Stomdas SRL

• www.clinicastomdas.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în Decembrie 2017, în Bacau
Durata interviu: 1 zile
Dificultate interviu: Dificil

Cum a decurs interviul?
Inceputul interviului a fost foarte dezamagitor. In momentul in care ajunge orice candidat, este intampinat de o receptionista care are impresia ca le stie pe toate, dupa care te lasa sa astepti pana cand cineva este gata sa te primeasca.

Dupa singura intrebare legata de domeniul in care vrei sa profesezi, a preluat conversatia domnul manager, care era mai mult interesat despre ce profesie au parintii decat despre ce pot eu sa fac. Mai apoi aducand in discutie ca doar la universitatea din Timisoara se face carte, deoarece si fiica lui urmeaza cursurile acestei facultati; iar de aici a mai fost un singur pas pana a spune ca fata lui este mult mai presus decat majoritatea doctorilor care profeseaza, dandule chiar si lectii despre cum trebuiesc facute anumite interventii.

Trecand mai departe, oferta dumnealui a fost ca ma poate chema ca si un ucenic pe parcursul a mai multor ani pentru a ne invata clinica lui cum trebuie sa lucram (timp in care nu esti platit deloc). Abia aboi dupa aceasta perioada de ucenicie ai ocazi sa incepi propriu-zis munca cu niste proceduri ce le poti face pe timpul facultatii.
Mai mult decat atat te obliga sa semnati si un contract de munca, in care esti obligat sa stai cel putin 10 ani la dumnealor pentru ca ei considera ca investesc in noi.

Mai mult decat atat la sfarsitul interviului, dupa ce a spus ca toate facultatile din tara asta sunt degeaba si nu se invata carte, precizeaza ca el nici nu a dorit sa faca un interviu pentru a angaja un medic, ci mai degraba a vrut sa stea de vorba cu un proaspat absolvent sa-i demonstreze ca nu stie nimic.

Asadar, cine doreste sa participe la un astfel de interviu este asteptat la minunata clinica Stomdas.

Întrebări și teste la interviu?
Singura intrebare care a fost adresata de catre domnul Dr. a fost legata despre realizarea unui tratament endodontic, iar de aici am ajuns repede la neajunsurile din sistemul educational pe care le considera dumnealui; si cat de incompetenti sunt studentii din ziua de azi.

Sfat pentru alți candidați
Nu va pierdeti timpul sa mergeti la aceasta clinica, pe langa contractul de munca ce trebuie semnat pe o perioada de 10 ani, trebuie sa mai indurati si replici de la anumiti doctori care cred ca le stiu pe toate si nu arata ca stie ca pot face o munca perfecta, ci mai degraba vor sa primeasca pacienti pe banda, folosid cat mai putine resurse cu putinta (de exemplu cel mult 2 manusi pe fiecare tura lucrata).