Inginer Protectii

Experiență pozitivă Experience positive
Am refuzat oferta Offer refused
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviul este format din mai multe intrevederi. Prima dintre o discutie libera cu managerul de departament cel de care vei raspunde pe viitor, a doua intrevedere a fost un test tehnic si ultima intrevedere este cu managerul de departament , directorul general si un reprezent HR. In prima si ultima intrevedere a fost o discutie libera, cu intrebari generale de ce vrei sa pleci, ce salariu ai vrea, cum te vezi pe viitor, dar au fost si cateva intrebari despre anumite scenarii ca sa vada modul in care gandesti, gen situatii noi la care vei fi expus pe parcurs si modul in care o sa gestionezi situatia. In ultima interviu discutiile s-au purtat si in engleza deoarece lucreaza mult si colegi din afara tarii iar materialul de instruire este mai tot in engleza, deci se pune accent pe faptul ca poti purta o conversatie cat de cat lejera nu foarte tehnica.

Intrebări și teste la interviu

Interviul tehnic este o discutie libera purtata asupra unei scheme electrice monofilare in care trebuie sa recunosti echipamentele si sa spui cate lucruri despre acestea si modul in care functioneaza, mai trebuie sa recunosti simboluri specifice protectiilor si notatiile acestora fiecare cu semnificatie propie, totodata schemele de interblocaje. Partea scrisa este formata dintr-un test cu intrebari de fizica partea electrica (calculul unor curenti, tensiuni electromotoare, aplicarea legilor lui kirchhoff, calcul de element serie/paralel) si intrebari grila despre modul de functionare al protectiilor , in principiu elemente de baza
Experience positive Experiență pozitivă
Offer refused Am refuzat oferta