Java Software-Entwickler

Java Software-Entwickler
2 luni
Ușor
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Primul interviu a fost cu HR care mi-a prezentat un intreg power point despre firma si a durat 1h, asta dupa ce aplicasem in urma cu 2 saptamani.
La distanta de alte 2 saptamani am fost sunata pentru un interviu tehnic unde au participat un arhitect din Turcia si un roman stabilit in Germania care era Discipline Manager (DM) sau asa ceva. Romanul a tinut sa imi prezinte din nou firma timp de 20 de minute si pe el ca fiind fost developer, people manager si alte functii extraordinare, cat de grozav este sa lucrezi la aceasta firma si ca sunt in cautare de 35 de developeri. Apoi, m-a intrebat de experienta mea si m-a rugat sa vb despre hobby-urile mele in germana. Intrebarile tehnice mi-au fost puse de catre arhitect si au fost despre oop, java - static/final, abstract & interfaces, baze de date - diferente intre no-sql& sql db, spring annotations (Trasactional, Value), hibernate basic questions, long sequence string problem (doar verbal, nu code session), duplicates characters related to stream. Au durat cam 40 de minute intrebarile arhitectului pe care l-am inteles destul de greu datorita englezei precare("hau is spring depandanci?"). Restul timpului a fost pentru intrebarile mele, per total 1h 30 min. Am intrebat pentru ce proiect as lucra, despre ce este vorba si mi-a raspuns DM-ul pe langa subiect, absolut nimic concret, dar subliniind cat de minunat ar fi orice proiect.
Dupa o saptamana, am avut si interviul final doar cu DM-ul care nu mi-a prezentat nicio oferta, ci doar a insistat asupra motivului pentru care eu as pleca de la locul de munca actual plus alte prostii despre cum as dori sa fie noul loc de munca.. alta 1h pierduta. Mi-a spus ca am un feedback foarte bun de la arhitect si ca doar pe partea de spring as avea de imbunatatit. Mi-a atras atentia ca trebuie sa invat mai bine germana, ca trebuie sa ajung cat mai repede senior (eu avand 4 ani de exp) si ca se va uita dupa un proiect potrivit pentru mine (lucru pe care il putea face inainte de al 3lea interviu).

In final, dupa doar 2 zile m-a sunat HR sa imi spuna ca nu vom colabora si ca motivul ar fi ca au ales alt candidat...destul de greu mi-a comunicat asta, ca si cum altceva nu avea ce sa spuna..
Pe linkedin am observat in urmatoarea zi ca au publicat vreo 10-20 de pozitii in fiecare locatie din Germania.

Intrebări și teste la interviu

oop, java - static/final, abstract & interfaces, baze de date - diferente intre no-sql& sql db, spring annotations (Trasactional, Value), spring bean, hibernate basic questions, long sequence string problem (doar verbal, nu code session), duplicates characters related to stream
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit