraba 2 si jumatate, dupa care urmeaza interviul cu managerul (pe formatul interviului HR). Cel cu managerul este complet non-tehnic si include intrebarile tipice, de genul 3 slabiciuni, 3 calitati, de ce ai aplicat la noi, unde te vezi peste 5 ani etc.
Treceam in an final la facultate si am facut prostia sa spun ca observ ca nu am timp pe langa munca sa imi termin licenta, imi dau demisia pe semestrul 2 (raspuns la intrebarea "Cat timp intentionezi sa ramai la noi?"). Evident, nu prea le-a convenit raspunsul, dar pe moment nu mi-am dat seama. Asta si am fost foarte speriat la interviul cu managerul, m-am incurcat la anumite intrebari, n-am stiut ce sa raspund, povestea clasica.

Intrebari si teste la interviu
La interviul tehnic m-a chemat o zi pentru primele 2 parti (foarte usoare amandoua), si in alta zi pentru ultima parte (moderata spre usoara, mai dificila ca celelalte si singura la care scrii cod propriu-zis).
Prima parte avea intrebari de matematica si logica elementara contra cronometru, de genul stii diagonala si latimea unui dreptunghi, cat e lungimea, sau daca Ana e mai mare ca Bob si Bob e mai mic ca Cecille si Cecille e mai mare ca Dan care e mai mare ca Ana, cine e cel mai mic s.a.m.d. (nu erau astea intrebarile exacte, dar erau foarte asemanatoare cu astea). Aveai parca 30 de minute pe 10 intrebari simple, mai mult decat de ajuns.
A doua parte, in aceeasi zi, de scris ceva functie in C++ sau C (cum preferi) simpla de prelucrat string-uri (char*), parca trebuia sa le inversezi caracterele dar doar pe cuvinte (pastrand cuvintele in aceeasi ordine) sau ceva pe aproape, oricum o operatie simpla; fara librarii externe, fara functii din std::string sau asa, si neaparat pe carnetel, cu cerneala, nu o scriai pe calculator. Dupa venea un baiat si se uita peste ea si-ti zicea daca e bine sau nu (conta doar sa mearga corect).
A treia parte a durat mai multe ore si a constat in a face un fel de file browser in consola pentru windows, pe un schelet de proiect gata facut. Proiectul continea deja niste apeluri la functii Windows si era o lista destul de lunga de taskuri; ideea era sa vada daca te descurci sa te adaptezi, sa cauti in documentatie functii etc. pentru a rezolva problemele respective in timp util. La sfarsit, venea un angajat si se uita peste ce ai scris si te nota (nu iti spunea si nota).
Oamenii au fost foarte intelegatori, nu te stresau, te lasau sa lucrezi. La sfarsitul ultimei parti, cel care m-a "corectat" mi-a zis chiar ca e foarte bine si ca aproape sigur o sa fiu chemat si la interviul cu managerul (ceea ce s-a si intamplat).

Sfat pentru alti candidati
Sa stiti C/C++ la un nivel decent si sa stiti sa dati un interviu HR :) (vezi mai sus).

Interviu Junior Developer

01.08.2018 Util (7)

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Interviu C++ Developer

28.07.2018 Util (7)

Raspuns primit
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 14 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Interviu Programator .NET

29.06.2018 Util (8)

Am acceptat oferta
Raspuns primit
Am fost la interviu in Mai 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 saptamani.
Dificultate interviu: Dificil.

Interviu Programator

19.06.2018 Util (6)
Experienta pozitiva

Raspuns primit
Am fost la interviu in Martie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 14 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Technical Support
Salariu Decent, beneficii ok + bonuri de masa;Echipa unita, teambuilding-uri, training-uri ...
Operator introducere si validare date
Program flexibilSalariu la timp
Operator sondaje
Programul meu a fost de 4 ore, ceea ce este suficient pentru inceput. Voi incepe prin a spune ca eu ...
Operator sondaje
7 lei