Vauban

Nu

Interviu Software Support Analyst

20.08.2018 Util (10)

Raspuns primit
Am fost la interviu in Ianuarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 5 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Cum a decurs interviul?
Am fost contactat pentru un post de Support Engineer cu respunsabilitati de :Java, Linux, Weblogic, BusinessWorks, JMS, Oracle, PL-SQL, CSS, JavaScript, Git, Hibernate, JUnit, etc.
Initial mi s-a dat un job-description , iar cu doua zile(!) inainte de proba tehnica mi s-a dat alt job description, diferit de primul.
La interviul tehnic am fost intrebat o ora si jumatate chestii de Java si foarte putin Linux, nimic din alte tehnologii, pe care le pregatisem pentru interviu (vezi mai sus), pe motiv ca "lasati, pe noi ne intereseaza mai mult partea de Java, ca dvs o sa aveti mai mult atributii de bugfixing".

N-am vazut nicaieri atata dezinteres pentru un candidat.
Am prezentat un portofoliu de aplicatii , nici macar nu s-au uitat pe ele.

Deci oamenii voiau Java developer + support Engineer la pret de support engineer.
Dupa evaluarea mea, de la 1 la 10 m-am descurcat cam de 7-8 (desi, repet, testul a fost de Java, si eu nu pregatisem Java in mod special, nu voiam sa fiu Java developer)

Intrebari si teste la interviu
Proba tehnica a fost la client ( o sucursala locala a unei mari banci germane, stiti voi care)
Interviul a fost foarte prost organizat ( am desenat/scris cod pe foile mele (pe spatele CV-ului))

Au inceput cu intrebari usoare gen diferenta dintre obiect si clasa, etc, si au ajuns la Design Patterns unde m-am incurcat , nu ma pregatisem de asa ceva.

In rest m-au intrebat doar cum se face un director in Linux si care e treaba cu permisiunile.
Atat ! Degeaba am incercat sa le explic ca eu pot sa fac mult mai mult de-atat, nu le-a pasat.

Sfat pentru alti candidati
Tratati cu dezinteres aceasta companie. Este probabil un SRL mioritic tipic.
Daca vreti totusi sa incercati cereti-le bani multi din start, si un Job description clar.
Si nu stati la negocieri aiurea.

Desi m-am descurcat binisor, in conditiile descrise mai sus, m-au raspuns ce "clientul are nevoie de cineva cu mai multa senioritate pe Java"; de parca eu ma dusesem pentru Java acolo.

Am intrebat-o pe "specialista" HR daca au o politica clara pentru situatiile in care se inchide un proiect si oamenii ar trebui sa plece acasa .... si mi-a zis ca "da, sigur, avem posturi destule la noi aici", deci vrajeala.

Interviu BI Developer

05.08.2018 Util (8)
Experienta neutra

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Interviu QA Tester

17.07.2018 Util (7)

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Miercuri, 25 Iul 2018

Multumim pentru feed-back insa cred ca ai gresit compania.
Nu dam teste de logica testerilor.
Aceste teste generale se aplica in general pentru pozitii de START IT (reconversie profesionala sau pozitii dedicate beginerilor).

In general pe testare exista o discutie pe experienta profesionala, o prezentare a proiectului/proiectelor pentru ca in general avem deschideri la mai multi clienti + o discutie cu un coleg tehnic in cazul in care pozitiile sunt pe proiectele interne. In cazul in care pozitiile sunt pe proiecte la Client exista o validare tehnica cu clientul.

Gandeste-te mai bine unde ai primit test de logica, la noi sigur nu.

Multumim,
Simona

Interviu Programator Junior .NET

22.06.2018 Util (6)
Experienta neutra

Am refuzat oferta
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Octombrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Dinu Simona - Reprezentant oficial
Luni, 09 Iul 2018
Multumim pentru review. Din 2016 lucrurile s-au mai schimbat.
Salariile sunt aliniate la piata, raportat cu nivelul de experienta si cunostintele tehnice.
Legat de proiectele in aria de consultanta, mentionez ca alocarea la un anumit Client se face in functie de mai multe criterii, unul din ele fiind compatibilitatea cu locatia. De asemenea in general se lucreaza pe proiecte de durata lunga, astfel ca nu schimbi un anumit sediu in mod frecvent. Mult succes!

Interviu IT Support

20.06.2018 Util (8)

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Martie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 saptamani.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?

Sunt unii oameni super faini...
Internship
Am invatat foarte multe din portofoliul bancar si mi-am inbunatatit abilitatile de comunicare
Key account manager
Posibilitatea de învățare și dezvoltare personală.
Manager productie
Sef departament marfuri ...