Junior Go Developer

Junior Go Developer
1 zi
Dificil
Experiență neutră Experience neutral
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

Eu am aplicat pe un post de ETL/DHW la ei care pe linkedin era trecut la entry-lvl. Dupa ceva timp ma suna o tipa de la HR sa imi spuna ca de fapt pozitia e mid-senior, dar daca vreau pot sa intervievez pe o alta pozitie de junior - Go Developer. Zic bine probabil nu cauta cerinte prea mari caci stia din cv eu am experienta in ETL/DHW.

Interviul tehnic a fost frumos. Am primit intrebari din toate domeniile posibile de la OOP,Linux, multithreading,retelistica,concurrency si Python. Dupa o ora de intrebari teoretice si practice in care iti scremi mintea sa iti aduci aminte ce si cum vine si timpul pt o rezolvarea unei probleme in ce limbaj doream. Nu am reusit sa o mai fac, nu era grea dar sincer ti se duce cheful dupa o ora de intrebari specifice si teoretice. Mi s a mai acordat timp sa rezolv dar nu am mai vrut. Partea cea mai trista ca e ca celui care m a intervievat a inceput sa ii se auda boxa cand se uita la clipuri probabil cu copiii lui si maica-sa. Super ne-profesionalist si de prost gust.

Concluzia : HR cam slabut si faptul ca nu prezinta concret experienta dorita pe bune a postului lasa de dorit. Ce voiau ei e de fapt un mid level pe salariu de Junior.

Pai cu cunostiintele alea pe care le voiau ei in vest nu esti junior. Am prieteni care au inceput ca Junior in Vest si au primit mentorat pt a se dezvolta la salarii intre 2k-3k Euro. La luxoft ca junior trebuie sa fii doctor si iti da 1k Euro.
Exista si la noi companii care se respecta si investesc in angajati ( vezi ING Tech, Microsoft, P&G etc.), dar pare-se ca la Luxoft vii cand deja esti doxa de experienta pe post de Junior.

Intrebări și teste la interviu

OOP- intrebari teoretice mai degraba. Vezi top 50 interview questions oop.

Linux- iti da un set mare de comenzi sa le identifici.

Multithreading + concurrency - diferente dintre ele
Putina retelistica

O problema cu dictionare in Python: ai un dict cu evenimente/procese. Una dintre chei(primul proces) are un array care e gol. Toate celelalte chei( care sunt celelalte procesele) se pot efectua daca valorile lor din array (care sunt procesele procedente, adica key-le precedente) au fost deja efectuale; tu trebuie sa ai un output cu ele deja ordonate dupa intamplarea evenimentelor.
un exemplu de output dorit -dictionarul e neordonat initial:
d ={
suna=[],
doctor=[],
candidat=["suna"],
interviewer=["suna"],
aiInterviu=["candidat", "interviewer"],
ieiInterviu =["aiInterviu","doctor"],
}

doar ca nu avea 2 elemente intializate cu 0, asta am pus-o la misto (pt un exemplu real scoate doctor)
Experience neutral Experiență neutră
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns