Kaufland Romania Kaufland Romania
Kaufland Romania

Kaufland Romania

Kaufland ocupă poziția de „Angajator de Top” și în 2024 și este certificat la nivel internațional

18.01.2024

Anul 2024 a început cu vești bune pentru echipa Kaufland. Organizația independentă, Top Employers Institute din Olanda, ne-a desemnat „Angajator de Top” și în 2024, pentru a noua oară în România, a patra în Moldova și a șasea în Europa. Această distincție este rezultatul inițiativelor companiei de a crea o cultură organizațională bazată pe respect, colaborare, și diversitate.

Distincția Top Employer 2024 subliniază angajamentul nostru față de echipă, recunoașterea metodelor noastre inovatoare și dedicarea față de excelența în managementul resurselor umane. Continuăm să investim în dezvoltarea colegilor noștri, oferind un mediu de lucru care stimulează creșterea, încrederea și colaborarea. Această certificare confirmă eforturile noastre de a menține un standard înalt în industrie și de a oferi angajaților noștri mediul propice pentru dezvoltarea lor profesională, dar și personală.”, a declarat Estera Anghelescu, Director de Recrutare și Employer Branding, Kaufland România & Moldova.

Certificarea a fost obținută în urma unei analize complexe a condițiilor de muncă, a mediului și a culturii organizaționale, a activității departamentului de HR, a oportunităților de formare și dezvoltare în cadrul companiei, precum și a beneficiilor pe care le oferă retailerul.

La Kaufland, oricine își poate găsi rolul potrivit, indiferent de mediul social, de orientarea religioasă sau cea sexuală, de origine, sex sau vârstă. Prin programe de școlarizare pentru angajați, joburi adaptate persoanelor cu dizabilități prin programul Kaufland A.C.C.E.S. sau programe pentru tinerii la începutul carierei (Kaufland Internship Experience, Kaufland Trainee Program, Kaufland Talent Program) compania se diferențiază pe piața muncii prin încurajarea unui mediu de lucru divers, în care fiecare coleg este respectat și valorizat.

Un alt aspect care i-a adus companiei titlul de Angajator de Top și în 2024 este preocuparea pe care o dovedește pentru echilibrul dintre viața personală și cea profesională. Pe lângă posibilitatea de a opta pentru un program part-time de 2, 4, 6 ore sau unul full-time, retailerul le oferă colegilor din sediul central opțiunea de a veni cu cei mici la job.

În același timp, Kaufland oferă zile libere suplimentare pentru concediul de odihnă și evenimentele importante din viața angajaților, precum și oportunitatea unui concediu sabatic, în funcție de vechimea în companie.

Acestea sunt doar câteva dintre aspectele care au contribuit la obținerea certificării din partea Top Employers Institute și care continuă să poziționeze Kaufland printre liderii din industrie.

Ești la începutul drumului profesional sau cauți noi provocări? Accesează cariere.kaufland.ro pentru a descoperi oportunitățile disponibile. Alătură-te unei echipe unde meritele sunt recunoscute și apreciate, iar fiecare membru contribuie la succesul companiei.