LSEG (London Stock Exchange Group) Romania LSEG (London Stock Exchange Group) Romania
LSEG (London Stock Exchange Group) Romania

LSEG (London Stock Exchange Group) Romania

O zi în cadrul London Stock Exchange Group - Lavinia Mihalașcu

13.04.2020

O zi în cadrul London Stock Exchange Group

De Lavinia Mihalașcu

Bună! Numele meu este Lavinia Mihalașcu şi sunt Network Project Engineer în cadrul echipei de Infrastructură din London Stock Exchange Group România.

Cu o experienţă de 10 ani în networking, abilităţile mele profesionale m-au condus la această oportunitate profesională care poate părea uşoară din exterior, având în vedere experienţa acumulată până acum, însă care nu încetează să mă uimească pe zi ce trece.

Provin dintr-o familie de profesori, economiști și niciun inginer. Credeam despre mine că nu am niciun talent special, ceea ce m-a făcut să realizez că voi avea succes din punct de vedere profesional doar prin multă muncă.

Cea mai recentă și importantă reușită a mea este distincția de Juniper Datacenter Expert primit în iunie anul trecut, în urma unui examen greu de 8 ore, pentru care este nevoie de alocarea multor ore de studiu, experiență și focus.

Unul dintre motivele care mă face să apreciez LSEG este că nicio zi nu este la fel. O zi implică cercetarea modelului existent de reţea, pregătirea modificărilor de configurare, lucrul la documentele de design, gândirea şi regândirea posibilelor îmbunătăţiri, învăţarea continuă şi schimbul de cunoştinţe cu colegii mei.

De asemenea, îmi place să interacţionez pe cât posibil cu colegii mei (fie local, fie la distanţă), pentru că îmi aduce un iz de familiaritate care mă ajută în abordarea profesională şi pentru că zilele de luni par mai uşoare.

La LSEG apreciez că mi s-a oferit posibilitatea de a-mi exprima ideile, că sunt tratată ca un profesionist într-un domeniu dominat de bărbaţi, că este un mediu flexibil şi nu mă simt constrânsă, plus sprijinul pe care l-am primit când mi-am propus propriul plan de carieră.

Pentru cei interesaţi de departamentul meu şi potriviţi pentru o astfel de poziţie, este nevoie de un background în networking şi vendors ca Cisco, Juniper, Fortinet, Arista, F5 - atât teoretic, cât şi practic, abilităţi de scripting (Python, Ansible) şi de preferat nişte abilităţi de design.

Vorbind despre abilităţile necesare în domeniul meu, mi-am adus aminte de un proiect anume şi cel mai dificil de până acum. Proiectul a implicat trecerea unui sediu din SUA la noile standarde, iar întregul proces a durat 23 de ore continue şi 33 de ore per total, iar pentru o astfel de sarcină ai nevoie de concentrare, dăruire şi multă răbdare pentru a putea livra un produs bun la sfârşitul zilei.

În prezent, alături de echipa mea, sunt implicată în extinderea biroului LSEG din Bucureşti şi mă bucur să văd rezultatele muncii mele şi că noii colegi vor beneficia de acest lucru pe viitor.

În încheiere, punctez că LSEG caută în permanenţă oameni calificaţi şi pasionaţi de noile tehnologii şi auto-dezvoltare, care sunt dedicaţi şi proactivi și, nu in ultimul rand, apreciem răbdarea şi autodisciplina ca valori principale în cultura noastră.

Pentru mai multe informații despre LSEG în România și despre oportunitățile disponibile click aici.

London Stock Exchange Group este o companie cu o vastă experiență internațională, eterogenă, ce stă la baza comunității financiare mondiale, oferind servicii de infrastructură hardware, dar și software piețelor de capital.

În mai 2018, am stabilit centrul R&D din București ca fiind unul de excelență, de cercetare și dezvoltare (R&D) unde lucrăm cu tehnologii de vârf.

Hub-ul local îţi oferă oportunitatea de a lucra cu echipe globale și de a te implica direct în designul și implementarea de proiecte inovatoare.

Îți poți începe cariera susţinut de programe de training personalizate și te vei implica în proiecte pentru dezvoltarea skill-urilor, prin colaborarea cu profesioniști și experţi în domenii de interes, prin implicarea directă în programe de CSR sau prin colaborarea cu ONG-uri.

Suntem mândri să ne luăm angajamentul de a asigura o cultură prietenoasă, bazată pe diversitate și incluziune, ce are la centru inovația și creativitatea