Transiris IT Consulting

Am fost la interviu in Mai 2020, in Bucuresti
Durata interviu: 3 zile
Dificultate interviu: Usor

Cum a decurs interviul?
Am avut 3 interviuri, toate la telefon, fara video. Doar la ultimul am primit invite pe mail direct de la directoare. La sfarsit, am constatat ca nu am defapt o adresa de email la care sa ii pot contacta (primul aspect dubios).
Pe parcurs, am inteles ca deoarece se lucreaza remote cu americani care au alte ore, uneori "daca vine un e-mail scurt la ora 8 americanii se asteapta sa raspund; daca vine la 11 bineinteles atunci e prea tarziu si e ok sa nu raspund". Asta nu era foarte clar specificat in job, cred ca ei o includ la flexibilitate program.
2. Ce mi s-a mai parut dubios, e faptul ca apare cu 3 nume. Retina a achizitionat Transiris am citit, dar ei ca Transiris se prezinta, in timp ce anuntul era postat de Acctas BPO.
3. desi nu sunt o firma mare, au obtinut 2 granturi guvernamentale, 1 de la americani, 1 din Scotia pt crearea de locuri de munca, unde s-au laudat ca au reusit sa ajunga la 7 angajati (m-a pufnit rasul cand am auzit de 7 angajati, bine ca nu era apel video)
4. eram convinsa 100% ca voi primi oferta. semana foarte mult cu experianta mea anterioara (contract&billing), in plus era doar partea de draft de contract+follow-up pe plata facturi; lucreaza si in Salesforce si le spusesem ca si eu utilizam. Alta diferenta poate ca mi-au spus ca ei au multe procese manuale in timp ce la locul anterior facturarea era automatizata, dar asta nu era un lucru bun? cum ca puteam veni cu idei?
Anyway, oricum nu stiam cata incredere am in ei, asa ca abia dupa o luna am revenit la ei sa ii intreb de statusul recrutarii, pe nr de telefon al tipei initiale de la HR. Mi-a spus ca isi cere scuze, credea ca mi-a trimis mail dar i se blocase in outlook, si ca au gasit pe altcineva (precizez ca anuntul de job inca era activ pe bestjobs, eu aplicasem ce e drept de pe ejobs). Apoi m-a intrebat cum mi se pare piata in perioada aceasta de pandemie (what??? de ce ma intrebi asta?).
Singura mea concluzie e ca isi doreau pe cineva mai naiv, mai fara experienta, dispus sa lucreze mult si sa nu isi puna multe intrebari, alta explicatie chiar nu am.

Intrebari si teste la interviu?
Am repetat la fiecare interviu aceleasi lucruri legat de experienta mea, am impresia ca mai mult au vorbit ele, nu prea mi-au pus intrebari specifice, am vorbit eu din propria initiativa si le explicam daca si eu facusem ceva asemanator la jobul anterior.

Sfat pentru alti candidati
Poate reusiti sa va documentati mai bine ca mine la semnele de inrtebare ridicate de mine.

Interviu Web Developer Front-End

13.01.2020 Util (0)