Junior consultant (Business Advisory)

BDO Romania

Bucuresti
Junior consultant (Business Advisory)
1 săptămână
Ușor
Experiență neutră Experience neutral
Nici o ofertă primită No offer
Răspuns primit Feedback received

Cum a decurs interviul?

Interviul propriu-zis cu HR a decurs super. Persoana de la HR din Iasi cu care am dat interviul este minunata. Interviul a decurs mai mult ca o discutie amicala foarte interesanta.
Echipa a fost prezentata foarte frumos si se punea mare accent pe oameni.
Toate bune si frumoase pana cand am ajuns la oferta salariala posibila. 2700 lei net + alte beneficii. Asta pentru Bucuresti. Mi se pare un salariu imposibil de trait in Bucuresti, chiar daca ai 660 tichete de masa si alte beneficii precum abonament la sala.
Am vrut sa vad daca BDO chiar nu isi permite salarii mari asa ca am comparat profitul per angajat cu alte 3 departamente de business advisory din BIG4. Si am facut-o nu pe 1 an, dar pentru 5 ani. Asa ca avem o medie de profit de 38000 ron/an/angajat la PwC Management consultants, 26300 ron/an/angajat la Deloitte Consultanta SRL, 36200 ron/an/angajat la KPMG advisory. Profitul mediu pe 5 ani per angajat per an la BDO Business Advisory SRL este de 70000 lei. Aproape triplu fata de un BIG4.
La asa cifre, deja mi se pare rea vointa si egoism din partea managementului, ca sa nu spunem ca arata a exploatare pe fata.
Oricat de frumos si bun ar fi mediul de lucru, nu te poti folosi de acest lucru pentru a oferi salarii cu mult sub media pietei. Am oferit acestea comparatie in speranta ca nu va mai accepta nimeni sa lucreze la multinationale cu pretentii care ofera salarii mai mici ca unui casier la LIDL.
Dupa ce am facut aceasta comparatie, nu am dorit sa mergem mai departe in cadrul procesului de recrutare.
Pacat de oamenii capabili si valorosi din firma precum cea de la HR cu care am dat interviul, mi-as fi dorit sa lucrez alaturi de ei. Dar in acelasi timp mi-ar fi placut sa si pot sa traiesc cu asa salariu.

Intrebări și teste la interviu

Intrebari generale despre educatie, viitor profesional, experienta etc. Dar si intrebari simple de contablitate. Urmatorul pas ar fi fost un examen de contabilitate de o ora la ei la firma si apoi interviul cu un partener.
Experience neutral Experiență neutră
No offer Nici o ofertă primită
Feedback received Răspuns primit