Injection moulding robots programmer

Injection moulding robots programmer
4 zile
Mediu
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviul initial a avut loc pe Teams impreuna cu reprezentantul HR si manager Departament Tehnic si a durat mai bine de o ora timp in care am discutat despre experienta mea in domeniu si mai apoi mi s-au prezentat compania si detaliile jobului.
A doua zi am si primit feedback pozitiv si am fost chemat la Brasov pentru o discutie fata in fata si prezentarea mai detaliata a companiei si liniilor de productie. Am acceptat si le-am spus ca in urmatoarea zi voi veni in Brasov,eu fiind din Iasi. Asa ca a2a zi la prima ora am pornit spre Brasov si dupa un drum de 6 ore am ajuns la sediul companiei unde timp de alte 2 ore jumatate mi s-au prezentat liniile de productie si am discutat diverse aspecte despre roboti si procesul de fabricatie(au aprox. 24 de roboti Kuka,Abb,Fanuc,etc.). In prima faza totul parea sa decurga spre un final favorabil insa in timpul acestei intalniri am observat o oarecare dezorganizare si anumite lipsuri in cadrul departamentului. De exemplu am intrebat daca au documentatie tehnica detaliata pentru utilaje si roboti si mi s-a raspuns ca stie mai bine programatorul care urmeaza sa plece din companie si pe care ar trebui sa il inlocuiesc. Apoi am intrebat daca au un standard pentru trasabilitatea erorilor ce apar in timpul productiei si care duc la intarzieri mari in special;raspunsul a fost ca nu au asa ceva. Un aspect care nu a fost iarasi in regula din punctul meu de vedere a fost faptul ca mi s-a zis ca ar trebui sa lucrez si pe linia de vopsire/lacuire cu toate ca pentru aceasta era angajat separat un inginer(care intre timp isi daduse demisia).
In concluzie aveau nevoie de 2 programatori de roboti, unul pentru vopsire/lacuire si altul pentru programare roboti injectare, si cu toate acestea mi s-a zis ca ar trebui sa ma ocup de ambele 'in principiu'.
In acest caz le-am zis ca ar trebui sa mai negociem salariul si beneficiile si ca daca primesc o oferta concreta si care sa ma multumeasca putem continua.
Unul din beneficii era un pachet de relocare insa de cate ori am intrebat despre ce este vorba HR-ul mi-a raspuns ca inca nu se stie ce reprezinta si ca voi fi informat ulterior daca e cazul.
Fiind Vineri mi s-a zis ca voi fi contactat Luni pentru ultimele detalii si pentru a primi o oferta. Nu am fost contactat Luni si abia pe finalul saptamanii am fost sunat de HR si mi s-a zis ca au gasit pe altcineva si ca motivul pentru care eu am fost respins a fost ca am pus prea multe intrebari, ca m-am plans ca aerul din interiorul halei ar fi toxic(il intrebasem pe manager daca la injectare se emana anumiti vapori toxici pentru ca imi tot venea sa tusesc)si ca am parut reticent.
Reticent nu cred ca am fost din moment ce am experienta si am pus atatea intrebari(la multe nu am primit raspuns clar) despre proces,roboti,fisa postului,etc. si mai ales ca am batut drumul pana la Brasov pe cheltuaiala si timpul meu.
In concluzie experienta acestui interviu nu a fost una prea placuta si am pierdut resurse si timp pretios. Ca sa nu mai zic ca dupa un drum de 6 ore cu masina cand am ajuns la sediul companiei si-au dat seama ca nu au o sala libera unde sa discutam cateva detalii inainte de a intra in fabrica si pur si simplu mi s-a zis sa stam 'afara la aer' sa discutam putin. Sa fiu intrebat daca as vrea o apa sau o cafea desigur ca iese din discutie,cu toate ca mi-ar fi prins bine dupa atata drum.
Per total impresia mea este ca se lucreaza cumva pompieristic,nu exista proceduri sau standarde interne clare si ca tot ce conteaza e sa mearga productia si atat.

Intrebări și teste la interviu

Am fost intrebat detalii tehnice despre roboti industriali si programarea lor. Ca si test eu tind sa cred ca a fost vizita mea in fabrica unde am fost intrebat diverse detalii despre roboti si programarea lor online,structura unui program,comunicatia cu plc, daca as sti sa reglez mecanic un gripper si sa il configurez,etc.
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns