Junior Linux Sys Admin

Junior Linux Sys Admin
1 zi
Dificil
Experiență negativă Experience negative
Nici o ofertă primită No offer
Niciun răspuns No feedback received

Cum a decurs interviul?

O sa incep prin a spune ca nivelul meu de cunostiinte pe Linux este unul basic, iar participarea mea la interviu a fost in primul rand pentru a-mi confirma nivelul, asadar am luat in considerare si posibilitatea de a fi sub cerintele postului.
Spun acestea tocmai pentru ca Net-Connect sa nu se simta cumva lejata de comentariul meu.

Dar, pe mine m-a dezamagit cum a decurs interviul:
-ajuns la locatie, sunt preluat de o fata (nu s-a prezentat, doar mi-a zis ca nu e persoana cu care am vb si stabilit interviul, nici nu cred ca avea pregatire in HR), destul de aroganta si plictisita, dar cu atitudine de "repede-nainte".
-m-a invitat intr-o sala unde m-a intrebat pentru ce pozitie am interviu (ceea ce ma face sa cred ca ei nu au vreun sistem/evidenta cu cine si pentru ce vine la interviu).
-i-am comunicat si mi-a spus ca trebuie sa dau un test, s-a dus dupa el iar la intoarcere mi-a spus ca am 20 min la dispozitie sa-l rezolv.
-dupa care s-a asezat pe un scaun (mi-a dat senzatia ca venisem la examen si ca ea ar fi fost supraveghetorul, gen sa nu cumva sa poti copia).
-dupa ce am terminat testul, mi-a zis cu aceeasi graba ca acesta va fi corectat, iar in 1-2 saptamani voi primi un raspuns.
-vazand ca imi i-a testul, am intrabat-o daca nu e necesar sa ma si semnez pe el (un alt lucru care m-a facut sa cred ca ar fi luat testul fara nume pe el). Cum si-ar fi dat seama ca e al meu si nu al altui candidat pt aceeasi pozitie, nu stiu.
-l-a final, a avut un moment in care se astepta sa ies singur din aceea sala si sa ma indrept catre iesire, nu sa vina sa ma indrume si sa ne luam la revedere, asa cum de altfel este profesional.

Un raspuns nu am primit inca (este inca devreme), dar si in cazul unuia pozitiv, nu voi colabora cu ei.

Intrebări și teste la interviu

14 intrebari in engleza, cu mai multe variante de raspuns (pe foi A4, grila).
Am observat ca exista deja un comentariu in care cineva sustine ca acest test nu este pentru nivelul unui junior. Da, sunt total de acord, dupa 6 ani de IT (printre care notiuni basic despre Linux), sunt de parere ca acest test este potrivit pentru o persoana care sa fi lucrat propriu zis cu Linux minim 2 ani.
Pentru pozitia de junior, eu inteleg: comenzi gen remove, adduser, pwd, clear, mount drive, cd, ls, move, kill etc.
Pe cand din cele 14 subiecte, doar 2 erau de acest nivel.
Experience negative Experiență negativă
No offer Nici o ofertă primită
No feedback received Niciun răspuns