Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Femei care schimbă industria de retail

16.06.2021

Când spui Kaufland, spui, în primul rând, diversitate. Nu există niciun dubiu în această privință. Diversitatea ne duce mai departe și ne face mai puternici și mai uniți. În domeniul conducerii, avem un echilibru bine definit. Jumătate dintre pozițiile noastre de conducere le aparțin directorilor de sex feminin.

Îți prezentăm, în continuare, poveștile colegelor noastre care, prin munca lor, au dovedit că sunt lideri valoroși care contribuie, zi de zi, la succesul Kaufland.

Schimbarea înseamnă dedicare - Estera Anghelescu

Estera Anghelescu este colega noastră de mai bine 16 ani, iar, în prezent, ocupă funcția de Director Recruting & Employer Branding. Din momentul în care s-a alăturat echipei, pasiunea și dorința de auto-depășire au condus-o mereu către nivelul următor - de la asistent al directorului financiar până la poziția pe care o ocupă cu succes în prezent.

Un moment de care Estera își amintește de fiecare dată când vorbește despre perseverență, se referă la deschiderea primului magazin din București, Colentina. Depășiți de nivelul ridicat al vânzărilor care au epuizat rapid stocurile, Estera, alături de managerii din Germania și de echipă, au lucrat neîntrerupt pentru rezolvarea situației de criză. Nici pandemia nu a reprezentat o piedică pentru colega noastră. Cu o capacitate de adaptare extraordinară, acesta s-a mobilizat rapid și a intervenit cu soluții concrete.

Estera mărturisește că „La Kaufland, am descoperit ce este potrivit pentru mine și misiunea mea este ca fiecare nou coleg să își găsească locul aici și să se simtă parte din familia noastră.”.

Schimbarea înseamnă grijă pentru cei de lângă noi - Katharina Scheidereiter

Katharina Scheidereiter, CSR Manager, a demonstrat prin proiectele sale ce impact puternic putem avea în societate. Și dacă anul 2020 a fost plin de situații neașteptate, Katharina, alături de colegii noștri, a reușit cel mai important proiect: acela de a ajuta. De la donații de alimente și contribuții la fonduri de urgență pentru spitale, până la programe pe termen lung, precum proiectul Grădinescu, ce constă în prima rețea de grădini urbane comunitare și prima fermă de agricultură regenerativă din România sau Acționăm pentru Ape! – A.P.A, programul ecologic multi-anual, care se desfășoară la nivel național și până la demersuri pentru deschiderea primei Cantine Sociale.

Katharina crede că dorința completată de pasiune și implicare sunt trăsăturile care fac diferența într-o astfel de meserie și că doar așa tinerii pot face față cu succes unui job similar.

Schimbarea înseamnă diferențe - Oana Lungu

Povestea femeilor de succes continuă cu Oana Lungu, Director Achiziții Food, care, în ciuda profesiei de arhitect, a ales să performeze în acest domeniu solicitant – cel al retailului. Rezultatele excelente obținute s-au datorat unui mix de informații, analize, predicții și viziune, care construiesc profilul unui om corect și dornic să fie mereu mai bun. Oana este motivul pentru care produsele ajung la raft printr-o operație logică și întotdeauna bine pusă la punct.

Schimbarea înseamnă adaptare - Alina Golopența

Succesul înseamnă să găsești oportunitățile care se ascund printre provocări, este de părere colega noastră, Alina Golopența, Director Marketing, care s-a mobilizat rapid și a arătat că echipa Kaufland este pregătită pentru orice. De asemenea, pentru Alina, ca om de marketing, este foarte important să nu piardă niciodată din vedere imaginea de ansamblu și să nu uite că implicarea face diferența.

Colegele noastre reprezintă exemple de femei puternice și dedicate meseriei pe care și-au ales-o, fiind totodată o sursă de inspirație pentru cei din jur. Rolul acestora, la fel ca fiecare rol din cadrul Kaufland, este esențial. Dacă și tu ești în căutarea unui rol esențial pe care să îl joci așa cum știi mai bine, intră pe cariere.kaufland.ro și depune-ți candidatura.