AEM DEVELOPER

AEM DEVELOPER
20 zile
Ușor
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

Cea mai penibila si neprofesionala experienta de recrutare.

Am fost contactat de o anume Anamaria care cred ca este cea mai incompetenta si neserioasa persoana de HR pe care eu am intalnit-o in peste 10 ani de cand lucrez ca developer.

Am avut primul interviu de cunoastere si apoi a ramas ca ea sa revina in scurt timp cu niste intervale orare pentru interviul tehnic. A revenit dupa 8 zile...In astea 8 zile i-am lasat un mesaj pe care l-a ignorat cum ulterior am aflat ca procedeaza in general.

Cand a revenit intr-un final am fost intelegator si prompt in programarea interviului tehnic cat mai repede.
Interviul tehnic in sine a fost cam old school. Fata care mi-a pus intrebarile tehnice dupa parerea mea nu era pregatita pentru interviu, repeta intrebarile, sarea de la o idee la alta, avea probleme in a formula intrebarile/ideile pe inteles. Chiar si asa eram optimist ca totul a fost ok.

Dupa 2 zile de liniste ma contacteaza alta firma sa ma intrebe de salariul dorit pt aceasta pozitie. Ciudat dar am zis ca au ei cine stie ce aranjamente. I-am mentionat acelei persoane cat si ulterior Anamariei ca in range-ul salarial stabilit de 3PillarGlobal pentru aceasta pozitie care era de 11.000 - 17.000 RON eu cred ca ma situez prin partea de top datorita experientei mele. Insa i-am mai zis si ca doresc sa aflu rezultatul evaluarii lor si la ce suma de bani din acel range s-au gandit ei ca as merita si ca sunt optimist ca vom gasi o cale de mijloc daca e nevoie.

Doua zile au trecut de la discutia despre bani si 4 zile de la interviul tehnic si nici un semn de la Anamaria. Revin catre ea cu un mesaj in care o rugam sa-mi dea un status. Nici un raspuns, ignore total.

Mai trec 4 zile, deja se facusera 6 zile de cand am vorbit despre salariu si 8 zile de la interviul tehnic si dandu-mi seama oarecum cu cine am de-a face nu mai trimit nici un mesaj Anamariei ci acelei terte parti implicata in proces. Persoana respectiva imi raspunde ca a discutat cu cei de la 3Pillar (ei i-au raspuns, timpul ei conta, al meu nu aparent) si ca nu au luat inca o decizie :)))....dupa 8 zile.

Mai astept o zi si ii dau email Anamariei sa-i bat obrazul...intr-un mod elegant. Ii explic in mare ca suntem intr-un mediu profesional si ca nu e ok sa nu le mai raspunzi candidatilor, mai ales cand esti intr-un stadiu avansat al procesului de recrutare, ca am bagat timp si energie in chestia asta si ca merit un raspuns. Ii mai adaug si ca am specificat clar ca sunt dispus sa negociez salariul samd.

De data asta Anamaria mi-a raspuns cu un template penibil si pasiv-agresiv in care in mare incerca sa-mi spuna ca in urma evaluarii lor ma incadreaza la nivelul de mid si ca pe pozitia respectiva ei cauta doar seniori.
In primul rand nu m-ar deranja sa fiu facut mid-level de Google spre exemplu, in general etichetele de junior/mid/senior in software development sunt destul de discutabile si cum spuneam sunt si in functie de companie, dar ma deranjeaza si mi se pare ridicol sa fiu facut mid-level de o companie ca 3PillarGlobal de care nu a auzit nimeni si care are practici si oameni de recrutare la nivelul anului 2007.
In al doilea rand nu au specificat niciodata ca ar cauta seniori pe aceasta pozitie, ba chiar mi s-a spus clar ca nu se asteapta oricum sa gaseasca oameni care sa stie AEM Development la nivel expert si ca au pregatit un program de training pentru asta. Daca ar fi cautat doar seniori atunci nu mai aveau range-ul salarial atat de larg, ofereau 17.000 ron direct. Banuiala mea e ca range-ul salarial oricum era fals, sa te atraga, range-ul adevarat probabil era 11.000 - 13.000 ron in cel mai bun caz.

Sfatul meu e sa evitati 3PillarGlobal pentru ca daca te trateaza asa in procesul de recrutare cu minciuni si ghosting nesimtit e clar cum te trateaza cand esti angajat. Va mai si irositi timp mult si pretios cu ei.

Intrebări și teste la interviu

Intrebari de html/css, de accessibility, old school tech.
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns