Interviu Senior Data Engineer

Experiență negativă Experience negative
Am refuzat oferta Offer refused
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviu telefonic cu hr 30 de minute. Apoi Interviu de o ora tehnic cu 2 oameni, 1 developer si un manager/team lead. De la inceput mi s-a parut umpic dubios abordarea lor. Intrebarile tehnice au fost puse doar de developer care era main pe Java. Eu sunt de profesie pe Python (5yr+). Efectiv incepea orice intrebare cu "Nu stiu cum e in python...", "dar poti sa-mi spui ce sunt modificatorii de acess in Java"?. Si efectiv asa a decurs tot interviul, cu intrebari complet basic de programare pe care i le-am raspuns fara probleme, doar ca unele erau specifice pe java.
Intrebari: diferenta intre array si lista, principii oop, design patterns. Lucruri super basic si fara nicio treaba cu rolul curent, erau intrebari de le primesti la internship. La final dupa ce am pus si eu cateva intrebari, developer-ul a mai avut o intrebare ca si cireasa de pe tort. "AM inteles ca esti pe python, dar ai fi de acord sa lucrezi si in alt limbaj de programare?". Overall, o experienta dezastroasa, dezorganizata, si fara sens. Daca in job description scrie python or java, iar in resume-ul vezi ca am exeprienta in python, de ce ai pune pe cineva sa puna intrebari de Java. Si macar de erau relevante pentru rol..

A doua zi ma suna persoana de la hr, caruia i-am povestit cele de mai sus si a zis ca lor le a placut cum am raspuns dar ma pun pe o pozitie de mid si ar oferi undeva la 2000eur :) . O pierdere completa de timp si facut nervi degeaba.

Intrebări și teste la interviu

-Servicii AWS: S3, Kafka, EMR, SNS, SQS
- Intrebari optimizare SQL