Inspector directia Supraveghere, Serviciul Inspectie

Inspector directia Supraveghere, Serviciul Inspectie
1 zi
Mediu
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer

Cum a decurs interviul?

Nu a fost un interviu, a fost o testare pentru verificarea cunostintelor de specialitate. Aceasta testare a constat in 10 intrebari grila (3 puncte), 2 subiecte de sinteza (3 +1 puncte) si partea de engleza: 16 grile si o traducere din engleza in romana (3 puncte). Pentru a trece la etapa urmatoare trebuie acumulate minim 7 puncte din 10.

Intrebări și teste la interviu

Partea mai putin buna a fost ca cele 2 subiecte de sinteza nu se regaseau in bibliografia comunicata pe site. Le-am semnalat problema, le-am trimis inclusiv ghidul din care au fost extrase cele doua subiecte de sinteza, cerinta unuia dintre subiecte fiind partial copiata din respectivul ghid. Am primit un raspuns ambiguu in care mi se spunea ca cele doua subiecte la care ma refer se regasesc si in bibliografia de pe site (nu as vrea sa intru in detalii tehnice ca sa nu plictisesc, dar pentru cine e interesat de subiect, pot dezvolta si proba cele enuntate). Cum era de asteptat, nu am obtinut minimul de puncte pentru a merge mai departe, i-am rugat sa imi spuna care sunt pasii de urmat pentru a depune contestatie. Raspunsul lor a fost ca rezultatele probelor de selectie pentru procesele de recrutare organizate nu pot fi contestate de candidati, si cu asta basta. Mi se pare o totala lipsa de transparenta ce se intampla acolo, mai ales ca din cele 4 posturi scoase la concurs, eu am fost singurul aplicant care se califica. Am intrebat inclusiv daca se reia concursul avand in vedere slaba participare si au zis ca nu e obligatoriu; acum stau si ma intreb: au sau nu au nevoie de oameni?
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită