Vauban

Nu

Interviu QA Tester

19.11.2018 Util (7)

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Octombrie 2018, in Bucuresti.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?
Am fost contactat de ei, mi-au vazut profilul pe LinkedIn si m-au sunat.
Initial nu imi cautam de munca, dar am zis sa incerc ca nu am nimic de pierdut. M-a contactat o fata de la HR cu care am stabilit sa avem interviul prin Telefon. (aici mi s-a zis ca o sa ma contacteze o colega de a ei peste 2 zile)

M-am invoit de la munca, am mers acasa, ca sa fie liniste si pace si sa pot avea interviul. Pana la urma, m-a contactat un baiat, a zis ca e Project Manager si am avut interviul cu el. De aici au inceput bubele, m-a sunat cu aproape 30 de minute intarziere si in plus, era la volan si nu il auzeam prea bine. (tot interviul, el a fost la volan si mergea undeva, probabil acasa).
Also, ca sa fie cireasa de pe tort, prima intrebare pe care mi-a adresat-o a fost: "ce te-a motivat sa aplici la noi?" Avand in vedere ca nu am aplicat la ei :) (deja stiam cat de important era interviul asta pentru el)

Mi-a prezentat compania si clientii lor si modul de lucru. Echipe de development cu testare integrata (ex: echipa de 10 oameni, cu 7 developers, 1 lead, 2 QA testers)

La finalul interviului, m-a intrebat de salariu si unde prefer sa lucrez, ca dupa aceea sa aflu ca nu tine de el, tine de clientul lor. A ramas sa revina cu un telefon si sa stabilim un al 2-lea interviu cu clientul. Telefonul ala nu a mai venit niciodata.

Cel mai probabil i-am cerut prea multi bani, stiu deja ce workload are QA-ul intr-o echipa in care sunt doar 2 testeri si restul developeri asa ca nu e 'entry level'. Also, cel mai probabil l-a deranjat faptul ca i-am zis ca nu vrea sa avansez pe development.

Intrebari si teste la interviu
Intrebari generice:
- Unde ai mai lucrat
- Povesteste-mi despre tine
- Cu ce ai lucrat
- Ai avut vreodata un conflict cu un coleg de munca
- Care este salariul la care te-ai gandit

Sfat pentru alti candidati
Daca sunteti pentru QA , nu aplicati aici.
Singura sanse pe care o ai ca QA aici, e sa treci pe development. Nu ai sanse sa avansezi sau sa continui pe QA pe o structura ca a lor, mereu o sa fie de munca, mereu o sa ai treaba si niciodata nu o sa poti sa iti inveti lucruri noi pe QA.

Luni, 10 Dec 2018

Multumesc pentru feed-back. Insa descrierea ta nu seamna cu organizarea din VAUBAN.
In primul rand in zona de proiecte interne nu cautam QA de ceva timp.
Probabil te-a contactat cineva pentru pozitille externe insa avem cateva colege in charge de aceste roluri. In general inainte de a fi prezentati la un anumit Client, exista discutii face to face sau macar pe skype. Legat de zona de evolutie profesionala nu se aplica ce spui tu in Vauban. Nu ne dorim persoane care sa schimbe catre dezvoltare, ba din contra, ne dorim persoane care sa aprofundeze.
In egala masura avem consultanti care vor sa evolueze in timp pe diverse roluri: BA, automation, Scrum Master etc.
Deci descrierea ta nu prea se potriveste cu situatiile intalnite in Vauban.
Avem foarte multi QA implicati in proiecte care te pot contrazice.

Multumesc,
Simona

Interviu Software Support Analyst

20.08.2018 Util (10)

Raspuns primit
Am fost la interviu in Ianuarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 5 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Interviu BI Developer

05.08.2018 Util (8)
Experienta neutra

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Interviu QA Tester

17.07.2018 Util (7)

Niciun raspuns
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Miercuri, 25 Iul 2018

Multumim pentru feed-back insa cred ca ai gresit compania.
Nu dam teste de logica testerilor.
Aceste teste generale se aplica in general pentru pozitii de START IT (reconversie profesionala sau pozitii dedicate beginerilor).

In general pe testare exista o discutie pe experienta profesionala, o prezentare a proiectului/proiectelor pentru ca in general avem deschideri la mai multi clienti + o discutie cu un coleg tehnic in cazul in care pozitiile sunt pe proiectele interne. In cazul in care pozitiile sunt pe proiecte la Client exista o validare tehnica cu clientul.

Gandeste-te mai bine unde ai primit test de logica, la noi sigur nu.

Multumim,
Simona

Interviu Programator Junior .NET

22.06.2018 Util (6)
Experienta neutra

Am refuzat oferta
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Octombrie 2016, in Bucuresti.
Dificultate interviu: Mediu.

Luni, 09 Iul 2018
Multumim pentru review. Din 2016 lucrurile s-au mai schimbat.
Salariile sunt aliniate la piata, raportat cu nivelul de experienta si cunostintele tehnice.
Legat de proiectele in aria de consultanta, mentionez ca alocarea la un anumit Client se face in functie de mai multe criterii, unul din ele fiind compatibilitatea cu locatia. De asemenea in general se lucreaza pe proiecte de durata lunga, astfel ca nu schimbi un anumit sediu in mod frecvent. Mult succes!
Call Center Department
Colegii sunt de treaba.
Colaborativi, intelegatori
colegi oksalariul de intrare bunmunca interesanta
Manager
Sales Operations