Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Ești diferit, dar ai multe de oferit? La Kaufland, avem un loc special pentru tine în echipa noastră

18.05.2021

Cuvinte precum incluziune și diversitate devin din ce în ce mai folosite în diverse discursuri. Ce mai înseamnă ele cu adevărat astăzi? Pentru Kaufland reprezintă o stare de fapt. Ne place să credem că suntem diferiți, dar egali și împreună mai puternici.

Când vorbim despre Kaufland, vorbim despre mai mult de 100 de naționalități diferite, oportunități egale indiferent de sex, religie sau locul de unde provenim. Am creat, așadar, o familie la locul de muncă, în care ne sprijinim unii pe alții, creștem împreună și devenim cea mai bună variantă a noastră, atât individual cât și colectiv.

În România, mai bine de 850.000 de persoane sunt înregistrate ca fiind afectate de dizabilități, în diferite grade, cu toate că cifra reală este probabil mai mare. Din păcate, majoritatea covârșitoare a acestora nu reușește să se integreze social și profesional în comunitate, ceea ce duce la efecte negative asupra calității vieții și a dezvoltării lor.

Din dorința de a fi schimbarea pe care vrem să o vedem în societate, am creat o serie de proiecte sociale precum A.C.C.E.S. sau Accesibility Hackathon, ca un răspuns la nevoile pe care le-am sesizat de-a lungul timpului privind integrarea persoanelor cu dizabilități pe piața muncii. Fiecare aptitudine este valoroasă și fiecare persoană își poate dezvolta potențialul indiferent de dezavantajele fizice cu care se confruntă.

Cezarina Ispas este angajată la Kaufland și o puteți întâlni la una dintre casele special amenajate pentru persoane în scaun rulant, din București. Ea spune că „trebuie să fim văzuți ca niște oameni normali, sănătoși, cu toate că foarte multă lume ne marginalizează, pentru dizabilitatea noastră.” Aceasta completează, afirmând că „ Un serviciu te face mai puternic. Te face să devii puternic și independent. Eu vreau să fiu independentă.

Așadar, oamenii precum Cezarina au nevoie de angajatori care să le ofere o șansă. Asemenea ei, dacă te regăsești într-un context asemănător sau știi pe cineva care vrea să aibă parte de o viață cât mai independentă, trimite-l sau trimite-o la noi.

Diversitatea înseamnă unitate și grijă pentru viitor. Abia așteptăm să te cunoaștem și să te primim în echipa noastră!