Java middle developer

Java middle developer
10 zile
Dificil
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Cerintele jobului erau in felul urmator: 2+ ani de experienta pe Java, good knowledge pentru Spring, agile, git, design patterns
La interviu s-au prezentat 2 fete care au pus intrebari ad-hoc despre toate subiectele mentionate fara sa aiba o structura a interviului, intrebarile fiind menite sa fie tricky. Au fost intrebari de genul "dar daca facem o clasa sa mosteneasca si a 2a clasa abstracta ce se intampla?" desi am spus ca o clasa poate mosteni o singura clasa abtracta...intrebari cu menirea de a incurca pe tot parcursul interviului. Apoi iar intrebari "ce se intampla daca adaugam un field in interfata de care am discutat prima data".
Dupa ce discutam despre baze de date si altele, spre sfarsitul intreviului, mi se spune "mai am o intrebare: care sunt constrangerile pentru o baza de date nonsql?" desi raspunsesem corect la intrebarile pentru db. In rest, intrebau una peste alta tot ce le traznea prin cap...una intreba de design patterns care mi-a raspuns cu "aha ok" dupa ce a vazut ca stiu si cealalta m-a intrebat ''cum ai rezolva problema X cu streams?" si apoi "dar daca numerele sunt cu 3 cifre pare?". Timpul pentru intreviu era de 1h si 30 de min, dar a fost depasit fara nicio treaba..
Feedbackul a fost ca ei cauta o persoana "mai spre senior" si ca intrebarile nu au avut scopul de a incurca desi eu nu i-am mentionat persoanei de la HR despre faptul acesta, dar am spus ca interviul a fost pentru senior, nu pentru middle de 2+ ani experienta :) Nu am vrut sa prelungesc mai mult discutia cu HR deoarece nu consider ca merita si mai mult din timpul meu...consider ca daca stiau ce anume voiau, atunci puteau contacta persoane cu 7-10 ani de experienta pentru acest "job".
Opinia mea este ca ei nu cauta niciun java developer pentru ca nu au fost in stare sa povesteasca despre proiect sau care sunt responabilitatile pentru acest rol.

Intrebări și teste la interviu

Baze de date - diferente sql & non-sql
Java - streams, interfete si clase abstracte
Multithreading, concurency , threads
Design patterns
AWS, microservicii, docker
Testing - junit, mokito, cucumber
Engleza: descrie o situatie dificila la ultimul job
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit